Jaki kołowrotek będzie idealny na morskie połowy?

kołowrotek morski

Podobno każdy pasjonat wędkarstwa, który posmakuje łowienia ryb na morzu połknie bakcyla. Nic dziwnego, ponieważ ta odmiana tego hobby gwarantuje silne emocje i dużo radości. W Morzu Bałtyckim najczęściej łowi się dorsze. Jaki kołowrotek sprawdzi się w morskich połowach?

Można zadać sobie pytanie: lepiej kupić kołowrotek morski czy multiplikator? Jednak kołowrotki są dużo bardziej uniwersalne, a jeżeli chcemy w Bałtyku polować na dorsza nie ma wątpliwości – kupujemy kołowrotek. Przy polowaniu na te ryby bardzo ważna jest szybkość zwijania, a młynki w tym zakresie wygrywają.

Zalety kołowrotków morskich

Kołowrotki to najbardziej uniwersalne ze wszystkich bębnów. Używają systemu prowadzenia kłębka, który utrzymuje linę i owija ją na szpuli podczas podbierania. Możemy też zwolnić linkę, aby swobodnie spadała ze szpuli.

Kołowrotki mają regulowany opór, a czasem „swobodną szpulę”, która może być wykorzystywana do wędkowania z prądem. Umożliwia to rybom pogoń za przynętą przed włączeniem kołowrotka.

Jakość i cena szpuli zależy od materiału, z którego są one wykonane, cech koła zębatego i liczby łożysk kulkowych, które zapewniają płynniejszą pracę pod naciskiem.

Kołowrotki to podstawa wszystkich zawodów wędkarskich. Większość nowoczesnych modeli jest oznaczona nazwą i numerem. Marka i model zależą wyłącznie od Twoich osobistych preferencji.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Wybór kołowrotka zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj wędki do której kupujemy młynek. Konieczny jest również wybór modelu, który będzie pasował do gatunku, jaki masz zamiar łowić i miejsca połowów.

Ceny kołowrotków mogą znacząco się różnić w zależności od ich funkcjonalności, stylu i gwarancji. Nie ma sensu kupować drogiego młynka do taniej wędki, warto więc podzielić budżet pomiędzy te dwa elementy.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę kupując młynek? Kołowrotki mają klasy wagowe, które należy dopasować do klasy wagowej naszej wędki. Ułatwi nam to zarzucenie, będzie ono dokładniejsze i mniej męczące. Poprawi to również wrażliwość końcówki wędki dzięki czemu łatwiej będzie wyczuć ryby uderzające w przynętę.

 

Pamiętajmy również, o warunkach w których będziemy korzystać ze sprzętu. Kołowrotek powinien być mocny i odporny na sól, aby mógł nam służyć przez dłuższy czas.

Należy także wziąć pod uwagę hamulce. Zazwyczaj wybieramy pomiędzy dwoma podstawowymi typami – przednim i tylnym. Tutaj decydują zazwyczaj nasze upodobania i przyzwyczajenia. Można jednak zauważyć, że przednie hamulce (FD, czyli Frond Draw) są wykorzystywane przy kijach spinningowych ze względu na szybkość i łatwość regulacji. Natomiast tylni hamulec to zazwyczaj domena grunciarzy, spławikowców i karpiarzy.

Jeżeli mamy zamiar łowić dorsze na Morzu Bałtyckim najlepiej wybrać stabilny, mocny, wodoodporny model posiadający szybko reagujący hamulec. Zazwyczaj wędkarze wybierają hamulec przedni.

Rodzaje kołowrotków morskich

Nowoczesne bębny zwykle są opisane tysiącami (np. 2500), ale mogą być opisane jako setki (250)  lub dwie cyfry (25). Oznacza to rolki o tej samej wielkości. Szpule o klasach od 1000 do 3500 (10-35) to małe bębny używane do lekkich wędek i przeznaczone do małych gatunków ryb. Zazwyczaj zakres ciężaru wynosi dla nich 1-5 kilogramów.

Kołowrotki o klasach 4000 – 5500 (40-55) to średniej wielkości modele dopasowane do wędek o długości 1,8 – 2,1 metra lub typu barramundi. Zazwyczaj pojedyncza żyłka ma w nich zakres wagi 4 – 7 kilogramów, a plecionka 4 – 11 kilogramów.

kołowrotek morski

Kołowrotki od 6000 do 9500 (60 – 95) to duże modele, które możemy wykorzystywać nawet na łódki. Zakres wagi żyłki pojedynczej wynosi 6 -15 kilogramów, a plecionki 12 – 30 kilogramów.

Jeżeli chcemy łowić dorsze możemy zdecydować się na zestaw bardziej finezyjny lub cięższy. W pierwszym wariancie wybieramy rozmiar od pięciu do sześciu tysięcy. W cięższej opcji zdecydujmy się na rozmiar powyżej sześciu tysięcy.

Są również jeszcze większe modele, które nadają się do łowienia ryb na łódkach zakwalifikowanych do klasy od 10000 do 30000 z klamrami linii odpowiadającym linkom monofilowym 10-30 kilogramów.

Pan Lotto