Jakie drzwi wybrać do mieszkania w bloku?

Remontując lub wykańczając mieszkanie, każdy staje przed trudną decyzją, jaką jest wybór drzwi. Dlaczego trudną? Drzwi muszą być dopasowane nie tylko estetycznie, ale również funkcjonalnie.

Powinny charakteryzować się konkretnymi właściwościami, tak aby jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Osoby, które nie znają się na temacie drzwi, łatwo mogą popełnić błąd i wybrać drzwi, z których nie będą zadowolone. Przed złożeniem zamówienia na drzwi do mieszkania w bloku warto zapoznać ze spisanymi tu kilkoma wskazówkami.

Czym kierować się przy wyborze drzwi?

Znając kilka podstawowych zagadnień dotyczących drzwi, zdecydowanie łatwiej jest złożyć właściwe zamówienie.

Trwałość przede wszystkim

Kupując drzwi, trzeba pamiętać o tym, że to zakup na lata, dlatego tak ważne jest, aby wybrać trwały materiał. Ten element zabudowy jest bardzo eksploatowany – zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak łazienka czy toaleta. Materiał, z którego powstaną drzwi, powinien być dobrany z uwzględnieniem potrzeb lokatorów. Do najpopularniejszych wyborów należą klasyczne drzwi drewniane oraz drzwi CPL, czyli takie, które pokryte są okleiną z tworzywa sztucznego.

Konkretne właściwości

Podstawową rzeczą, którą trzeba uwzględnić podczas składania zamówienia, jest rozmiar drzwi. Do najpopularniejszych rozmiarów należą 60, 70, 80 i 90 – ich wysokość wynosi 203 cm, jednak różnią się szerokością. Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest niestandardowych drzwi ze względu na nietypowe parametry mieszkania.

Mogłoby się wydawać, że izolacja akustyczna i termiczna to cechy charakteryzujące drzwi wejściowe, ale drzwi wewnętrze również powinny zapewniać lokatorom komfortowe warunki. Izolacja akustyczna jest szczególnie ważna, kiedy ktoś pracuje zdalnie, ma dzieci lub po prostu lubi przebywać w ciszy. Utrzymanie ciepła w pomieszczeniu to także istotna kwestia – zwłaszcza podczas zimnych miesięcy.

Sposób otwierania drzwi to kolejny element, który trzeba uwzględnić podczas wybierania modelu. Drzwi lewe lub prawe powinno się dopasować do przestrzeni mieszkania – przede wszystkim mając na uwadze praktyczność, ale też estetykę.

Odpowiednia stylistyka

Dobrze dopasowane drzwi do mieszkania w bloku to takie, które swoim stylem wpasowują się w wystrój wnętrza. Jeżeli mieszkanie urządzane jest w minimalistycznym stylu, to również drzwi powinny być jak najbardziej proste – bez zbędnych ozdobników. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego koloru. Zasada jest taka, że kolor drzwi powinien współgrać z jakimś innym elementem – np. z kolorem paneli, mebli czy ściany, choć w niektórych wnętrzach stylistyka kontrastu będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od stylu mieszkania.

Większość osób decyduje się na drzwi z przeszkleniami. Wpływa to na lepsze samopoczucie w zamkniętym pomieszczeniu i lepsze oświetlenie. Do pomieszczeń takich jak salon czy kuchnia przeszklenia mogą być duże, natomiast w przypadku łazienki czy sypialni lepsze będą niewielkie przeszklenia w mlecznych barwach.

Należy pamiętać, że ościeżnica, drzwi i klamka to elementy, które tworzą całość. Ich dobór powinien być przeprowadzony w spójny sposób i dopasowany do wystroju wnętrza.

Najnowsze trendy

Jeśli chodzi o kolor, to dużą popularnością od wielu sezonów cieszą się białe drzwi. Można powiedzieć, że są one klasyką – jak mała czarna w kobiecej szafie. Będą pasować prawie do każdego wnętrza, zachowując przy tym dobry styl. W trendach znajdują się też drzwi z ukrytą ościeżnicą. To rozwiązanie wybierane najczęściej do małych przestrzeni, ale nie jest to regułą. Ukryta w ścianie ościeżnica sprawia, że drzwi prezentują się bardzo dobrze.

Co niektórych może zadziwić, że modne są obecnie drzwi harmonijkowe! Pozwalają one na zaoszczędzenie miejsca i sprawiają, że wnętrze zyskuje na oryginalności.

Montaż to równie ważna kwestia!

Wstawianie drzwi we Wrocławiu warto zlecić sprawdzonej firmie – w końcu montaż idealnie dobranych drzwi również musi zostać dobrze przeprowadzony. Tylko wtedy można być zadowolonym z efektu. Wybranie drzwi do mieszkania i zdecydowanie się na konkretną firmę, która zajmie się produkcją i montażem, wymaga przeprowadzenia dobrego rozeznania. To jednak nie jest takie trudne – wystarczy porozmawiać ze znajomymi lub poszukać opinii o sklepach z drzwiami w Internecie.

Redaktor MK