Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera?

bezpieczeństwo komputera

Bezpieczeństwo danych i informacji przechowywanych na komputerze to podstawa. Zagrożenia związane z utratą lub kradzieżą danych, a także zainfekowanie wirusem to częste problemy, przed którymi można się chronić. Poznaj 5 najważniejszych rad, które warto stosować, aby dbać o bezpieczeństwo komputera.

Na naszych komputerach przechowujemy wiele ważnych informacji. Wśród nich są prywatne zdjęcia, dane osobowe, dokumenty służbowe i inne pliki, które powinny być chronione. Nowoczesne usługi informatyczne pozwalają na stworzenie idealnie dopasowanej do potrzeb strategii bezpieczeństwa, dzięki której można zadbać o ochronę danych i informacji w komputerze. Jakie rozwiązania polecamy?

Backup danych

Odtwarzanie utraconych danych zapewnia płynność i skuteczność w działaniach, nawet mimo utraconych danych. Prosty w obsłudze system powinien działać 24 godziny na dobę, tak aby w przypadku niespodziewanej awarii szybko obsłużyć sprzęty.

Wśród najważniejszych funkcji backup’ów można wymienić przywracanie tylko pojedynczych plików, zmniejszanie rozmiarów wykonywanych kopii zapasowych czy wykonanie backup’u bez obowiązku zatrzymania systemów. A to wszystko może być wykonane szybko i skutecznie bez nadmiernego obciążenia sieci komputerowej.

Przyczyny konieczności skorzystania z backup’ów mogą być różne, jednak najczęściej wskazuje się na konieczność odzyskania danych z powodu awarii sprzętu, przypadkowe nadpisanie plików czy wrogie działanie wirusów.

Antywirus

Tajemnica działania antywirusów polega przede wszystkim na ostrożności osoby korzystającej z komputera. Cały czas udoskonalane działania przestępców komputerowych oraz próby zmuszania użytkowników do różnych czynności, które są znane jako ataki socjotechniczne, sprawiają, że wielu osobom trudno ustrzec się przed niebezpiecznymi działaniami. Aby uniknąć utraty oraz kradzieży danych lub zainfekowania sprzętu, warto wspomagać się narzędziem, jakim są programy antywirusowe.

Co ważne, antywirus powinien być dopasowany do potrzeb użytkowników i danej firmy. Aby kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo komputerów i smartfonów służbowych konieczne jest zbieranie raportów na temat działania programu, jego wykrywalności, aktualizacjach. Jest to możliwe dzięki centralnej konsoli zarządzania.

Mocne hasła

Dobre hasło to takie, które łatwo zapamiętać, ale jednocześnie trudno zgadnąć. W dobie cyfryzacji wszyscy jesteśmy zmuszeni do posiadania wielu różnych haseł, które należy znać aby mieć dostęp do poczty, social mediów, portali branżowych, platform sprzedażowych itd. Mocne hasło wymaga stworzenia kombinacji wielkich i małych liter, cyfr, znaków specjalnych i unikania popularnych skrótów (np. 1234). Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków, a słowa i liczby nie powinny kojarzyć się z prywatnymi informacjami.

Należy także unikać posiadania identycznych haseł do wielu platform, ponieważ to najprostszy sposób aby otworzyć drogę wycieku danych lub zainfekowania komputera.

VPN

Wirtualna sieć prywatna to idealne rozwiązanie dla wielu osób. Pozwala na bezpieczne połączenie się w ramach sieci prywatnej za pomocą sieci publicznej, w taki sposób, aby uniemożliwić dostęp do przesyłanych danych. Ochrona sieci VPN pozwala na zdalny dostęp do sieci komputerowej firmy nawet przy podłączeniu do publicznej sieci Wi-fi. Dzięki temu pracownicy mogą wykonywać pracę z domu, kawiarni, hotelu, a nawet podczas podróży pociągiem w bezpieczny sposób, nie narażając firmy na straty.

Bezpieczeństwo danych i informacji jest ważnym czynnikiem dla pracowników, ale także pracodawcy, a podłączenie komputerów do sieci VPN umożliwia bezpieczną pracę nawet w systemach księgowych i kadrowych, gdzie przechowywane są dane osobowe.

Aktualizacje

Można podjąć różne działania aby chronić komputer, jednak bez wykonywania regularnych aktualizacji mogą się one okazać bezskuteczne. Wiele osób celowo pomija aktualizacje, przeciąga je w czasie i odkłada na później. To jednak błąd, ponieważ aktualizacje często zawierają ważne ze względów bezpieczeństwa komputera zmiany.

Wiele programów aktualizuje się automatycznie, jednak warto poświęcić chwilę i zeskanować sprzęt oraz sprawdzić konieczne do wykonania aktualizacje, zwłaszcza wtedy, gdy zauważymy, że komputer zaczął działać wolniej. Takim działaniem mogą zająć się także profesjonaliści, z firm zajmujących się usługami informatycznymi na terenie Wrocławia. Aktualizowanie aplikacji i antywirusa zabezpieczającego sprzęt ułatwia zachować ochronę komputera na wysokim poziomie, dzięki czemu nie trzeba obawiać się np. złośliwych oprogramowań czy ataków przestępców komputerowych.

Pan Lotto