Jak przygotować się do jazdy rowerem elektrycznym zimą?

rower

Specjalne akcesoria do rowerów elektrycznych są niezbędne szczególnie, gdy często wykorzystujemy sprzęt w trudnych i wymagających warunkach atmosferycznych. Pozwalają zabezpieczyć oraz przygotować nasz sprzęt przed sezonem zimowym, a także przed każdą jazdą w momencie opadów oraz na zabłoconej drodze.

Czy rowerem elektrycznym można jeździć zimą? 

Ciekawym zagadnieniem jest jazda na rowerze elektrycznym podczas zimy. W tym przypadku wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli pogoda jest łagodna, czyli nie ma śniegu, nie ma mrozu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby normalnie korzystać ze sprzętu. Trzeba jednak dokładnie przyjrzeć się sytuacji na zewnątrz. Na początek trzeba sprawdzić temperaturę, ponieważ przyjęło się, że nie należy korzystać z maszyny, gdy temperatura wynosi mniej niż 15°C. Poniżej tego pułapu baterie litowo-jonowe są mniej efektywne i mniej wydajne. 

Co do opadów śniegu, deszczu, zalegania błota pośniegowego, to kluczem jest odpowiednie przygotowanie, a następnie właściwe zabezpieczenie już po jeździe. Tutaj trzeba zainwestować we właściwe akcesoria do rowerów elektrycznych.

rower

Jak przygotować rower elektryczny do sezonu zimowego?

Przygotowanie samego sprzętu w takim okresie to jedna kwestia, ale inną, równie ważną, jest przygotowanie siebie do jazdy w wymagających warunkach. Zawsze trzeba pamiętać o rozgrzewce. Do tego zawsze istotne nawodnienie, które trzeba dostosować to temperatury na zewnątrz, wilgotności, warstw odzieży itd. Odpowiednie akcesoria do rowerów elektrycznych mogą w tym pomóc, aby zawsze mieć płyny pod ręką. 

Jeśli nasz sprzęt nie ma błotników tylnych, to warto w nie zainwestować i zamontować jeszcze przed pierwszą jazdą. Jest to nasza ochrona przed chlapaniem błota dookoła, a w tym na ubranie. 

Następną rzeczą są zimowe opony, czyli modele szersze, w których dodatkowo trzeba utrzymywać ciśnienie niższe, niż normalnie. Akcesoria do rowerów elektrycznych to także kolce, choć nie jest to konieczne, ale w bardzo trudnych warunkach warto je posiadać.

Akcesoria do rowerów elektrycznych – ubrania i gadżety warto na sezon zimowy

Niezbędna podczas aktywności sportowej jest odpowiednia odzież ochronna. Konieczne będą rękawiczki oraz czapka na uszy, ponieważ pęd wiatru potęguje odczucie zimna. Jeśli chodzi o szalik, to dobrym pomysłem jest komin, który można nasunąć także na nos oraz usta. Jest to dodatkowa ochrona podczas oddychania i dzięki temu zimne powietrze nie przedostanie się do układu oddechowe, a to finalnie może skończyć się chorobą. 

Akcesoria do rowerów elektrycznych, a w zasadzie dla rowerzysty, to oczywiście kurtka. Taka, która jest ocieplana, ale nie za gruba, ponieważ nie powinna krępować ruchów i stanowić dodatkowego ciężaru do wiezienia. Dobre okrycie wierzchnie nie musi być bardzo ciepłe, musi odpowiednio ogrzewać ciało, gdyż nie może dojść do przegrzania i mocnego spocenia. Warto ubierać się na cebulkę. Właściwe warstwy to bielizna oraz koszulka termoaktywna, bluza kolarska, ocieplane spodnie i ochraniacze na kolana, kurtka i finalnie buty zimowe, najlepiej wodoodporne.

Czyszczenie oraz konserwacja roweru po jeździe w śniegu

Niskie temperatury mogą mieć wpływ na funkcjonalność i wydajność sprzętu, dlatego szczególnie trzeba dbać o niego już po jeździe. Co ważne, negatywne skutki może przynieść nie tylko mróz, ale przecież także sól drogowa czy normalnie wykorzystywane niektóre preparaty do oczyszczania drogi. 

Pierwszą istotną rzeczą jest przechowywanie maszyny, ponieważ jeśli temperatura spadnie poniżej zera, wtedy to akumulatory szybciej się rozładowują, a tym samym jazda jest mniej efektywna. Zatem trzeba zadbać o odpowiednio ciepłe miejsce. Istotne jest też czyszczenie błotników, które są tak istotne, gdy na drodze jest błoto. Zawsze warto je myć po powrocie nie tylko z wody, piachu, ale też z chemicznych substancji i soli, które zalegają na trasie. Do tego trzeba zawsze obmyć obudowę od baterii, wszelkie kable i połączenia, najlepiej mokrą szmatką. Jeszcze przed sezonem należy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty dedykowane konkretnym częściom lub o określonym działaniu.

Zima to wymagający okres, szczególnie dla fanów jazdy na jednośladzie. Akcesoria do rowerów elektrycznych to bogaty wachlarz produktów, od środków czyszczących po pokrowce, które pomogą przetrwać ten wymagający czas, a jednocześnie właściwie zadbać o sprzęt. 

Redaktor MK