Psycholog jest lekarzem, który zajmuje się różnymi rodzajami zaburzeń w sferze naszej psychiki. Różne są powody i problemy, z którymi przychodzimy do gabinetu.
Podczas wizyty u specjalisty, na pewno będziemy się nieco denerwować, przynajmniej na samym początku. Z lekarzem siedzimy na przeciwko siebie, najczęściej odgradza nas stół. Gabinety psychologów często są wyposażone w różne plakaty o tematyce psychiki człowieka oraz takie, które zawierają cytaty, które podnoszą na duchu.
Otwarty dialog
Z psychologiem rozmawiamy o ostatnich dniach i o tym, co nas męczy. Specjalista może zadawać nam wiele pytań, a z naszych odpowiedzi wyciągać wnioski, na które sami byśmy nie wpadli. Sprawy, które najbardziej interesują psychologa, to okres dzieciństwa, relacje z najbliższymi, przeżyte traumy i podobne sytuacje.
W trakcie rozmowy ujawniamy coraz więcej szczegółów, dzięki czemu psycholog układa sobie w pewnym sensie naszą sytuację. Często, podczas wizyty pojawiają się różne pytania dotyczące naszego codziennego życia i sposobów radzenia sobie z naszymi problemami. Psycholog będzie się chciał również dowiedzieć kiedy czujemy się gorzej i co może mieć na nas największy wpływ.
Na wizycie musimy podać jak najwięcej informacji i szczegółów, zwłaszcza gdy stan naszej psychiki jest dość ciężki.
Wiele jest osób, które udają się do psychologa z konkretną chorobą psychiczną lub jej podejrzeniem.
Warto również wspomnieć o stereotypach, które wciąż się utrzymują mimo upływu lat i zwiększenia świadomości odnośnie sfery psychicznej każdego człowieka. Wizyta u psychologa jest potrzebna wielu ludziom, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Stresujący tryb życia, tragedie lub choroby psychiczne – to najczęstsze powody, które zmuszają nas do skorzystania z wizyty.
Warto jednak pamiętać, że uczęszczanie do psychologa nie jest niczym złym i – co więcej – wstydliwym. Psycholog pomoże nam zrozumieć i rozpracować wiele kwestii, dzięki czemu spojrzymy nieco inaczej na swoje życie.
Jak przygotować się do wizyty i czego się spodziewać?
Przede wszystkim należy wybrać specjalistę, który cieszy się uznaniem wśród pacjentów. Trzeba również dopasować oferty psychologa do naszych problemów. Wielu lekarzy specjalizuje się np. w niesieniu pomocy młodzieży, parom, osobom cierpiącym na stres pourazowy itp.
Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do odbycia wizyty u specjalisty. W znacznej większości, wizyta odbywa się w formie rozmowy i wywiadu z pacjentem. Czasem możemy dostać do rozwiązania test lub otrzymać zadanie do wykonania.
Idąc na wizytę, możemy liczyć przede wszystkim na szczerą rozmowę. Psycholog zawsze zachowuje tajemnicę zawodową, przez co możemy liczyć na dyskrecję i bezpieczeństwo. W gabinecie czeka nas zrozumienie i opracowanie wspólnego planu działania. Lekarz, który wysłuchuje naszych problemów, jest w stanie ocenić, w jakim stanie jesteśmy i jakie środki pomocy należy stosować.
Dość często, pacjenci odsyłani są również do psychiatry, który ma za zadanie dobrać odpowiednie leki.
Wizyty u psychologa nie należy się przede wszystkim obawiać. Stres pojawi się zawsze, jednak należy pamiętać, że psycholog pomoże nam zrozumieć i rozwiązać wiele spraw. Jego uwaga skupiona jest na naszym problemie i sposobie funkcjonowania.
Oprócz stresu, możemy odczuwać mniejszy lub większy wstyd przed naszą słabością. Każdy pacjent psychologa boryka się z innym problemem, który został wywołany przez określone czynniki. Trzeba dać szansę zarówno sobie, jak i lekarzowi.