Jak zadbać o męską brodę?

Zapuścić brodę czy też nie: oto jest pytanie. Jeśli już wkroczyłeś w świat brodatych mężczyzn, czas dowiedzieć się, jak dbać o brodę, jakie kosmetyki stosować i jak często odwiedzać barbera. Oto kilka wskazówek.

Poznaj swój typ skóry i włosa

Nawet jeśli nigdy nie zapuszczałeś zbyt długiej brody, na pewno znasz jej potencjał oraz wyzwania, które przed Tobą stoją. Dlatego ważne jest, abyś znał swój typ skóry (np. czy jest tłusta i czy ma skłonność do trądziku) oraz typ zarostu (w jakim kierunku rosną włosy).

Oprócz oceny wzrostu włosów, należy zwrócić uwagę na kształt twarzy. Są takiego rodzaju brody, które mogą poprawić wygląd naszej twarzy, są też takie, które całkowicie go zmienią. Jeśli masz okrągłą twarz, broda może ją wydłużyć i wyszczuplić; w przypadku twarzy owalnej, może ją poszerzyć i uczynić bardziej kanciastą; zaś gdy masz kwadratową twarz, może nieco złagodzić jej wygląd. Podstawową zasadą, niezależnie od rodzaju brody jest jednak to, by zapuszczać ją w taki sposób, aby jak najbardziej zbliżyć twarz do owalnego kształtu.

Bardzo często fryzjerzy zalecają by ogolić twarz przed zapuszczeniem brody. Zaleca się golenie bardzo blisko skóry tak, aby pobudzić torebki włosowe i ograniczyć ilość wrastających włosków, które pojawiają się w miarę wzrostu włosa. Jest to także sposób na przygotowanie skóry do tego, by zarost rósł gładko i nie swędział (co jest jedną z tych gorszych stron zapuszczania brody).

Pozwól brodzie rosnąć

Zanim pójdziesz ze swoją brodą do barbera, pozwól swojej brodzie urosnąć. Nie pozostaje Ci nic innego jak to, by uzbroić się w cierpliwość i dać brodzie żyć własnym życiem tak, by nie zakłócić jej naturalnego wzrostu.

W tym czasie problemem może być swędzenie i wrastające włoski. Aby złagodzić swędzenie, użyj balsamu do brody, natomiast aby zapobiec wrastaniu włosków lub przynajmniej je złagodzić, nie ma nic lepszego niż olejek do brody.

Pamiętaj o czesaniu

Włosy brody łatwo się plączą i matowieją. Utrzymanie eleganckiego wyglądu nie jest jednak trudne: wystarczy mieć przy sobie grzebień tak, aby włosy nie plątały się przez cały dzień. Na rynku są dostępne są również mniejsze grzebienie do wąsów.

Szczotka do brody to również ważne akcesorium każdego brodacza, ponieważ pozwala na rozprowadzenie olejku ze skóry na końcówki włosów. Zalecamy stosowanie szczotek z włosia dzika. Włosie może być sztywniejsze niż w przypadku zwykłej szczoteczki, dlatego należy uważać, aby nie używać jej zbyt mocno i nie uszkodzić skóry. Najpierw nałóż olejki i inne produkty, masując dłońmi brodę i skórę. Następnie użyj szczoteczki do równomiernego rozprowadzenia produktu na brodzie, aby ją odżywić i zmiękczyć.

Wybieraj właściwe kosmetyki do pielęgnacji

Po przycięciu brody użyj kilku kropel olejku do brody, aby zmiękczyć i nawilżyć zarost. Olejki do brody działają najlepiej, jeśli wmasujesz je także w skórę, która może łatwo ulec wysuszeniu, gdy jest pokryta zarostem (tak, sucha skóra to częsty problem brodaczy). Następnie użyj kremu lub balsamu do brody, w zależności od grubości zarostu i pożądanego efektu stylizacyjnego.

Używaj żelu/pianki do mycia brody przy każdym myciu twarzy i dokładnie szczotkuj brodę po każdym prysznicu. Ten prosty nawyk pomoże rozprowadzić naturalne olejki i nawilżyć cienkie włoski, a także złuszczyć skórę pod nimi. Olejek i balsam do brody należy stosować po każdym myciu, a w razie potrzeby w kolejnych dniach.

Dobrym i sprawdzonym, a także przede wszystkim naturalnym kosmetykiem do pielęgnacji zarostu jest także woda morska. Przy wyborze tego tyku kosmetyku zawsze patrz na skład, by nie dostarczać Twojej brodzie niepotrzebnych konserwantów.

Dobry barber to podstawa

W sytuacji, gdy liczy się „każdy włos”, osobą której powierz stylizację i przycięcie brody, powinien być najlepszy barber Wrocław jest idealną lokalizacją. Odwiedzaj swojego barbera regularnie co kilka tygodni, a nie pożałujesz efektu. Regularne przycinanie zarostu wraz z domową pielęgnacją pozwoli Ci cieszyć się wymarzoną, gęstą brodą o każdej porze roku.

Redaktor MK