Jak zorganizować koncert fortepianowy

Ludzie kochający muzykę, na co dzień żyjący w pośpiechu, hałasie i nieustannym stresie bardzo często pragną uciec od zgiełku i wsłuchać się w coś, czego nie doświadczą ani w radiu, ani w telewizji. Idealnym staję się wtedy koncert fortepianowy, szczególnie taki na tle orkiestry symfonicznej.

Lekkość dźwięków i subtelne brzmienia fortepianu, przy jednoczesnym temperamencie orkiestry, to w końcu idealne połączenie. Chcąc sprawić pasjonatom muzyki klasycznej radość, coraz więcej instytucji i miejsc decyduje się na tego typu rozrywkę. Całość nie jest jednak tak prosta w organizacji, jakby mogło się wydawać. Jak zatem zaplanować fantastyczny  koncert i zrobić to tak, by wszystko było zapięte na ostatni guzik?

Jak zorganizować koncert fortepianowy?

Organizując koncert fortepianowy, pierwsze o czym należy zdecydować, to miejsce. W zależności bowiem od niego zmieniają się pewne kwestie logistyczne – między innymi wybór ochrony. Jako, że wydarzenie może przyjąć formę koncertu plenerowego lub koncertu na zamkniętej przestrzeni pod uwagę należy wziąć też przypuszczalną aurę za oknem. Największe szanse powodzenia na koncert na świeżym powietrzu daje oczywiście wiosna i lato, gdy na dworze panują przyjemne temperatury.

Kolejną kwestią, są oczywiście sami artyści. Zdarza się, że koncert planowany jest dla jednej, konkretnej osoby. Bywa jednak, że w ramach jakiegoś jubileuszu lub ku uczczeniu pamięci konkretnego kompozytora zaprasza się wielu muzyków. Tu wszystko zależy od okoliczności.

Tak naprawdę, w momencie w którym zarówno miejsce, jak i artyści zostali wybrani, a wszelkie formalności załatwione – pozostają jedynie kwestie czysto techniczne i promocja wydarzenia. Co do rozgłosu, wszystko tu uzależnione jest od budżetu. Jeśli pieniędzy starczy na reklamę różnego rodzaju, z pewnością nie należy zastanawiać się długo nad kolejnymi rozwiązaniami. W grę mogą wejść zarówno ulotki, plakaty, akcja marketingowa rozpowszechniona w Internecie i na przykład w radiu.

W tym wszystkim nie można jednak zapominać o organizacji technicznej koncertu, a więc nagłośnieniu, systemie oświetleniowym czy samej scenie. Nawet najlepiej przygotowany artysta, nie zdziała nic, jeśli zgromadzona publiczność nie będzie widziała go wyraźnie, ani nie usłyszy melodii, którą zagra. W sytuacji, gdy gwiazda wymaga od nas zapewnienia tego typu rozwiązań, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnie przygotowanych do tego firm. Tutaj nie należy oszczędzać. Sukces i efektywność całego koncertu zależy bowiem głównie od zapewnienia satysfakcjonujących dla wszystkich warunków technicznych.

Konieczność zapewnienia bezpiecznego transportu

Przy organizacji koncertu fortepianowego nie można zapomnieć o bezpiecznym transporcie instrumentów. W tym celu najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje. W Warszawie działa na przykład Broda Grzegorz Szczepański. Przedsiębiorstwo funkcjonujące w branży już od 1986 roku, obecnie pod wskazaną nazwą współpracuje między innymi z Pałacem Prezydenckim i Łazienkami Królewskimi w Warszawie. Obsługuje jednak też inne jednostki. Na przykład firmy takie, jak Steinway&Sons i Feurich.  Poza tym swych klientów ma również wśród ludzi prywatnych, szkół różnego rodzaju czy instytucji państwowych. Tak naprawdę transportem instrumentów, a więc niejako obsługą koncertów zajmuje się jednak na terenie całej Polski, a nawet Unii Europejskiej.

Korzystając z doświadczenia firmy, możemy być zatem pewni pełnego profesjonalizmu, dotarcia na czas i niezwodnej usługi. Warto przemyśleć taką możliwość, bo transport sporych gabarytów może być bez odpowiedniego przygotowania niezwykle trudny i uciążliwy.

Pan Lotto