Jak podnieść opadające powieki? Najskuteczniejszy sposób

Pierwsze oznaki starzenia się widać w okolicach oczu w postaci drobnych zmarszczek, a u niektórych – opadającej powieki. Nieleczone opadające powieki mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wpływają również na spadek własnej wartości u wielu pacjentów. Dlatego też okuliści zalecają poddaniu się zabiegowi blefaroplastyki, aby jak najszybciej usunąć problem i na nowo cieszyć się pięknym wyglądem. 

Opadająca powieki lub powieki to zazwyczaj problem natury estetycznej, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Powieka, która nachodzi na gałkę oczną, wpływa jednak nie tylko na wygląd twarzy, ale w zaawansowanym stanie zaburza pole widzenia. Zdarza się, że opadające powieki są wynikiem wrodzonego nadmiaru skóry, nie zaś tylko procesów starzenia spowodowanych produkcją mniejszej ilości kolagenu. Warto jednak pamiętać o tym, że opadająca powieka, choć w większości wpływa raczej na odbiór naszego wyglądu, jest niekomfortowa. Wykonanie zabiegu, którego skutkiem będzie przywrócenie granicy powiek do wcześniejszego poziomu to świetne rozwiązanie dla każdego. 

Kto najczęściej zmaga się z problemem opadającej powieki? 

Z opadającą powieką może zmagać się każdy. Przyczyną jej pojawienia się u kobiet oraz mężczyzn, są naturalne procesy starzenia się. Mniej napięta skóra staje się wiotka, co prowadzi również do osłabienia mięśni odpowiedzialnych za unoszenie brwi. Brak kolagenu wpływającego na jędrność oraz napięcie skóry, przyczynia się do powstania zarówno zmarszczek w okolicy oczu, jak i opadających powiek. 

Inną przyczyną, która wpływa na zbyt dużą ilość mało napiętej skóry powiek, są czynniki genetyczne. U niektórych problem z opadającą powieką pojawia się bardzo szybko i niekoniecznie ma związek z brakiem jędrności w tych okolicach.

Opadające powieki mogą pojawić się również być następstwem poważnej choroby jak cukrzyca czy jako efekt uszkodzenia nerwu wzrokowego. 

Dlaczego opadającą powiekę należy leczyć? 

Pozornie wydaje się, że opadająca powieka wpływa jedynie na urodę pacjentów, zmagających się z tym problemem. Okazuje się jednak, że znacznie pogarsza ona pole widzenia, co utrudnia codzienne funkcjonowanie, a niekiedy – zupełnie uniemożliwia wykonywanie niektórych czynności. Oko, które nie jest do końca otwarte, nie widzi zbyt dobrze i szybciej się męczy. Długotrwałe zaniedbanie kwestii opadającej powieki może doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Osoby zmagające się z opadającą powieką unoszą głowę, czego efektem może być stały ból głowy spowodowany nadmiernym napięciem mięśni szyi lub skroni. 

Leczenie opadającej powieki jest zatem koniecznością i nie warto odwlekać przeprowadzenia zabiegu. Im szybciej zabieg blefaroplastyki zostanie wykonany, tym szybciej pacjenci z opadająca powieką powrócą do codziennych czynności oraz na nowo będą mogli cieszyć się pięknym wyglądem.  

Zabieg blefaroplastyki – skuteczny sposób na usunięcie powieki  

Blefaroplastyka to zabieg nazywany również chirurgicznym liftingiem powiek. Przy wykorzystaniu tej metody możliwe jest usunięcie opadającej górnej lub dolnej powieki. Zabieg estetycznie wyrównuje linię powiek, zmniejszając nadmiar skóry, która zakrywa pole widzenia u pacjentów. Pozytywnym skutkiem blefaroplastyki jest także opóźnienie procesu starzenia się skóry w okolicy oczu. 

Lekarz specjalizujący się w przeprowadzeniu zabiegu blefaroplastyki usunie nadmiar wiotkiej skóry i przeciągu kilkudziesięciu minut przywraca komfort oraz estetyczny wygląd pacjenta. 

Jak wygląda zabieg blefaroplastyki na opadające powieki? 

Blefaroplastyka to nic innego jak chirurgiczne usunięcie zbyt dużej ilości skóry w okolicach oczu. Dodatkowo niwelowany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, który mógłby przyczynić się do nawrotu problemu w przeciągu kolejnych lat. 

Sam zabieg blefaroplastyki jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie godzinę. W trakcie zabiegu chirurg nacina skórę, usuwa ją wraz z tkanką tłuszczową. Dla lepszego efektu wykorzystuje się laser obkurczający mięśnie. Powstałą ranę zszywa się, a szwy powinny zostać na swoim miejscu na najbliższy tydzień. 

Każdorazowo pacjent przed zabiegiem jest poddawany konsultacji i kwalifikacji do blefaroplastyki. Dopiero podczas rozmowy lekarz stwierdza brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu i ustala z pacjentem dogodny termin. 

Pierwsze efekty zabiegu blefaroplastyki we Wrocławiu można zaobserwować już po sześciu tygodniach. Widoczny jest oczywiście brak opadającej powieki, uniesienie powiek oraz usunięcie pierwszych oznak starzenia się. 

Redaktor MK