Dobrej jakości kołdra musi posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Rynek kołder oferuje produkty opatrzone różnymi certyfikatami, atestami, znakami jakości, informującymi o dopuszczeniu wyrobu do sprzedaży i bezpiecznym ich użytkowaniu przez człowieka. Nie wszystkie spośród nich są wiarygodne i polecane klientom.
Certyfikat OEKO-TEX Standard 100
Jednym z najistotniejszych jest OEKO-TEX Standard 100, który wydaje Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych. Szwajcarski instytut OEKO-TEX bada produkt pod kątem ponad 100 parametrów ważnych dla zdrowia człowieka. Posiadanie takiego certyfikatu informuje, że jest on wolny od substancji szkodliwych, czy potencjalnie szkodliwych. Do nich zalicza się między innymi: zakazane barwniki azotowe, pestycydy, formaldehyd, chlorofenol, metale ciężkie lub substancje i barwniki powodujące alergie.
Przyznaje się go od roku 1992 po przejściu przez produkty włókiennicze, także kołdry, wielu laboratoryjnych badań, których zadaniem jest zbadanie, czy spełniają one parametry bezpieczeństwa nie tylko w kontakcie ze skórą, ale i śliną. Dopiero po spełnieniu przez produkt włókienniczy tychże parametrów przyznaje się certyfikat OEKO-TEX Standard 100, co gwarantuje zakup w pełni bezpiecznego dla organizmu człowieka wyrobu. Wydaje się go na określony czas, najczęściej na rok lub dwa lata. Po upływie tego okresu producent może wystąpić o jego przedłużenie.
Aby sprawdzić, czy kołdra posiada certyfikat bezpieczeństwa, wystarczy na stronie organizacji wpisać jego numer. Producenci, których produkty opatrzone zostały tym certyfikatem umieszczają informację o nim z podaniem numeru na etykiecie produktu, wkładce lub metce. Jeżeli go brakuje, to najprawdopodobniej nie jest to produkt w pełni bezpieczny.
Międzynarodowy Certyfikat „Tekstylia godne zaufania”
Innym rodzajem certyfikatu, jaki przyznaje się produktom tekstylnym, jest międzynarodowy certyfikat „Tekstylia godne zaufania” potwierdzający zgodność z certyfikatem jakości OEKO-TEX Standard 100.
Certyfikat „Bezpieczny dla Dziecka” wydawany przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi Kolejnym jest wydawany przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi certyfikat „Bezpieczny dla Dziecka”, który potwierdza brak zagrożeń dla najmłodszych. Procedura przyznawania tegoż znaku jest niezwykle szczegółowa i stawia przed producentem niezwykle wysokie wymagania, dlatego produkt musi być na najwyższym poziomie. Komisja przyznająca certyfikat „Bezpieczny dla Dziecka” składa się z profesjonalistów takich jak: lekarz, rehabilitant, nauczyciel, inżynier, strażak, rodzice i z głosem doradczym same dzieci. Komisja opracowuje także wskazówki dla producentów, mające na celu udoskonalenie produktu.
Certyfikat NOMITE
Certyfikat NOMITE przyznaje się kołdrom z wypełnieniem puchowym. Ma on szczególne znaczenie dla alergików, ponieważ informuje o tym, że kołdra posiada odpowiednią przepuszczalność powietrza oraz wilgoć, co uniemożliwia rozwój roztoczy. Materiał pokryciowy tak zwany wsyp jest gęsto tkany, aby puch nie przedostawał się na zewnątrz, co jest dodatkowym utrudnieniem dla roztoczy.
Certyfikat DOWNAFRESH
Certyfikat DOWNAFRESH jest przyznawany przez Europejskie Zrzeszenie Przemysłu Pierzarskiego i Pościelowego i oznacza, że puch oraz pióra spełniają wymagania higieny i czystości, czyli EN 12935 i są przyjazne dla środowiska. Laboratoria kontrolują materiał wypełniający pod względem pochodzenia, a także obróbki bez udziału detergentów szkodliwych dla środowiska oraz zapewniającej naturalność materiału wypełniającego.
Certyfikat RDS, czyli Responsible Down Standard
Certyfikat RDS oznacza, że w sposób humanitarny traktuje się hodowane zwierzęta, godnie się je traktuje, a produkty nie powstały przy udziale ich cierpienia. Wybierając kołdrę warto sprawdzić, czy posiada ona certyfikaty, gwarantujące jej bezpieczne użytkowanie i wspierać ekologiczne oraz przyjazne zwierzętom hodowle.
Zdrowe polskie kołdry posiadające certyfikaty jakości znajdziecie w sklepie wszystkodospania.pl.