Jak przebiega proces aranżowania wnętrza?

aranżowanie i projektowanie wnętrz

Piękne, funkcjonalne i unikatowe mieszkania to dziś już nie fanaberia, ale standard na który decyduje się coraz więcej właścicieli mieszkań i domków jednorodzinnych. Samodzielne stworzenie projektu wnętrza i umeblowanie go według własnych potrzeb nie jest co prawda niemożliwe, jednak to właśnie korzystanie z profesjonalnych usług aranżacji wnętrz najłatwiej uzyskać wymarzony efekt. Niestety, często to, co pozornie wydaje nam się dobrym połączeniem okazuje się zupełnie nie działać. Projektant wnętrz pomaga uniknąć kardynalnych błędów i dzięki bliskiej współpracy ze swoim klientem i umiejętności słuchania jego potrzeb potrafi stworzyć wnętrze, które zadowoli wszystkich. Czym właściwie jest aranżacja wnętrz i jakie trendy są w niej obecnie najpopularniejsze?

Na czym właściwie polega aranżacja wnętrz?

Wydawać by się mogło, że aranżacja wnętrz to dziś dobrze rozpoznawalne pojęcie, które na dobrze zakorzeniło się już w codziennym słowniku. Niestety jednak, wbrew pozorom, tradycyjne dopasowywanie koloru zasłon czy mebli do pomieszczenia to nie wszystko, czego dotyczy aranżacja wnętrz. Wystarczy przyjrzeć się bliżej pracy osoby zajmującej się aranżacją wnętrz by zauważyć, że jej głównym zadaniem jest stworzenie przyjaznej, funkcjonalnej przestrzeni z charakterem. Oznacza to oczywiście mniej więcej tyle, że podczas aranżowania wnętrza konieczne jest wzięcie pod uwagę charakteru zamieszkujących go osób i dopasowanie wszystkich elementów w taki sposób, by pomieszczenie jak najbardziej go oddawało.

aranżowanie wnętrzZaglądając głębiej w specyfikę zadań, aranżację wnętrz można opisać jako planowanie wnętrza z uwzględnieniem wszystkich jego elementów, a więc nie tylko dodatków, ale również aspektów architektonicznych pomieszczenia. Poprzez profesjonalną aranżację wnętrz można rozumieć więc wszelkiego typu projekty odnoszące się do układu ścian, rozmieszczenia oświetlenia, funkcjonalnego rozmieszczenia pomieszczeń, zabudowy stałej, układu podłóg, aranżacji ścian i wreszcie dobierania odpowiednich mebli i dodatków. Projektant wnętrza porusza się w swojej pracy od kwestii bardzo dużych i znaczących do mniejszych detali wystroju. Dzięki takiemu procesowi możliwe jest rzeczywiste zaaranżowanie wnętrza pod potrzeby i wymagania konkretnego klienta. Warto przy tym pamiętać jednak, że nie każdy musi decydować się na tak pełną aranżację – czasem właśnie klasyczne rozumienie aranżacji, czyli odpowiednie ustawienie mebli i dodatków okazuje się być dla klienta wystarczające.

Trendy w aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz to bardzo podatny na trendy dział, w którym pomysły na nowe i ciekawe urządzanie pomieszczeń pojawiają się każdego dnia. Są jednak motywy, które przyjmują się znacznie lepiej niż inne i zaczynają przyjmować się w umysłach wielu projektantów. Jednym z takich trendów na rok 2018 będą łazienki urządzane w stylu spa. Zamiast zimnych płytek i nowoczesnej, industrialnej armatury stawiamy dziś na ciepłe drewno, biel i dużo zieleni. Duże, zielone rośliny w łazience? W tym sezonie z pewnością zawitają w wielu domach.

Kolorowe meble przewijają się w trendach aranżacyjnych już od wielu lat, jednak w tym roku staną się naprawdę wyraźną cechą i odciągną uwagę od bardzo monotonnych wystrojów skandynawskich. Kolor powinien tu zostać dopasowany do indywidualnego charakteru mieszkańców domu i oddawać pozytywną energię. Czerwień, musztardowy żółty, chabrowy błękit – sofa w takim kolorze zrobi pozytywne wrażenie na gościach i stanie się centralnym elementem wystroju salonu. A przecież o to właśnie chodzi!

Kwiaty – motywy liści banana czy palmowych w dalszym ciągu wiodą prym w kontekście wzorów na dodatkach. W tym roku jednak wielu odważnych projektantów proponuje, by od subtelnych dodatków przejść do naprawdę wielkich planów. Kwiatowa fototapeta na jednej ze ścian salonu? Jesteśmy na tak!

Pan Lotto