Kiedy powinniśmy zająć się przycinaniem krzewów?

wycinanie krzewów

Każdy ogrodnik, czy to profesjonalny, czy to hobbysta, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jak regularna przycinka krzewów. Nie dość, że nadaje ona estetyczny kształt roślinom, to także pobudza ich kwitnienie. Jak się okazuje, przycinanie krzewów niejedno ma imię i istnieje co najmniej kilka rodzajów przycinania, w zależności od tego, w jaki sposób je wykonujemy bądź co chcemy dzięki niemu uzyskać.

Rodzaje cięć krzewów

wycinka krzewów - róża

  • Cięcie odmładzające wykonujemy raz na kilka lat, pozbywając się najbardziej wiekowych pędów i znacznym skróceniu pozostałych. Przeprowadza się je u tych gatunków roślin, u których nie ma potrzeby wykonywania przycinania pędów co roku (dla przykładu –  magnolie, oczary). Gdy roślina jest mało rozgałęziona, można nawet uciąć ją zaraz przy powierzchni gleby. Nie należy być jednak zdziwionym, gdy w przypadku przeprowadzenia takiego cięcia u roślin posiadających kwiaty, które kwitną na pędach wieloletnich w najbliższym sezonie nie zakwitną.
  • Cięcie formujące to usuwanie świeżych (tegorocznych tudzież zeszłorocznych) przyrostów pędów w celu nadania krzewom odpowiedniego, pożądanego przez nas kształtu, zagęszczenia krzewu oraz pobudzeniu kwitnienia. Pędy krzewów,  u których kwiaty zakwitły na pędach z zeszłego roku (czyli w krzewach takich jak pigwowiec czy forsycja) ucinamy po ich przekwitnięciu, zaś u krzewów z kwiatami tegorocznymi (dla przykładu wrzosy, hortensje, tawuły, budjeje) – bardzo wczesną wiosną, chwilę po początku wegetacji tych roślin; pędy z powodzeniem można skrócić o 1/3, a nawet o połowę.
  • Cięcie korygujące ma na celu pozbyciu się pędów nazbyt wyrośniętych, które wychodzą poza przyjęty obszar krzewu. Pozwala to zachować krzewom regularny obrys, co znacząco wpływa na walory estetyczne rośliny. Tego typu cięcie najlepiej jest przeprowadzać w okresie późnojesiennym, ponieważ gdy pędy pozbawione są liści najłatwiej ocenić, które pędy najbardziej wychodzą poza obrys i psują efektowny wygląd całej rośliny.
  • Cięcie pielęgnacyjne to cięcie mające na celu pozbycie się niepotrzebnych, na przykład suchych lub chorych pędów. Przeprowadza się je wiosną, ponieważ to właśnie na wiosnę rośliny przechodzą w stan wegetacji i bez problemów można zauważyć, z których pędów już nic nie będzie i się ich pozbyć.
  • Cięcia zagęszczające krzewy są to cięcia, których dokonujemy pierwszej wiosny po zasadzeniu rośliny (także w przypadku zasadzenia krzewu jesienią). Przycinamy je tak nisko, by zostało na nich kilka, góra pięć, oczek. Po takim cięciu krzewy rozwijają się od  dołu, co pozwala uzyskać ładną i łatwą do kontrolowania roślinną bryłę.

Ważne jest, by nie przycinać winorośli i aktinidii zimą i na przedwiośniu – powoduje to wyciekanie soków rośliny z powstałej przez cięcie rany, dlatego lepiej poczekać z tym zabiegiem do wegetacji rośliny.

Co zrobić, gdy nie jesteśmy pewni, które z cięć wykonać?

Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy w zakresie wycinki krzewów, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów – na przykład z firmy Driada, specjalizującej się w profesjonalnej pielęgnacji roślin oraz wycince drzew na terenie Warszawy i okolic.  Doświadczeni fachowcy są w stanie doradzić odpowiednie działania i wykonać je, wykorzystując do tego nowoczesne maszyny i technologie. Specjaliści posiadają obszerną widzę, którą wykorzystują, aby rośliny były w jak najlepszej formie. Korzystanie z takich usług to gwarancja dobrze wykonanego cięcia. 

 

Pan Lotto