Rozpoznanie choroby jaką jest borelioza nie jest łatwe, gdyż z reguły wszelkie jej objawy są nieswoiste i wymagają potwierdzenia testami serologicznymi. Choroba ta dotyczy nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Przyjmuje się, że co trzeci kleszcz w Polsce jest nosicielem tej bakterii, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność podczas wycieczek do lasu, parku, czy na łąkę i nie lekceważyć ich obecności na ciele człowieka.
Cym jest borelioza?
Borelioza jest chorobą ogólnoustrojową określaną również jak krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme. Wywołują ją przenoszone przez kleszcze bakterie Borrelia burgdorferi. Do zakażenia dochodzi najczęściej wtedy, gdy kleszcz przebije skórę i wprowadzi je poprzez swój aparat gębowy do organizmu człowieka. Prawdopodobieństwo zakażenia jest tym większe, im dłużej kleszcz przebywa w ciele. Uchronić się przed nim można dzięki odpowiedniemu ubiorowi w trakcie spaceru po lesie i sprawdzeniu całego ciała po takiej wyprawie. Niezauważony kleszcz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ po przebiciu skóry istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia krętkami borreli i zachorowania na boreliozę.
Jakie są objawy boreliozy?
Pierwszym objawem boreliozy jest zmiana na skórze w postaci rumienia wędrującego, który powiększa się w ciągu kilku dni od momentu zlokalizowania i usunięcia kleszcza, a jego średnica przekracza wartość 5 centymetrów. Znika on w przeciągu czterech tygodni, co nie oznacza pozbycia się boreliozy. Rumień wędrujący jest czerwoną obwódką, pojawiającą się w miejscu ugryzienia. Nie pojawia się on we wszystkich przypadkach zakażenia, a objawy choroby mogą wystąpić nawet w kilka miesięcy lub lat po ugryzieniu przez kleszcza, dlatego wiele osób często nie wiąże ich z ukąszeniem przez pajęczaka. Jeśli pozostanie on niezauważony, to wszystkie pozostałe symptomy choroby są na tyle nieswoiste, że stwierdzenie boreliozy wymaga wykonania testów serologicznych.
W okresie bezpośrednio po zakażeniu mogą pojawić objawy takie, jakie występują przy grypie w postaci na przykład gorszego samopoczucia, gorączki, osłabienia, powiększenia węzłów chłonnych. W późniejszym okresie konsekwencją boreliozy może być nadwrażliwość na alkohol, bóle karku, wypadanie włosów, uczucie zmęczenia lub napady otępienia, zaburzenia wzroku i słuchu, zaburzenia pracy serca, porażenie nerwów twarzy, bóle i stany zapalne stawów, a także chłoniak limfocytarny.
Badania serologiczne na boreliozę
Badania serologiczne stwierdzające boreliozę mają za zadanie wykryć w surowicy krwi obecność przeciwciał przeciwko krętkom borrelia. Jednym z najstarszych testów diagnozujących tę chorobę jest test ELISA. Pobiera się krew od pacjenta i analizuje pod kątem obecności przeciwciał, wykorzystując do tego bakterie boreliozy. Wynik dodatni oznacza obecność przeciwciał. Test ELISA ma małą skuteczność na poziomie 40%. Jego koszt wynosi około 60 złotych w zależności od laboratorium.
Zdecydowanie skuteczniejszym narzędziem jest test Western Blot, które wykrywa charakterystyczne dla boreliozy przeciwciała IgM oraz IgG. Jego skuteczność sytuuje się na poziomie aż 90%. Jednak na wyniki trzeba czekać około 6 tygodni od momentu zakażenia, co jest związane ze stwierdzeniem odpowiedzi immunologicznej organizmu. Jego koszt wynosi od 150 do 300 złotych. Kolejnym z nich jest test PCR, który wykrywa obecność w DNA bakterii odpowiedzialnych za powstanie boreliozy. Wykonuje się go natychmiast po zakażeniu, a wynik po pobraniu krwi pacjenta jest już dostępny po około siedmiu dniach. Jego koszt wynosi około 170 złotych.
Badanie w Szczecinie na boreliozę
W Szczecińskiej Spółdzielni Pracy Lekarzy Specjalistów „Medicus” można wykonać badanie na boreliozę w Szczecinie, pozwalające rozpoznać krętkowicę kleszczową. Tamtejsze laboratorium analityczne prowadzi diagnostykę zakażenia najczęściej występującymi w Polsce bakteriami: borrelia burgdorferii, afzalii i garinii w oparciu o test o bardzo dobrej skuteczności Western Blot, który jednoznacznie potwierdza zakażenie. Wykonywany jest w dwóch klasach immunoglobuliny ImG oraz IgG. Jest skutecznym narzędziem diagnostycznych pozwalającym wykryć chorobę i podjąć właściwe leczenie.