Kiedy mamy do czynienia z lekomanią?

Nałóg ten jest równie niebezpieczny, co inne rodzaje uzależnień, takie jak alkoholizm czy narkomania. Lekomania może powodować zmianę zachowania danej osoby, może również prowadzić do wystąpienia licznych negatywnych skutków dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Osoba uzależniona z biegiem czasu zaczyna przyjmować coraz większe dawki leku, co powoduje postępujące stopniowo wyniszczenie całego organizmu.

Lekomania wiąże się również z niebezpieczeństwem przedawkowania, którego konsekwencją jest zatrucie, a czasami nawet śmierć. Uzależnienie od leków prowadzi do wystąpienia objawów abstynencyjnych na skutek odstawienia powodującego dependencję leku – drżenia mięśni, nadmiernego pocenia, drażliwości, stanów depresyjnych, a także zaburzenia funkcjonowania układu krążenia i układu pokarmowego.

Przyczyny uzależnienia od leków

Wskazanie jednej przyczyny lekomanii nie jest możliwe. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie uzależniają się od leków, powody te są przy tym w dużym stopniu zindywidualizowane. Możliwe jest jednak określenie czynników, które predysponują daną osobę do popadnięcia w lekomanię. Są to głównie problemy natury psychicznej, przede wszystkim:

  • depresja,
  • zaburzenia lękowe,
  • nerwica,
  • zaburzenia somatyzacyjne

Powodem uzależnienia od leków może być również zła decyzja lekarza, który przepisał zbyt duże dawki leku lub zarządził długotrwałą terapię z użyciem środka farmakologicznego mogącego powodować popadnięcie w nałóg.

Kto jest szczególnie narażony na uzależnienie od leków?

Jak już wspomniano, szczególnie narażone na uzależnienie od leków są osoby borykające się z różnorodnymi zaburzeniami psychicznymi. Do grupy podwyższonego ryzyka należą także osoby uzależnione od innych substancji psychoaktywnych. Narażeni na uzależnienie są również wszyscy, którzy muszą stale zażywać różnego rodzaju środki farmaceutyczne. Są to przede wszystkim seniorzy, problem ten dotyczy jednak także wielu ludzi młodych.

Ryzyko popadnięcia w lekomanię dotyczy ponadto osób, które próbują leczyć się na własną rękę, nie stosują się do zaleceń w kwestii dawkowania i sposobu przyjmowania danego środka farmaceutycznego oraz pokładają nadmierną wiarę w reklamy leków. Warto też zauważyć, że, w przeciwieństwie do takich uzależnień, jak alkoholizm czy narkomania, lekomania dotyka częściej kobiet niż mężczyzn.

Środki mogące powodować lekomanię

Lekomanię mogą powodować zarówno środki farmaceutyczne dostępne na receptę, jak i te ogólnodostępne. Do leków, które najczęściej wywołują uzależnienie, należą:

  • leki nasenne,
  • środki uspokajające,
  • leki o działaniu przeciwdepresyjnym,
  • preparaty przeciwbólowe,
  • środki dopingujące,
  • leki hormonalne,
  • substancje odchudzające,
  • suplementy diety.

Środkami farmaceutycznymi, których zażywanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju uzależnienia, są przede wszystkim leki z grupy opioidów, barbituranów oraz benzodiazepin.

Jak przebiega proces leczenia lekomanii?

Leczenie lekomanii zaczyna się od zdania sobie sprawy z posiadanego problemu przez osobę uzależnioną. Akceptacja nałogu pozwala szukać pomocy w profesjonalnych ośrodkach terapii uzależnień, które udzielą niezbędnego wsparcia na drodze do abstynencji.

Pierwszym etapem leczenia lekomanii jest detoksykacja polegająca na oczyszczeniu organizmu z toksycznych substancji. Następnie stosowana jest psychoterapia, zarówno indywidualna, jak i grupowa, która pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące uzależnieniem i uczy efektywnego rozwiązywania swoich problemów.

Dzięki terapii w ośrodku możliwe jest zbudowanie poczucia własnej wartości oraz pozytywnego nastawienia, niezbędnych do rozpoczęcia zdrowszego trybu życia. Leczenie lekomanii trwa zwykle od czterech do sześciu tygodni. W jego trakcie niezwykle istotne jest wsparcie ze strony bliskich.

Jaki ośrodek wybrać?

Jeśli chodzi o dobry Ośrodek Terapii Uzależnień w Bydgoszczy znajdziemy profesjonalne miejsce. Znajdują się tutaj skuteczne programy terapeutyczne skierowane do osób zmagających się z uzależnieniem od leków. Placówka zajmuje się fizycznym i psychicznym zdrowiem pacjentów zarówno podczas prywatnych sesji, jak i spotkań grupowych.

Każdy pacjent może liczyć na profesjonalną pomoc wyspecjalizowanych psychoterapeutów, którzy uważnie monitorują czynione przez wszystkich podopiecznych postępy i dopasowują program leczenia do ich indywidualnych potrzeb. Oferują też wsparcie niezbędne, by uzależnione od leków osoby po opuszczeniu ośrodka bez obaw rozpoczęły wolne od nałogów życie. Ośrodek Terapii Uzależnień Nowe Życie zapewnia pełną dyskrecję oraz prawdziwie domową atmosferę, która przyspiesza proces leczenia.

Redaktor MK