Jak zdigitalizować kasety VHS?

digitalizacja filmów 8mm kraków

Co to są kasety VHS?

Ci, którzy wychowali się w latach 80-tych i 90-tych z całą pewnością znajdą odpowiedź na to pytanie. Popularne niegdyś kasety VHS, to po prostu stare nośniki, dzięki którym mogliśmy utrwalić najważniejsze momenty naszego życia. Odtwarzane na magnetowidach z czasem ustąpiły jednak miejsca nowszym wersjom, a więc płytom CD.

Wspomnienia na kasetach VHS

Pewnie wielu z nas ma jeszcze w domu kilka kaset VHS na których zapisane są cenne wspomnienia i ważne, rodzinne uroczystości. Ślub rodziców, chrzciny, komunie, urodziny czy po prostu przyjacielskie spotkania. By nie stracić tak cennych pamiątek, szukamy rozwiązań, które pomogą je utrwalić. Popularne kiedyś video odeszło już dawno w niepamięć, a my nie mamy w związku z tym możliwości, aby w warunkach domowych odtworzyć tamte wydarzenia. Na szczęście z pomocą przychodzą firmy zajmujące się przegrywaniem VHS na DVD.

Jak zdigitalizować filmy z kasety VHS?

Przegrywanie z kaset VHS na DVD jest coraz częściej stosowaną metodą zatrzymania wspomnień nagranych na tych pierwszych. Z racji tego, że jakieś 20 lat temu praktycznie wszystko rejestrowane było na kasetach VHS, dziś narodziła się potrzeba, aby tamte wydarzenia zapisać również na płytach CD.

Poszukując specjalistów, którzy pomogą nam zrealizować marzenie o filmie zgranym na zupełnie nowy nośnik, nie musimy szukać stacjonarnego punktu. Zresztą, bardzo możliwe że w zależności od naszego miejsca zamieszkania, jak długo byśmy takowego nie szukali – i tak go nie znajdziemy. Nie jest to w końcu zbyt popularne zajęcie. A szkoda, bo potrzebujących tego typu usług jest całe mnóstwo.

Przegrywaniem kaset video na DVD zajmuje się między innymi firma Meritum, działająca na rynku od 1991 roku. Swoim klientom dostarcza zresztą materiały opracowane cyfrowo również z innych nośników. Między innymi SVHS, SVHS-C, Video8, Hi8, Digital8, mini dv czy microMV. Przegrywa również stare filmy 8mm i super 8 mm i 16 mm metodą skanowania poklatkowego. I mimo, że swoje punkty posiada w różnych miejscach Krakowa, oferuje także realizacje na odległość.

 przegrywanie z kaset vhs na cd kraków

Przegrywanie VHS na DVD – zalety

Oczywiście największą zaletą przegrywania kaset VHS na DVD jest fakt, że dzięki takiemu zabiegowi możemy powrócić do ważnych dla nas momentów, bo praktycznie z nas każdy ma  w domu sprzęt pozwalający na włączenie płyty.

Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można też z pewnością fakt, że nowa wersja starego filmu będzie po prostu lepsza jakościowo. Płyty DVD lub inne pliki zachowują bowiem lepszą jakość nagrań z kasety, które z czasem zwyczajnie niszczeją.

Co więcej, płyty DVD zajmują o wiele mniej miejsca, niż kasety VHS i łatwiej je przechowywać. Pozwalają również na szybsze odszukanie interesującego nas fragmentu filmu i można je w prosty sposób odtworzyć na komputerze, laptopie czy telewizorze.

Trzy warianty przegrywania

Wspomniana już firma Meritumproponuje swym klientom trzy warianty przegrywania kaset VHS. Pierwszy dotyczy oczywiście całości filmu. Drugi proponuje zabieg dodania scen, które pozwalają wybrać dowolny fragment przy pomocy pilota. Trzeci wariant obejmuje z kolei dodanie scen i graficznego menu ułatwiającego powyższy wybór.

Wszystko zależy oczywiście od naszych potrzeb i budżetu, jakim dysponujemy, choć co prawda, przegrywanie kaset VHS nie jest drogie i w większości pozwolić można sobie na dodatkowe zabiegi. Tak czy inaczej – z całą pewnością warto!

Pan Lotto