Jak przebiega proces proces pikowania tkanin?

pikowanie tkanin

Wykończenie obszycia np. mebli jest niezwykle ważnym procesem, który ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy wykonanego wyrobu. Bardzo dużą popularnością cieszą się tkaniny pikowane różnymi metodami, ponieważ wyznaczają one obecne trendy.

Ten typ rozwiązania najczęściej można spotkać w sypialniach oraz przedpokojach, gdzie meble charakteryzują się swoistym i nietypowym stylem. Warto wspomnieć, że proces pikowania jest dość prosty, a jego produkcja nie jest tak droga jak może się wydawać. Obecnie popularne są dwie metody stosowane w procesie pikowania tkanin – ultradźwiękowa oraz niciowa.

Pikowanie tkanin – na czym polega? 

Proces pikowania tkanin polega na łączeniu kilku warstw materiałów o różnej grubości. Najczęściej w środkowej części produktu znajdują się sprężyste i miękkie wypełnienia, które pełnią także funkcję termoizolacji. Przeszycia podczas pikowania są wykonywane specjalistycznymi nićmi, które nadają nietypowych wzorów tkaninie. Pikowane elementy znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Przede wszystkim umożliwia to wzrost właściwości termoizolacyjnych materiału ze względu na możliwość dołożenia cieplejszego elementu. Drugim powodem, dla którego warto wykonywać pikowanie jest zwiększenie wytrzymałości oraz usztywnienie materiału, dzięki czemu ten nie będzie się odkształcać. Warto wspomnieć, że materace pikowane pozwalają na spokojny i znacznie bardziej komfortowy sen. 

Pikowanie ultradźwiękowe i niciowe

pikówkaTkaniny są pikowane poprzez łączenie warstw różnych materiałów z wykorzystaniem jednej z dwóch technik. Pierwszą z nich jest pikowanie niciowe, a drugie to ultradźwiękowe. W obydwu technikach cały proces sterowany jest przez maszyny komputerowe. Gwarantuje to najwyższy poziom dokładności wykonania danego wzoru oraz jego powtarzalność w przypadku produkcji hurtowej. Dużym atutem tego rozwiązania jest prędkość pracy, która przyczynia się do szybszej realizacji zamówień i obniżenia ewentualnych kosztów. Do pikowania niciowego używa się wysokiej klasy wyrobów niciowych, które zapewnią dużą wytrzymałość. Metoda niciowa znajduje zastosowanie głównie podczas pikowania materacy, kołder, poduszek, narzut i ochraniaczy na siedzenia samochodowe. Ciekawostką jest fakt, iż tkaniny mogą być pikowane zarówno jedno jak i dwustronnie. Technologia ultradźwiękowa wykorzystuje specjalistyczny laser, który umożliwia bezszwowe spajanie materiałów oraz wytłaczanie nawet najbardziej skomplikowanych wzorów. Reasumując, pikowanie to zabieg, do którego potrzebne są co najmniej dwie warstwy materiału. Zszywane ze sobą tkaniny muszą zostać wcześniej przedzielone dodatkową warstwą ocieplającą np. wełną lub bawełną. 

Gdzie stosuje się pikowanie tkanin?

To rozwiązanie najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku wykonywania pościeli, podszewek do płaszczy i kurtek, a także obszyciu kanap samochodowych. Ten proces nadaje tkaninom niezwykle nowoczesny i designerski wygląd, który doceniany jest niemalże przez każdego klienta. Warto także wspomnieć, że tkaniny pikowane są o wiele bardziej wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia. Zwiększa się także komfort ich użytkowania poprzez większą sprężystość oraz ewentualne ocieplenie. Pikowanie tkanin jest szczególnie ważne w przypadku produkcji odzieży zimowej, ponieważ pozwala zachować ciepło wewnątrz materiału. Elementy wykonane tą metodą mogą znacznie wzbogacić różnego rodzaju projekty pod kątem estetycznym. 

Zastosowanie pikowanych tkanin jest niezwykle szerokie oraz można je spotkać zarówno w zakamarkach domowych jak i elementach wyposażenia samochodów lub nawet motocykli. Branża odzieżowa także bardzo często stosuje proces pikowania, szczególnie przy produkcji odzieży zimowej, która powinna być ciepła i termoizolacyjna. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty związane z pikowaniem materiałów, można stwierdzić, iż jest to niezwykle innowacyjna metoda obróbki tkanin, która znajduje zastosowanie niemalże w każdej dziedzinie tapicerstwa.

Pan Lotto