Gdy małżeństwo rozpada się, niektórzy rodzice zadają sobie pytanie: „Czy powinniśmy zostać razem dla dzieci?” Inni uważają, że rozwód jest ich jedyną szansą. I chociaż wszyscy rodzice mają wiele zmartwień na głowie – od przyszłości ich sytuacji życiowej, aż po niepewność co do opieki – najbardziej będą się martwić o to, jak ich podopieczni poradzą sobie z rozwodem. Jakie są zatem psychologiczne skutki rozwodu?
Emocjonalny wpływ rozwodu na dzieci
Rozwód to emocjonalne zamieszanie dla całej rodziny, ale dla dzieci sytuacja może być przerażająca, myląca i frustrująca. Małe dzieci często usiłują zrozumieć, dlaczego muszą krążyć między dwoma domami. Mogą się martwić, że jeśli ich rodzice przestali się kochać, to pewnego dnia przestaną kochać ich.
Dzieci w wieku szklonym mogą obwiniać się, że to one są przyczyną rozwodu. Obawiać się, ze to ich złe zachowanie poskutkowało rozstaniem rodziców. Zwłaszcza, że rodzice często kłócą się o to jaką decyzję podjąć w kontekście wychowania dzieci i maluchy to słyszą.
Nastolatki bardzo często na rozwód rodziców reagują złością. Są agresywne i negatywnie odnoszą się do zmian jakie wywołuje cały proces. Czasem obwiniają jednego z rodziców, a czasem obrażają się na obydwoje.
Oczywiście każda sytuacja jest wyjątkowa. W skrajnych okolicznościach dziecko może odczuwać ulgę dzięki separacji – jeśli rozwód oznacza mniej kłótni i stresu.
Stresujące wydarzenia związane z rozwodem rodziców
Rozwód zwykle oznacza, że dzieci tracą codzienny kontakt z jednym rodzicem – najczęściej z ojcem. Zmniejszony kontakt wpływa na więź między rodzicami a dziećmi, a naukowcy odkryli, że wiele maluchów czuje się mniej związana ze swoimi rodzicami po rozwodzie.
Rozwód wpływa również na relacje dziecka z rodzicem sprawującym opiekę nad dzieckiem – najczęściej matką. Podstawowi opiekunowie często zgłaszają wyższy poziom stresu związany z wychowywaniem dzieci w pojedynkę. Badania pokazują, że matki są często mniej wspierające i mniej czułe po rozwodzie. Ponadto badania wskazują, że ich dyscyplina staje się mniej spójna i skuteczna.
Dla niektórych dzieci separacja rodzicielska nie jest najtrudniejsza. Zamiast tego towarzyszące stresory sprawiają, że rozwód jest najtrudniejszy. Zmiana szkoły, przeprowadzka do nowego domu i życie z samotnym rodzicem, który czuje się trochę oszołomiony, to tylko niektóre z dodatkowych czynników stresogennych, które utrudniają rozwód. Z tego powodu bardzo ważna jest współpraca rodziców, którzy wspólnie wytłumaczą wszystko dzieciom i będą trzymać wspólny front wychowawczy.
Kancelaria adwokacka w Toruniu – adwokat Aleksandra Krawczyk-Głowacka
Rozwód poważnie wpływa na dziecko. Z tego powodu, kiedy decydujemy się na rozstanie powinniśmy zadbać o to, aby cały proces przebiegł jak najspokojniej. Dobry adwokat rozwodowy sprawi, że przebiegnie to jak najszybciej. Mieszkańcy Torunia, którzy szukają w internecie odpowiedniego prawnika zapewnie wpisują: adwokat toruń rozwody, jest to jeden z najlepszych sposobów, aby znaleźć i skorzystać z usług pani prawnik Aleksandry Krawczyk-Głowackiej, która wyświetla się na samej górze wyników.
Rozwodom zawsze towarzyszą silne emocje. Nawet jeżeli rozstajemy się z naszym partnerem w zgodzie to doświadczony adwokat będzie wiedział jak załatwić wszystkie formalności i zabezpieczyć nas na przyszłość.
Jednocześnie jeżeli problemy w związku były poważniejsze i chcemy rozwodu z orzeczeniem o winie to zatrudnijmy dobrą kancelarię adwokacją z Torunia. Adwokat Aleksandra Krawczyk-Głowacka, dzięki swojemu doświadczeniu, będzie potrafiła zadbać o nasze potrzeby i nawiązać partnerską współpracę. To niezwykle istotne w takich sprawach, ponieważ mogą się one toczyć nawet kilka lat.