Jakie są dotacje do instalacji fotowoltaicznych w 2021 roku?

dotacja na montaż paneli fotowoltaicznych

Programy dofinansowujące w inwestycje fotowoltaiczne dla domu w 2021 r.

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach cieszą się sporą, ciągle rosnącą popularnością. Wpływ na to ma niewątpliwie opłacalność oraz ekologiczność tego rozwiązania, a także programy państwowe, które oferują dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii takie jak właśnie domowe elektrownie słoneczne. Jakie programy dofinansowujące inwestycję w fotowoltaikę są dostępne w 2021 roku? Dla kogo są przeznaczone oraz jakie należy spełnić wymagania, aby ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę?

Program Mój Prąd 3.0

Program Mój Prąd 3.0 to już trzecia odsłona tego programu, która będzie obowiązywała w 2021 roku. Tak jak w poprzednich latach program ten skierowany jest to osób fizycznych, które chcą mieć własną przydomową instalację fotowoltaiczną, której moc to 2 – 10 kW. Dotacja z programu Mój Prąd 3.0 jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy instalacja nie jest dotowana równocześnie z innego programu wsparcia. Dotację otrzymają prosumenci, którzy zakończyli inwestycję, a ich instalacja została podłączona do sieci dystrybucyjnej. 

montaż paneli fotowoltaicznych z pomocą dotacji

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna jest przedsięwzięciem, które wprowadzono 1 stycznia 2019 i działa do teraz. Przysługuje ona osobom, które są właścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Do ulgi zalicza się oczywiście montaż instalacji fotowoltaicznej. W celu skorzystania z ulgi należy odliczyć odpowiednią kwotę w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono wydatki. Z tej ulgi nie mogą korzystać właściciele domów, które są aktualnie w budowie. Ulgę należy zwrócić w sytuacji, gdy inwestycja nie została zakończona w ciągu 3 lat. Wysokość ulgi nie może przekroczyć łączenie 53 000 zł dla jednego podatnika w odniesieniu do wszystkich inwestycji termomodernizacyjnych. 

Program Agroenergia

Program Agroenergia obejmuje dofinansowaniem instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz elektrownie wiatrowe. Kierowany on jest do indywidualnych rolników, którzy są właścicielami lub dzierżawią nieruchomości od 1 do 300 ha, przynajmniej od roku. Głównym celem tego programu jest zmniejszenie zanieczyszczeń generowanych przez działalność rolniczą oraz zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii. Przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed złożeniem wniosku. Wysokość dofinansowania zależy od mocy instalacji i jest to: 

  • Instalacja 10 – 30 kW – 20 % kosztów całej instalacji (nie więcej niż 15 000 zł)
  • Instalacja 30 – 50 kW – 13 % kosztów całej instalacji (nie więcej niż 20 000 zł)

Programy dofinansowujące w inwestycje fotowoltaiczne dla domu

Energia Plus

Energia Plus to program skierowany do firm, chcących zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Głównym celem programu jest zminimalizowanie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne i tym samym przyczynienie się do poprawy jakości powietrza. Uczestnicy programu mogą otrzymać pożyczkę w wysokości 85 % kosztów kwalifikowanych lub dotację w wysokości 50 % kosztów kwalifikowanych. 

Programy regionalne na fotowoltaikę dla domu i firm

W wielu miejscach w Polsce istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na fotowoltaikę od gmin. Warunki, jakie należy spełniać, a także wysokość dopłat, będą zależały od miejsca i mogą się od siebie różnić w innych częściach Polski. Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się dokładnie z zasadami otrzymania dotacji w danym regionie Polski.

Montaż paneli fotowoltaicznych to przyszłościowe rozwiązanie, które z czasem będzie generowało spore oszczędności. Korzystając z programów oferujących dofinansowania na tę inwestycję, zwróci się ona jeszcze szybciej, dlatego warto rozważyć inwestycję w fotowoltaikę lub inne źródła odnawialnej energii w 2021 roku.

Pan Lotto