Jak pielęgnować i czyścić ubrania z hafrem bawełnianym?

bluzka z haftem

Dekoracyjność haftu sprawia, że jest on nadal jedną z najpopularniejszych metod ozdabiania tkanin, która pomimo upływu wieków cieszy się ogromną popularnością. Znany był już w epoce starożytności.

Ozdabiano nim tkaniny o wyjątkowych znaczeniu, na przykład szaty królewskie, ubiór liturgiczny, a także nakrycia koronacyjne. W średniowieczu ceniono go niemal tak, jak sztukę malarską. Współcześnie dekoruje się nim nie tylko ubiór, ale również przedmioty codziennego użytku takie jak torebki, chusteczki oraz tkaniny wykorzystywane w aranżacji wnętrz.  

Harty w robótkach ręcznych

Haft polega na wyszywaniu różnych elementów na materiale za pomocą igły lub szydełka, a także nici i różnych dodatków. Posiada podobną strukturę jak koronka, ale w przeciwieństwie do niej mają bardziej zróżnicowanych charakter. Hafty wykonuje się zazwyczaj ręcznie lub przy pomocy krosien, a współcześnie również maszynowo. Materiałem, na którym powstają  jest tiul, mikrofibra i bawełna, a ozdabia się nimi ubrania codziennego użytku lub odświętne stroje takie jak: suknie komunijne, ślubne, a także wieczorowe kreacje. Hafty na tiulu są zwiewne i nadają odzieży lekkości. Bawełniane natomiast są przyjemne w dotyku, a te wykonane z mikrofibry nadają się do szycia strojów kąpielowych ze względu na swoją chłonność. 

W jaki sposób można wykorzystać hafty bawełniane?

Pasmanterie oferują bawełniane koronki haftowane w wielu wzorach i kolorach, o różnej szerokości i zdobieniach, dlatego każdy znajdzie produkt spełniający jego oczekiwania i potrzeby. Mogą one służyć jako wykończenie a jednocześnie zdobienie bluzek, sukienek, bielizny, a także element dekoracji wnętrz w postaci obrusów, poduszek, firan, zasłon. Ciekawym sposobem wykorzystania haftu bawełnianego jest scrapbooking, który staje się niezmiernie popularną dziedziną rękodzielnictwa. Wykorzystuje się w nim haft do ozdabiania zaproszeń, ramek do zdjęć, a także albumów. 

Dlaczego warto wykorzystywać haft bawełniany?

Tkanina bawełniana z haftem doskonale sprawdza się o każdej porze roku, a szczególnie wiosną i w upalne dni lata. Jest przewiewna, a także przyjemna w dotyku. Podkreśla walory sylwetki, dlatego tak chętnie wykorzystywana jest do szycia damskich ubrań takich jak: tuniki, spódnice, sukienki, które są niezwykle kobiece. Jednak najistotniejszą zaletą haftu bawełnianego jest jego ponadczasowa dekoracyjność i możliwość wykorzystania w ubraniach różnych stylistycznie, od tradycyjnego stroju po nowoczesne stylizacje, które wzbogaca o etniczne elementy. 

Haft bawełniany jest odporny na różnego rodzaju działania krawcowej podczas szycia sztuki odzieży. Można go wszywać w każdy materiał nawet najbardziej delikatny, a także grubszy i masywniejszy jeans. Nie trzeba się martwić, że ulegnie odkształceniu. Zaletą bawełnianego haftu jest możliwość zakupu tylko takiej jego ilości, jaka jest potrzebna do uszycia i ozdobienia sztuki odzieży, gdyż pasmanterie sprzedają go na metry. To pozwala w pełni wykorzystać potencjał zakupionego produktu. Nie bez znaczenia są także atrakcyjne ceny haftu bawełnianego oraz unikalność i różnorodność oferty. 

Jak pielęgnować ubrania z haftem bawełnianym?

Aby tego rodzaju ozdoba była zadbana i służyła jak najdłużej, powinna być odpowiednio pielęgnowana. Haftowana koronka bawełniana musi być prana ręcznie, w niskiej temperaturze, przy użyciu delikatnych środków piorących. Można ją prać w pralce, ale w specjalnym woreczku w celu ochrony przed mechanicznymi uszkodzeniami. Suszenie powinno odbywać się na płaskiej powierzchni, inaczej mogą pojawić się odkształcenia. Odzież po wypraniu należy delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody, strzepnąć i umieścić w przewiewnym miejscu. 

bluzka z haftem

Z ubraniami ozdobionymi haftem bawełnianym należy obchodzić się ostrożnie i umiejętnie, szczególnie jeśli został wykonany ręcznie. Wykluczone jest intensywne pranie czy wirowanie, które mogłoby uszkodzić haft i spowodować wysnuwanie się nitek, a także strzępienie brzegów. W przypadku haftu bawełnianego z dużymi oczkami intensywne pranie na przykład w pralce mogłoby spowodować, że przestrzenie pomiędzy nim mogłyby ulec rozciągnięciu, a w najgorszej sytuacji nawet rozerwaniu. Ubrania ozdobione haftem bawełnianym najlepiej prać ręcznie przy użyciu delikatnych środków piorących. Należy unikać intensywnego tarcia i mocnego wykręcania, gdyż to może spowodować jego uszkodzenie. 

Jak prasować ubrania ozdobione haftem bawełnianym?

Prasowanie ubrań z haftem bawełnianym wymaga żelazka nagrzanego do temperatury 110 stopni Celsjusza.

Redaktor MK