Jak wyczyścić ściany przed malowaniem?

Malowanie ścian to czynność, która wielu osobom może wydawać się dość prosta. Oczywiście po części tak jest, bo praktycznie każdy jest w stanie samodzielnie pomalować ściany w swoim domu lub mieszkaniu z lepszym, lub gorszym efektem.

Jednak warto pamiętać, że to jak ściany będą się prezentowały po malowaniu, nie zależy tylko i wyłącznie od doboru farby i odpowiedniego prowadzenia pędzla lub wałka, ale także od prawidłowego przygotowania podłoża do malowania. Jest to niezbędna czynność, o której wiele osób zapomina, czego efektem jest nie ładnie wyglądająca ściana i powłoka malarska, która po niedługim czasie zaczyna odchodzić od ścian.

Aby tego uniknąć, należy wiedzieć jak przygotować ściany do malowania, co jest w tym celu potrzebne i dlaczego jest to tak ważny etap prac.

Dlaczego ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed malowaniem

Większość elementów wyposażenia wnętrza jest wykonanych z takich materiałów, które bez problemu można odnowić poprzez malowanie. W taki sposób można uzyskać niemal natychmiastowy efekt i całkowicie odmienić całe wnętrze. Warto jednak pamiętać, że efekt malowania w dużej mierze będzie zależał od tego, ile czasu poświęcono na przygotowanie podłoża do malowania i czy zrobiono w prawidłowy i dokładny sposób. Jest to najważniejszy krok podczas całego malowania, ponieważ powierzchnia ścian z upływem czasu niszczy się, gromadzą się na niej różnego rodzaju zabrudzenia i tłuszcz.

Jeśli nie zadbamy o to, aby odpowiednio oczyścić powierzchnię przed malowaniem, to może to sprawić, że nowa warstwa malarska szybko się zniszczy, nie będzie się dobrze trzymać ściany lub wystąpią na niej różnego rodzaju przebarwienia. Zadowalający efekt można więc uzyskać tylko w sytuacji, gdy przed malowaniem oczyścimy i odpowiednio przygotujemy ściany do nałożenia nowej farby.

W jakich przypadkach koniecznie trzeba wyczyścić ściany

Oczyszczanie ścian przed malowaniem to konieczna czynność w bardzo wielu przypadkach. Jeśli chcemy odświeżyć starą warstwę malarską, która ma już kilka lat to czyszczenie powierzchni może być konieczne. Na pewno niezbędne będzie to w kuchni, gdzie ściany są znacznie bardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzania i tłuszcz. Malowanie zabrudzonych ścian z pewnością osłabi nową warstwę farby, a oprócz tego mogą powstać na niej różnego rodzaju przebarwienia.

Oprócz tego czyszczenie będzie niezbędne także w sytuacji, gdy ściany są ubrudzone np. sadzą. Wtedy jednak domowe sposoby oczyszczania powierzchni przed malowaniem mogą być niewystarczające i konieczne będzie stosowanie zaawansowanych metod czyszczenia, do których dostęp mają zazwyczaj tylko profesjonalne firmy świadczące usługi sprzątania i dezynfekcji. Usuwanie sadzy ze ścian na własną rękę może nie dać zadowalających efektów, ponieważ dostępne powszechnie środki chemiczne i metody oczyszczania mogą nie dać sobie rady z tak poważnymi zabrudzeniami.

Jakie środki i metody wykorzystuje się w celu oczyszczenia ścian przed malowaniem?

Wybór środków czyszczących zależy od tego, w jakim stanie są ściany i jakiego rodzaju zabrudzenia na nich występują. W przypadku, gdy jest to tylko kurz i inne łatwo zmywalne zabrudzenia to zazwyczaj wystarczające jest przetarcie ścian zwilżoną szmatką. Jeśli ściany dodatkowo są zatłuszczone, to niezbędne oprócz samej wody może okazać się zastosowanie środka czyszczącego, który pozwoli dokładnie umyć i odtłuścić ściany przed malowaniem. Warto jednak pamiętać, aby stosować odpowiednie środki czyszczące, a najlepiej takie przeznaczone specjalnie do czyszczenia ścian.

Jednym z lepszych tego typu preparatów jest mydło malarskie, które pozwala całkowicie pozbyć się wszelkich zabrudzeń i mikroorganizmów, jednocześnie zapobiegając ponownemu pojawieniu się kolonii grzybów lub innych patogenów.

Jeśli ściany zabrudzone są np. sadzą lub innymi tego typu zabrudzeniami to niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych i zaawansowanych metod czyszczenia, które pozwolą na usunięcie wszelkich zabrudzeń, nie pozostawiając śladu i jednoczenie nie wytwarzając zacieków przy czyszczeniu. Należy pamiętać także o tym, że sadza jest toksyczna, dlatego tego typu oczyszczanie ścian najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy zrobią to w dokładny i bezpieczny sposób.

Jeśli chcesz zlecić fachowe oczyszczanie ścian przed malowaniem ze wszelkich zabrudzeń, m.in. z sadzy, zdecyduj się na skorzystanie z oferty firmy Vector.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
TEL: 725 392 578
E-MAIL: uslugi.sprzatajace@onet.pl

Redaktor MK