Jak wybrać bieżnię elektryczną do domu?

bieżnia elektryczna do domu

Bieżnie elektryczne to popularny sposób na trenowanie w zaciszu domowym. Pod wieloma względami przewyższa bieganie na dworze, a co więcej – pozwala na trening cardio o każdej porze dnia i nocy. Jeśli prowadzisz zajęty tryb życia i nie masz czasu na ćwiczenie na siłowni, bieżnia domowa to idealny patent na utrzymanie kondycji fizycznej oraz zdrowy sposób na zachowanie dobrego humoru. Czy zatem naprawdę warto zainwestować w bieżnię elektryczną do domu oraz na co należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu takiego zakupu?

Czy warto kupić bieżnię elektryczną do domu?

Posiadanie bieżni elektrycznej w domu oznacza wiele zalet. Po pierwsze, nie jest się zależnym od warunków pogodowych. Nie trzeba czekać na ciepłą, słoneczną pogodę, aby pobiegać. W domu niestraszny nam deszcz, śnieg czy zawierucha. Szczególnie przydatna okaże się bieżnia domowa w okresie zimowym, kiedy mało kto ma motywację, aby ćwiczyć na zewnątrz. 

Mając w swoim posiadaniu domowym bieżnię do biegania, samemu wybiera się czas na trening. Może to być pół godziny przed śniadaniem, wolna godzina w środku dnia, czy kwadrans między jednym obowiązkiem a drugim. Nie trzeba się szykować do wyjścia na bieżnię w siłowni, gdyż mamy swoją własną minisiłownię w zaciszu domowym.

Taka bieżnia szczególnie przypadnie do gustu również osobom, które nie lubią ćwiczyć i się męczyć pod bacznym okiem obserwatorów na dworze czy siłowni, mają obawy przed joggingiem w miejscu publicznym lub po prostu przyjemniej im się biega na własnej, znanej im przestrzeni, gdzie mogą jednocześnie rozmawiać z domownikami albo oglądać serial.

Jeśli bieganie to jedna z Twoich ulubionych aktywności fizycznych, chcesz wyrzeźbić sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu poczuć endorfiny po wysiłku – bieżnia elektryczna do domu to zakup idealny dla Ciebie.

Na co uważać przy zakupie?

Decydując się na zakup bieżni elektrycznej do domu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Twoja bieżnia powinna być dostosowana do budżetu, jaki na nią przewidujesz, lecz jednocześnie dobrze by było, aby jej parametry spełniały wymogi optymalnego i wydajnego użytkowania.

Jednym ze standardowych parametrów bieżni jest nośność, czyli innymi słowy maksymalne obciążenie, deklarowane przez producenta. W rzeczywistości jest ona często nieco niższa, zatem warto wziąć to pod uwagę przy wyborze.

Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalna szybkość, jaką bieżnia może osiągnąć. Nawet jeśli jesteś początkujący, szybko możesz nabrać wprawy i potrzebować większego tempa.

Istotne jest również sprawdzenie, czy bieżnia posiada systemy amortyzujące, które ochronią przede wszystkim stawy przed niechcianymi urazami. 

Powinno się również przemyśleć, ile miejsca jesteśmy w stanie poświęcić na ustawienie bieżni. Jeśli powierzchnia na to jest ograniczona, nie zaszkodzi rozejrzeć się za składaną bieżnią.

Bieżnia elektryczna a magnetyczna – różnice

Bieżnia elektryczna działa w oparciu o silnik, który wprawia w ruch pas do biegania. Pozwala na ustawienie dopasowanego pod swoje możliwości tempa. Jej ekran LCD pokazuje zazwyczaj takie wartości jak:

  • Pokonany dystans
  • Liczba spalonych kalorii
  • Czas treningu
  • Puls 

Przydatne są również specjalne systemy, które mają na celu amortyzować nacisk na stawy, chroniąc tym samym przed kontuzjami, naderwaniami czy naciągnięciami. Parametry treningu mogą być dostosowane pod poziom zaawansowania użytkownika, zatem ten rodzaj bieżni świetnie nadaje się zarówno dla początkujących biegaczy, jak i tych bardziej doświadczonych.

Bieżnia magnetyczna, zwana również mechaniczną z kolei działa dzięki sile mięśni. To właśnie użytkownik wprawia w ruch taśmę biegową, wykorzystując własną energię. Bieżnia ta jest zazwyczaj mniejszych rozmiarów i posiada magnesy, które zapewniają opór. To dzięki niemu biegacz spala więcej kalorii i dokonuje większego wysiłku fizycznego. Przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Osoby dopiero zaczynające przygodę z bieganiem może zniechęcić brak możliwości ustawienia tempa, a także amortyzacji, chroniącej przed urazami.

Dokonując zatem wyboru, należy przeanalizować swoją kondycję fizyczną, stan zdrowia, a także indywidualne potrzeby co do bieżni. W ten sposób można uniknąć podjęcia nieodpowiedniej decyzji, która wpłynie na nasze zadowolenie z przyrządu.

Pan Lotto