Jak wygląda proces zgłaszania suplementów diety?

zgłaszanie suplementów diety jak to wygląda

Suplementy diety nie są uznawane za leki wedle polskiego prawa i dlatego też podlegają innemu procesowi zgłaszania. Jest on stosunkowo łatwy, szybki i wygodny dla producentów, jednak wbrew powszechnej opinii wprowadzając suplementy diety do obiegu trzeba spełnić pewne, określone warunki, żeby móc je rozprowadzać.

Suplementy diety

Występują pod różną postacią, począwszy od ampułek i kapsułek, a kończąc na saszetkach z proszkiem czy nawet butelkach z kroplomierzem. Suplementy diety można spotkać w każdej aptece i na wielu sklepowych półkach, przedstawiane są jako środki spożywcze, które posiadają witaminy i minerały niezbędne do utrzymania zdrowego trybu życia. Biorąc pod uwagę ich zastosowanie i klasyfikację, podlegają one ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, co wymusza na producentach rejestrację produktu. Niektórym suplementom przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia różnego rodzaju chorób, jednak tutaj trzeba pamiętać, że nie wolno prowadzać klienta w błąd poprzez etykietę, jej treść ani poprzez reklamy, ponieważ jest to niezgodne z prawem. Trzeba mieć także na uwadze, że produkt może wpłynąć inaczej na różne grupy ludzi, co jest związane z różnicami pomiędzy poszczególnymi organizmami.

Rzetelne informacje

Zgłaszanie produktów inaczej wygląda w przypadku leków niż suplementów diety, wiąże się to przede wszystkim z wieloma różnicami pomiędzy nimi. Pierwszą i podstawową różnicą jest niepodważalny fakt, jakim jest stwierdzenie, że suplementy diety są traktowane jako środki spożywcze, z czego wynika, że mogą być one stosowane przez osoby zdrowe w ramach uzupełnienia diety, a nie jako zamiennik leku wypisywanego przez lekarza. Najważniejszą kwestią jest jednak zezwolenie, próba wprowadzenia bez niego leku może skończyć się nie tylko nałożeniem grzywny, ale także karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. Procedura notyfikowania suplementów diety jest natomiast o wiele prostsza, co nie oznacza, że produkty nie mogą podlegać jakiejkolwiek kontroli.

Składanie formularza

Chcąc zgłosić suplement diety trzeba mieć zarejestrowany zakład, więc jeżeli tak nie jest, trzeba to zrobić, warto jednak wspomnieć o tym, że należy taki wniosek złożyć 14 dni przed rozpoczęciem działalności i co ważniejsze, nie możemy zacząć jej prowadzić przed uzyskaniem zatwierdzenia, wpisu do rejestru zakładów lub jego oficjalnym zarejestrowaniem. W następnym kroku producent wypełnia specjalny formularz udostępniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego, wprowadza tam dane dotyczące nazwy i postaci suplementu, wzoru etykiety oraz ilościowego i jakościowego składu produktu. Taki formularz można wysłać drogą elektroniczną, gdy mamy możliwość złożenia elektronicznego podpisu, jeśli jednak tak nie jest, to musimy zdać się na pocztę i w ten sposób wysłać podpisany odręcznie formularz. Dobrą wiadomością dla producentów jest możliwość rozpoczęcia dystrybucji zaraz po wypełnieniu wszystkich polskich i europejskich wymogów, co oznacza, że jeżeli spełni się te warunki nie trzeba wstrzymywać rozprowadzania suplementów do czasu wydania odpowiedzi przez GIS. Nie oznacza to jednak, że można wprowadzić do obrotu każdy produkt, nawet ten niesprawdzony. Organy wyznaczone przez Głównego Inspektora Sanitarnego mogą przeprowadzić inspekcję, a nawet wycofać produkt z rynku, dlatego mając na uwadze dobro całego przedsięwzięcia trzeba skrupulatnie dopełnić wszystkich formalności na każdym etapie wprowadzania produktu na rynek. Oprócz tego należy podawać jedynie prawdziwe informacje dotyczące suplementu diety, co ma na celu zapobiegnięcie sytuacji, kiedy to wprowadzany produkt zamiast pełnić funkcję uzupełnienia diety i wzbogacenia jej, będzie szkodził, a nawet stanie się zagrożeniem dla zdrowia i życia osoby go przyjmującej.


Warto korzystać z pomocy specjalistów prawników, aby proces zgłaszania suplementów diety przebiegał sprawnie i zgodnie z prawem.

Pan Lotto