Jak zmotywować alkoholika do podjęcia leczenia?

kieliszki

Rozmowa z alkoholikiem na temat podjęcia leczenia nigdy nie jest prosta. Problem jest tym większy, że często nie mamy pojęcia, jak się za nią zabrać. Dlatego właśnie tak wiele rozmów przeradza się w kłótnie lub nawet w akty agresji, a doprowadzony siłą na leczenie alkoholik znów powraca do nałogu. Jak zatem rozmawiać z uzależnionym, by osiągnąć sukces?

Skup się na sobie

Choć to brzmi nieco absurdalnie, to właśnie tutaj kryje się pierwszy krok. Nawet jeśli nie spożywasz alkoholu, również cierpisz z jego powodu. Wiąże się to często z depresją i brakiem pewności siebie, a do tego braniem na siebie zbyt dużej odpowiedzialności. Prowadzi to do ogromnego obciążenia psychicznego, a nie jesteś w stanie pomóc innej osobie, jeśli to Ty potrzebujesz pomocy. Dlatego też koniecznie zadbaj o spotkania z terapeutą, na których poruszysz najpierw najważniejsze kwestie związane z Tobą, a dopiero później poprosisz o pomoc w przeprowadzeniu rozmowy z uzależnionym.

Zdobądź rzetelną wiedzę na temat alkoholizmu

Czy jedno piwo dziennie to już alkoholizm? Można się z tym zgodzić lub nie – sęk tkwi w podejściu do tego jednego piwa – jeśli osoba pijąca to jedno piwo dziennie nie może się bez niego obejść i reaguje agresją na sugestię jego odstawienia, to tak. Aby jednak móc skutecznie przekonywać do leczenia się z alkoholizmu, trzeba najpierw coś o nim wiedzieć. 

Poszukaj wiedzy w rzetelnych źródłach, porozmawiaj z lekarzami – dzięki temu zdobędziesz nie tylko wiedzę o tym, jak alkohol wpływa na organizm, lecz też przekonasz się, w jaki sposób postrzega on rzeczywistość i jakie tym samym argumenty zadziałają na niego najlepiej. 

Porozmawiaj z osobami, które wyszły z nałogu

Jeśli masz w otoczeniu osoby, które mają za sobą walkę z alkoholem, spróbuj z nimi porozmawiać. Spójrz na sytuację ich oczami. Wysłuchaj tego, przez co przechodzili uzależnieni, z czym się spotykali na swojej drodze do abstynencji, a przede wszystkim – co sprawiło, że w ogóle udało im się ją osiągnąć. To wyjątkowo cenna wiedza, która pomoże Ci osiągnąć sukces w późniejszej rozmowie. Jeśli rozmówca się zgodzi na takie pytanie, postaraj się zapytać m.in. o wszywkę alkoholową – jak działała, czy przyniosła efekty i jak przebiegał okres abstynencji po jej zażyciu.

Opracuj scenariusz rozmowy

Brzmi to nieco dziwnie, aczkolwiek łącząc wiedzę zdobytą od lekarzy, zaufanych publikacji, czy nawet z rozmów z byłymi uzależnionymi z dużą wiedzą na temat sposobu zachowania bliskiego Ci uzależnionego, będzie Ci dużo łatwiej przewidzieć jego reakcje i wymówki. Spróbuj poczytać o tym, jakie są najczęstsze wymówki stosowane przez alkoholików i pomyśl o skutecznych argumentach, którymi nie tylko je zbijesz, lecz też skutecznie dotrzesz do osoby, która ze względu na uzależnienie nie jest w stanie myśleć rozsądnie.

Zachowaj stanowczość

Popularnym błędem jest tworzenie alkoholikowi strefy komfortu – sprzątanie po nim, usprawiedliwianie go, ukrywanie jego uzależnienia przed otoczeniem i słuchanie kolejnej przysięgi abstynencji. Kluczem do skuteczności jest zaprzestanie takich praktyk. Bądź w stanie powiedzieć, że możesz odejść, jeśli nie zmieni swojej postawy. Daj do zrozumienia, że życie z uzależnionym jest ponad Twoje siły i że nie chcesz już dłużej załatwiać jego spraw, po czym naprawdę wciel swoje słowa w czyn, jeśli nic się nie zmieni.

butelka

Mów o swoich odczuciach

Jeśli zaczniesz wyrzucać uzależnionemu jego nałóg, będzie się on wypierał, denerwował i ogólna komunikacja z nim będzie niemożliwa. Skup się zatem na mówieniu o tym, jak się czujesz, dlatego że temu alkoholik zaprzeczyć nie może. Pamiętaj też o tym, by go wysłuchać i zapewnić, że jeśli zdecyduje się na leczenie, to może na Ciebie leczyć na każdym jego etapie. Jednak tylko pod warunkiem, że po zakończeniu leczenia nie wróci już do nałogu.

Redaktor MK