Jak wybrać odpowiedni futerał na altówkę?

jaki futerał na altówkę warto wybrać

Kupno instrumentu to nie wszystko. Należy bowiem zadać sobie pytanie, gdzie i w czym będziemy go przechowywać, dlatego też dobór odpowiedniego futerału powinien stanowić jeden z bardziej istotnych elementów wyposażenia każdego początkującego, jak i bardziej zaawansowanego muzyka.

Futerał na altówkę – zalety

Przechowywanie instrumentu na wierzchu, bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia, zwiększa ryzyko jego uszkodzenia, ale nie tylko. Futerał chroni również instrument przed brudem i kurzem i zapobiega jego przedwczesnemu niszczeniu, któremu mógłby ulec bez odpowiedniej osłony. 

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego futerału na altówkę?

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór futerałów różniących się między sobą materiałem wykonania, wielkością, kolorem i ceną. Warto zainwestować w dobry futerał, który będzie służył nam przez długie lata i odpowiednio chronił nasz instrument.

Zanim wybierzemy się do sklepu, aby wybrać futerał na altówkę, warto wiedzieć, czym kierować się podczas jego kupna. Jakie cechy powinien posiadać? Na co zwrócić uwagę, aby futerał spełniał swoje zadanie, a my, żebyśmy mogli cieszyć się naszą altówką przez długie lata?

Wybierając futerał na altówkę, powinieneś:

  • dobrać futerał nie tylko do rodzaju, lecz również do rozmiaru instrumentu– powinien pasować i przylegać do danego instrumentu. Nie może być w żadnym wypadku ani za ciasny, co groziłoby rozerwaniem futerału, ani za duży, gdyż nie spełniałby wtedy w odpowiedni sposób swojej roli. Przenoszenie instrumentu w za dużym futerale mogłoby spowodować nawet jego uszkodzenie,
  • zastanowić się, czy nie postawić na futerał wysokiej jakości, wykonany z twardych materiałów, odpowiednio zabezpieczający przed upadkami i wyposażony dodatkowo w specjalny nawilżacz wewnętrzny, do którego dokupuje się wkłady. Dzięki tej funkcji materiał, z jakiego wykonane jest etui, łatwiej utrzymać w czystości, co bezpośrednio rzutuje również na bezpieczeństwo samego instrumentu. Czysty i suchy futerał, to i dobra kondycja trzymanego w nim instrumentu,
  • zwrócić uwagę na to, czy futerał wyposażony jest w dodatkowe kieszenie umożliwiające przechowywanie, np. nut, zapasowych strun, ściereczki do instrumentu,
  • dowiedzieć się, czy etui na altówkę posiada inne, dodatkowe akcesoria dodane przez producenta, np. paski do noszenia futerału na plecach, kocyk do okrycia instrumentu czy wspomniany już wcześniej nawilżacz wewnętrzny.

Futerał na altówkę z pianki

Najtańsze z możliwych etui, lecz również najmniej trwałe, są pokrowce wykonane z pianki i plastikowych elementów. W ślad za ich stosunkowo niską ceną idzie też niska jakość. Niestety często po niedługim czasie trzeba inwestować w kolejny futerał, ponieważ te z pianki niszczą się dość szybko. W dodatku nie zapewniają dostatecznej ochrony termicznej. Szczególnie ważne jest to zimą, kiedy jesteśmy zmuszeni przenosić instrument w niskiej temperaturze zewnętrznej lub latem podczas wysokich temperatur. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że zarówno mróz, promienie słoneczne, jak i wysoka temperatura wywołują bardzo niekorzystny wpływ na powłokę instrumentu i mogą doprowadzić do jego licznych uszkodzeń i pęknięć. Zaletą futerałów piankowych jest ich lekkość, dlatego często futerały piankowe używane są przez dzieci szkolne. 

futerał na altówkę

Futerał na altówkę z pianki z metalowymi elementami

Inne, troszkę lepsze etui na altówkę, wykonane są również z pianki, ale zawierają więcej metalowych niż plastikowych elementów. Wprawdzie gwarantują lepszą ochronę niż pokrowce wymienione powyżej, lecz mimo wszystko daleko im do doskonałości.

Drewniany futerał na altówkę

Najtrwalsze, wykonane z wysokiej jakości materiałów, a tym samym zapewniające najwyższy stopień bezpieczeństwa instrumentu przed zniszczeniami spowodowanymi niską, jak i wysoką temperaturą, urazami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi, są pokrowce na altówkę wykonane z drewna lub z włókna szklanego. W odróżnieniu od futerałów piankowych są cięższe, ale jednocześnie bardzo trwałe oraz doskonale izolują od wysokiej temperatury i słońca.

Zainwestuj w porządny futerał na altówkę

Podsumowując, wybór odpowiedniego futerału na altówkę powinien stanowić jedną z ważniejszych kwestii. Chcąc zachować instrument w odpowiedniej kondycji przez długie lata i zapewnić mu jak największe bezpieczeństwo i ochronę przed różnymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, powinniśmy wybór pokrowca oprzeć o rzetelną analizę wskazanych w artykule wytycznych.

Pan Lotto