Jak zadbać o porządek w pokoju dziecięcym?

ogranizer wiszący w pokoju dziecięcym

Każdy rodzic to zna, sterty zabawek, ubrań, kredki, pisaki, rysunki i klocki. Pokój dziecięcy potrafi być naprawdę przepełniony przedmiotami różnego rodzaju. Każdy z nich jest wyjątkowy i potrzebny Twojemu dziecku. Nie trzeba dużo, aby powstał chaos. Jak uporać się z nieporządkiem w pokoju dziecięcym w sposób sprawny i zorganizowany

Chwila nieuwagi i bałagan gotowy

Nie ma mamy, która nie doświadczyła tego uczucia. Wychodzisz na chwilę z pokoju, a po Twoim powrocie zastajesz rozgardiasz i zadowolone dziecko, siedzące pośrodku tego wszystkiego, z uśmiechem na twarzy. Dotyczy to nie tylko małych dzieci, ale także starszych, którzy pochłonięci zabawą, nawet nie zauważają, jak stopniowo nawarstwiają nieporządek. Nie ma w tym nic złego. Zabawki do tego służą, by z nich korzystać, a dzieci powinny mieć możliwość swobodnego używania ich. Jest to niezbędne w ich prawidłowym rozwoju.

Ucz dzieci sprzątać po sobie — pomysły jak namówić dziecko do odkładania rzeczy na miejsce

Dzieci bardzo chętnie bałaganią, ale sprzątanie to już inna historia. Każdy rodzic spotkał się z sytuacją, gdy prosił dziecko o poodkładanie przedmiotów na miejsce, a ono natychmiast zaczęło się wykręcać. Najczęściej dzieci twierdzą, że są o wiele za bardzo zmęczone na takie działanie, albo ociągają się na tyle, że bierze się sprawy w swoje ręce i ostatecznie robi porządek samemu. Jak sprawić by dziecko chętniej wykonywało swój obowiązek?

Sprzątanie to konkurs

Możesz urządzać konkursy sprzątania. Jest to pomysł szczególnie ciekawy, jeśli masz dwójkę lub więcej dzieci. Rodzeństwo chętnie ze sobą konkuruje, jest to naturalne zachowanie. Możesz wykorzystać to, by urządzić zawody, kto szybciej i dokładniej posprząta swój fragment pokoju, dostanie małą nagrodę. Jeśli dziecko nie ma rodzeństwa, można wyznaczyć mu czas, w którym zabawki mają trafić na swoje miejsce, jeśli ta sztuka mu się uda, wygrywa. 

organizer wiszący na zabawki

Wszystko ma swoje miejsce

Często ogrom przedmiotów, jakie znajdziesz w pokoju dziecięcym, sprawia, że nie wszystko ma swoje miejsce. Duża ilość pudełek z grami planszowymi, puzzle, kredki, maskotki, lalki i samochodziki, należy dobrze uporządkować, dzięki temu dziecku łatwiej będzie sprzątać po zabawie. Pomocne w tym będą różnego rodzaju szafki i organizery, a także pudełka czy inne pojemniki. 

Organizery na zabawki

Bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się różnego rodzaju organizery do przechowywania przedmiotów. W pokoju dziecięcym sprawdzą się wszystkie rodzaje takich produktów. Dobrze zaopatrzyć się w organizer wiszący. Będzie on „rósł wraz z dzieckiem” i jego potrzebami. Sprawdzi się już dla najmłodszych. Zawieś go w pobliżu przewijaka dla niemowląt, możesz trzymać tam mokre chusteczki, pieluszki, kosmetyki i produkty pielęgnacyjne, które muszą być ciągle pod ręką.

Większe dziecko może używać organizera wiszącego do przechowywania kredek, zeszytów lub zabawek. Kilka przegródek ułatwi dzieciom utrzymywanie porządku, a także dostęp do ulubionych przedmiotów. Dla dzieci w wieku szkolnym organizer wiszący to oszczędność miejsca na biurku. Można go zawiesić w pobliżu miejsca do odrabiania lekcji, umieścić w nim długopisy, linijki lub inne przybory szkolne. Warto zainwestować w dobry wiszący organizer, bo będzie on służył Ci i Twojemu dziecku, przez wiele lat. 

Utrzymanie porządku w pokoju dziecka to wyzwanie dla niego oraz dla rodziców. Efektywna nauka sprzątania w najbliższym otoczeniu będzie dużo łatwiejsza z systemem organizerów i innych miejsc do przechowywania drobiazgów należących do naszych pociech.

Pan Lotto