Samo załatwienie formalności, które są związane z otworzeniem własnej kancelarii notarialnej jest dość proste. Trudności mogą nam sprawić sprawy w kwestii pozyskiwania klientów, organizacji pracy oraz nauczenia się budowania między nimi relacji.
Studia to zdecydowanie jest świetny okres by zdobyć doświadczenie w różnego rodzaju dziedzinach prawa jak i w różnych miejscach. Mam tutaj na myśli sądy, urzędy oraz kancelarie.
Kiedy planować swoją przyszłość?
Studia to czas, w którym powinniśmy głęboko zaplanować swoją przyszłość. Studia pozwalają na nabycie umiejętności nie tylko ściśle prawnych. Powinniśmy także wybrać specjalizację, w której czujemy się dobrze. Gdy chcemy wybrać specjalizację w prawie podatkowym powinniśmy zadbać o odbycie stażu czy praktyki w biurze rachunkowym czy też w biurze księgowym. Komunikacja i negocjacje czyli tak zwane umiejętności miękkie także są niezwykle pożądane. Jednak wszelkich miękkich umiejętności nie nauczymy się na studiach.
Praktyka w sądzie czy w Ministerstwie Zdrowia są także bardzo dobrym miejscem dla przyszłego prawnika czy notariusza. Można także postarać się o członkostwo w ELSA. Zdecydowanie pozwoli nam na zapoznanie się z usługami prawniczymi oraz pozwoli na poznać rynek usług prawniczych w Polsce. Każdy student powinien także zadbać o to, by organizować wszelkie projekty. Dzięki takiej działalności będzie potrafił zarządzać ludźmi.
Poznawanie zagadnień prawnych najlepiej zacząć jak najwcześniej
By kiedyś w przyszłości otworzyć własną kancelarię notarialną, powinniśmy uczestniczyć w szeroko pojętej działalności studenckiej. W otworzeniu oraz w prowadzeniu własnej kancelarii ważne jest by znać dokładnie stan faktyczny danej sprawy.
Należy klientowi udzielić rzetelnej oraz pełnej informacji. Co do tej informacji powinniśmy ustalić z nim warunki płatności. Warunki płatności powinny być dla nas jasne. Również jasne powinny one być dla naszych klientów. Bardzo cenną umiejętnością jest sondowanie. Sondowanie polega na tym, że potrafimy ocenić których zleceń nie warto brać. Nie chodzi tutaj o wymiar finansowy. Chodzi tutaj o wymiar moralny. Kolejną bardzo pożądaną umiejętnością jest pozyskiwanie klientów. Bez tej umiejętności nasza kancelaria notarialna nie ma prawa istnieć.
Początki kancelarii notarialnej
Na samym początku należy brać nawet małe zlecenia. Zlecenie małe bardzo często nie są zbyt opłacalne. Jednak nie o to na początku chodzi. Chodzi głównie o to by zaistnieć na rynku. Gdy będziemy mieli coraz więcej klientów zaczną się także pojawiać w naszej kancelarii klienci pochodzący z polecenia. Odpowiednia reklama w prasie oraz Internecie także może okazać się dla nas pomocna. Warto o tym pamiętać.
Oprócz pozyskiwania klientów, należy ich także utrzymać. Notariusz wychodzący z założenia, że we własnej kancelarii będziemy pracować od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie jest w błędzie. Często pracuje się przez cały tydzień, także w weekendy. Praca nie trwa osiem godzin, ale bardzo często od rana do samego wieczora.
Wszystkie zawody prawnicze mają jednak swoje plusy. W przypadku notariusza jest to przede wszystkim wysokie wynagrodzenie. Notariusz i zawody pokrewne wiążą się z ogromną odpowiedzialnością i w wykonywaniu czynności notarialnych nie ma miejsca na pomyłki lub niedopatrzenia. Własna kancelaria notarialna to marzenie wielu młodych studentów prawa.
Warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki, jeśli mamy zamiar w niedalekiej przyszłości otworzyć własną kancelarię. Praca w tym zawodzie wymaga długich lat studiów, odbycia aplikacji oraz doświadczenia.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawną Koszalin.