Choć gabinet dentystyczny to dla wielu osób najmniej ulubione miejsce na świecie, zawód dentysty od lat cieszy się niemałą popularnością. Stomatologia jest oczywiście dość trudną gałęzią medycyny i jej ukończenie wymaga mnóstwa pracy, lecz kariera po ukończeniu tego kierunku studiów pisze się właściwie sama. Wielu dentystów pracuje na etacie, jednak znaczna część specjalistów decyduje się na otworzenie własnych praktyk czy podjęcie pracy w kilku gabinetach. Jedno jest pewne – bezrobocie wśród absolwentów stomatologii jest niezwykle małe, a zarobki całkiem godziwe. Jak zostać dentystą?
Nauka zaczyna się już w liceum
Przygotowanie się do wykonywania zawodu stomatologa musi być planem, który podejmiesz jeszcze przed wybraniem profilu szkoły średniej. Szanse na dostanie się na studia zależą bowiem przede wszystkim od wyników matury z biologii i chemii, oczywiście na poziomie rozszerzonym – kandydaci z wynikami poniżej 80% punktowych z obydwu przedmiotów mają raczej niewielkie szanse na nabór na wybraną uczelnię. Warto sprawdzić też wymagania na poszczególnych uniwersytetach, gdyż przedmioty liczone dodatkowo mogą się różnić pomiędzy nimi. Jeśli chcesz realizować karierę stomatologa, to właśnie szkoła średnia i klasa o profilu biologicznym będzie twoim pierwszym etapem przygotowawczym.
Studia stomatologiczne to 5 lat ciężkiej pracy zarówno w kontekście ogólnych przedmiotów medycznych, jak i w kierunku konkretnej specjalizacji. Przyszli dentyści mogą wybrać między innymi chirurgię stomatologiczną, chirurgię szczękowo-twarzową, protetykę stomatologiczną, stomatologię dziecięcą (pedodoncję), stomatologię zachowawczą z endodoncją, periodontologię, ortodoncję, epidemiologię, a także zdrowie publiczne, czyli w pewnym sensie stomatologię ogólną.
Przygotowanie do zawodu dentysty
Studia stomatologiczne to podobnie jak w przypadku innych zawodów medycznych jeszcze nie koniec ścieżki edukacyjnej. Oprócz ukończenia odpowiedniej specjalizacji, kandydat na dentystę musi odbyć obowiązkowy płatny staż roczny. W czasie jego trwania prawo do wykonywania zawodu jest dla młodego dentysty ograniczone, a dopiero po ukończeniu stażu i zdaniu kończącego go egzaminu państwowego możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie prawa do wykonywania zawodu w Okręgowej Izbie lekarskiej.
Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, gdyż dentysta podobnie jak każda inna profesja medyczna odpowiada bezpośrednio za zdrowie swoich pacjentów, stomatolodzy przeprowadzają również skomplikowane zabiegi leczenia zębów pod narkozą, dlatego przygotowanie do wykonywania tej profesji musi być szerokie. Egzamin sprawdzający weryfikuje wiedzę młodego dentysty zdobytą zarówno na studiach, jak i podczas stażu, jest potwierdzeniem faktycznego przygotowania do zawodu.
Jak wygląda praca dentysty?
Praca dentysty zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zawodów medycznych, głównie ze względu na stres towarzyszący wielu osobom odwiedzającym jego gabinet. Dobry dentysta, poza bardzo szeroką wiedzą medyczną musi opanować umiejętności postępowania z ludźmi, wykazać się delikatnością i cierpliwością, a przede wszystkim potrafić stworzyć atmosferę spokoju i relaksu. W kwestiach technicznych liczy się oczywiście sprawność manualna, przywiązanie do detali i niezwykła precyzja pracy. Umiejętności te są szczególnie ważne przy pracy chirurga stomatologa w Szczecinie – na tak małej powierzchni pracy łatwo o błąd i sprawienie pacjentowi bólu.
Zarobki dentysty różnią się oczywiście w zależności od miejsca, w którym ten wykonuje swój zawód – gabinety prywatne zarabiają zwykle najwięcej, szczególnie wtedy gdy cieszą się dobrą reputacją, a pacjenci chętnie do nich wracają. Wielu dentystów jest w stanie bardzo szybko wypracować sobie pozytywną opinię na rynku, co oczywiście skutkuje zwiększeniem liczby pacjentów i tym samym zarobków, które na dziś dzień wynoszą średnio od 4,5 do 7 tysięcy złotych. Zawód dentysty jest więc zdecydowanie opłacalny i przynoszący dużo satysfakcji zawodowej w postaci pięknych i zdrowych uśmiechów pacjentów.