Kombajn nowy czy używany? Co i kiedy lepiej wybrać?

maszyny

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga wiele zaangażowania ale także pieniędzy. Największe koszty generują oczywiście maszyny rolnicze, a w szczególności ich zakup. 

Kombajny zbożowe z pewnością należą do tych najdroższych, ale zarazem niezbędnych maszyn rolniczych. Mniejsze gospodarstwa mogą pozwolić sobie na ich wynajem, jednak w przypadku gdy rolnik dysponuje większym areałem, jedynym opłacalnym wyjściem jest zakup kombajnu na własność.

W takiej sytuacji rolnik musi podjąć decyzje, czy decyduje się na zakup nowej maszyny lub skorzystanie z leasingu, czy też ma ograniczony budżet, który pozwoli mu jedynie na zakup używanego modelu.

Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale żeby podjąć najbardziej opłacalną decyzje, należy odpowiednio dokładnie się z nimi zapoznać.

Używany kombajn zbożowy

Używany kombajn to rozwiązanie, na które decyduje się znaczna część rolników, a w szczególności tych, którzy dysponują ograniczonym budżetem lub też posiadają niewielkie gospodarstwo.

Z pewnością największą zaletą używanych maszyn rolniczych jest ich atrakcyjna cena, która w porównaniu z kosztem zakupu nowych modeli często jest tylko ułamkiem tej wartości. Nowe kombajny zbożowe to zazwyczaj wydatek rzędu 500 tysięcy złotych i więcej, co dla wielu osób często jest kwotą nieosiągalną.

Ceny używanych kombajnów mogą zaczynać się już od około 100 tysięcy za mniejsze modele. Widać więc, że różnica w cenie jest ogromna i nic dziwnego, że wiele osób nadal decyduje się na korzystanie z rynku wtórnego, który zapewnia bardziej atrakcyjne ceny.

Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością to, że kupujemy maszynę, która przepracowała już sporo godzin i nie wiemy jaki jest jej dokładny stan techniczny, jak była użytkowana, czy poprzedni właściciel regularnie i prawidłowo o nią dbał, czy wykonywał na bieżąco wszystkie niezbędne czynności konserwacyjne i naprawy.

Jeśli trafimy na pechowy egzemplarz, może się okazać, że będzie on wymagał poważnych napraw lub regularnie będzie ulegał awarii, przez co praca w polu będzie wstrzymywana, a związane z tym koszty sprawią, że zakup używanej maszyny może niekoniecznie być tak opłacalny jak wydawało się to na początku. Rozwiązanie to niesie za sobą pewne ryzyko i trzeba się dokładnie zastanowić czy nie lepszym rozwiązaniem byłby zakup nowego kombajnu.

Nowy kombajn zbożowy

Nowy kombajn zbożowy to w większości przypadków najlepsze rozwiązanie, jednak z racji sporych kosztów może się wydawać niedostępne dla osób z ograniczonym budżetem. Warto pamiętać o tym, że decydując się na zakup nowej maszyny możemy skorzystać z leasingu.

Dzięki temu nie musimy posiadać pełnej kwoty potrzebnej na zakup danej maszyny, a jedynie jej ułamek w postaci wkładu własnego, natomiast reszta kosztów zostanie podzielona na raty, których wysokość oraz termin spłat możemy ustalić wspólnie z leasingodawcą. Korzystając z takiego rozwiązania otrzymujemy kombajn zbożowy od razu po podpisaniu umowy leasingowej i od tego momentu możemy go użytkować, przez co będzie on sam na siebie zarabiał.

Nowy kombajn to wysoka wydajność, nowoczesne technologie, komfort użytkowania oraz gwarancja producenta, przez co przynajmniej początkowo nie musimy się obawiać żadnych usterek i awarii. Tego typu maszyny zapewnia nam pełną niezawodność w każdych warunkach i sprawia, że wszelkie prace zostaną wykonane szybko i sprawnie.

kombajny

Kombajny Deutz-Fahr

Decydując się na zakup nowego kombajnu zbożowego warto postawić na sprawdzoną, cenioną i znaną markę. Dzięki temu otrzymamy gwarancję, że zakupiona maszyna będzie w pełni sprawa, trwała i nie zawiedzie nas w żadnej sytuacji. Przykładem takiej marki jest z pewnością firma Deutz-Fahr, która działa w branży rolniczej już od bardzo długiego czasu.

Tak długi okres działalności pozwolił marce Deutz-Fahr zebrać wiele doświadczenia, dzięki czemu może ona teraz stworzyć ofertę dostosowaną do potrzeb rolników i wpasowującą się jak najlepiej ich preferencje, a także nowe trendy na rynku maszyn rolniczych. Oferta nowych kombajnów Deutz-Fahr jest na tyle szeroka, że z pewnością każda osoba znajdzie w niej maszynę, która idealnie spisze się w jej gospodarstwie rolnym.

Redaktor MK