Jak podnosić kwalifikacje zawodowe w każdym wieku?

szkolenie pracowników

Rozwój własnych kwalifikacji jest niezwykle istotny, zwłaszcza jeśli planujemy pozostać aktywni zawodowo jeszcze przez wiele lat. Niestety z biegiem lat zdobywanie nowych umiejętności jest utrudnione. Osoby dorosłe uczą się wolniej i w zupełnie inny sposób mogą poszerzać swoje kompetencje.

Nauka i zdobywanie nowych umiejętności w każdym wieku zwiększa szanse na rynku pracy – zwłaszcza jeśli mimo wielu lat doświadczenia dalej szukamy swojego miejsca zawodowego. Dodatkowo powiększanie kwalifikacji znacząco wpływa na jakość życia. Warto zatem pamiętać, że bez względu na wiek, każdy ma możliwość poszerzania swoich umiejętności poprzez liczne szkolenia i kursy.

Jak podnosić kwalifikacje zawodowe w każdym wieku?

Współcześnie rynek pracy nieustannie się zmienia i zmusza każdego przedsiębiorcę do tego, aby się do niego dostosował. Wiąże się to ze zmianami w miejscach pracy, modyfikacją stanowisk czy nawet powiększeniem zasięgów danej firmy. Dlatego wielu pracodawców zachęca swoich pracowników do tego, aby podnosić kompetencje i kwalifikacje zawodowe, dostosowując je do wymagań na rynku.

Jednocześnie szerokie możliwości uczestniczenia w szkoleniach zawodowych, brania udziału w ciekawych, międzynarodowych projektach czy warsztatach pozwalają na szybkie zdobywanie nowych umiejętności i wykorzystanie ich w praktyce. Z bogatej oferty szkoleń korzysta coraz więcej osób, skutecznie zmieniając swoje życie zawodowe.

Swoje kwalifikacje po ukończeniu kursów zasadniczych można podnosić na wiele sposobów. Najskuteczniejsze jest korzystanie ze szkoleń i specjalnych programów, które zostały przygotowane tak, aby osoby dorosłe bez problemu przyswoiły nową wiedzą i dzieliły się z innymi uczestnikami własnym doświadczeniem.

szkolenie

Możliwości szkoleń i nauczania

W kodeksie pracy można znaleźć zapis, iż pracodawca jest zobowiązany do tego, aby ułatwiać pracownikom rozwój i pogłębianie ich kwalifikacji zawodowych. Z racji tego, że nauka po 40. roku życia wygląda zupełnie inaczej, powstało wiele instytucji, zarówno państwowych, jak i prywatnych, których zadaniem jest stworzenie nowych możliwości do rozwoju. Dzięki temu pracownik może wybierać pomiędzy licznymi szkoleniami w miejscach pracy, szkoleniami e-learningowymi. Na czym to wszystko polega?

Erasmus + dla edukatorów dorosłych – jak wygląda?

Erasmus + to ogromne możliwości dla osób, które uczą dorosłych, a jednocześnie pragną się rozwijać i nieustannie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Dzięki współpracy międzynarodowej, trenerzy, szkoleniowcy, edukatorzy mają niepowtarzalną szansę na zdobywanie wiedzy. Program oferuje możliwość współpracy z różnymi organizacjami i instytucjami edukacyjnymi, głównie z Europy, ale i z całego świata. Dzięki niej ułatwia uczestnikom wymianę doświadczeń, a także zdobycie wiedzy i umiejętności, które niedostępne są w kraju. Jednocześnie daje możliwość na poprawienie dotychczasowych kompetencji i wypracowanie nowych rozwiązań, sposobów uczenia i motywowania dorosłych do nauki. W ten sposób zdobytą wiedzę mogą niemal natychmiast wykorzystać w codziennych obowiązkach i podnosić jakość edukacji dorosłych.

Erasmus + to także doskonała propozycja dla przedstawicieli instytucji kultury, którzy podejmują działania edukacyjne dla dorosłych. Wymiana doświadczeń z innymi daje zupełnie inny pogląd na codzienność, wzbudzając ciekawość i chęć do zmiany.

szkolenie

Szkolenia e-learningowe – czy są skuteczne?

Szkolenia e-learningowe są uważane za niezwykle skuteczny sposób na dokształcanie oraz podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Dzięki temu, że są przygotowane głównie z myślą o osobach dorosłych, czerpanie wiedzy ze szkoleń online daje ogromne możliwości rozwoju. Kursy realizowane przez Internet są dostępne w niemal każdej dziedzinie. Dzięki temu pracownik nie tylko oszczędza czas na dojazdach, ale również jest w stanie wygospodarować czas i miejsce do tego, aby pouczyć się w domowym zaciszu. Część szkoleń e-learningowych kończy się certyfikatem, który potem może mieć znaczenie jeśli zajdzie konieczność szukania nowej pracy bądź pojawi się możliwość awansu wewnętrznego.

Nauczanie poprzez szkolenia e-learningowe to także ogromna oszczędność finansowa zarówno dla pracownika, który pragnie samodzielnie podnieść swoje kwalifikacje, jak i dla pracodawcy. Nie trzeba specjalnie zatrudniać szkoleniowca, który na postawie przygotowanego konspektu przeprowadzi warsztaty albo szkolenie.

W jaki sposób pracodawca może zadbać o kompetencje swojego pracownika?

Współcześnie coraz więcej przedsiębiorców stawia na rozwój swoich pracowników, ułatwiając im dostanie się do różnych programów międzynarodowych. Niekiedy ich pomoc nie ogranicza się jedynie do zorganizowania warsztatów wewnętrznych, ale również podania możliwości na wzięcie udziału w szkoleniu e-learningowym.

Pracodawcy, w zależności od sektora przedsiębiorstwa, mogą wysyłać pracowników na różnego rodzaju targi branżowe, gdzie każdy będzie mieć możliwość wymiany doświadczeń i przemyśleń z innymi. Oprócz tego organizacja wyjazdów integracyjnych czy wspólne rozmowy o celach firmach i tzw. case study to świetne sposoby do tego, aby wspierać swoich pracowników w rozwoju.

Pan Lotto