Kotły pulsacyjne – charakterystyka i zalety

kotły pulsacyjne

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych systemów grzewczych. Od wielu lat jednym z popularniejszych rozwiązań jest ogrzewanie gazowe. System tego typu działa w oparciu o kocioł gazowy, który podczas procesu spalania gazu ogrzewa wodę, która następnie trafia instalacji grzewczej. Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne i niezawodne.

Jednak na rynku istnieją różne rodzaje kotłów gazowych, z tego względu przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z tym tematem, aby wiedzieć jaki kocioł należy wybrać. Bez wątpienia kotły pulsacyjne są jednymi z częściej wybieranych i bardziej niezawodnych urządzeń grzewczych stosowanych w instalacjach gazowych. Jednak czym dokładnie są kotły pulsacyjne, jak działają, jakie zalety posiadają i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym są kotły pulsacyjne?

Kocioł pulsacyjny do wysokiej klasy gazowe urządzenie grzewcze, które pracuje w technologii kondensacyjnej, jednak nie posiada tradycyjnego palnika, który stosuje się w innych rodzajach kotłów gazowych. W tego typu konstrukcji zastosowano specjalną komorę spalania, do której doprowadzana jest mieszanka gazowo-powietrzna. Dzięki takiemu rozwiązaniu kocioł nie musi stale utrzymywać płomienia, tylko generuje seryjne mikro wybuchy mieszanki gazu i powietrza, które inicjowane są poprzez wysoką temperaturę panującą w komorze spalania lub zapalnik elektryczny, który wytwarza iskrę.

Za sprawą wygenerowanego ciśnienia wszelkie spaliny kierowane są do wymiennika, w którym zachodzi ich skraplanie, podobnie jak ma to miejsce w zwykłych kotłach kondensacyjnych. Kotły pulsacyjne mają wiele zalet, które są nieosiągalne dla tradycyjnych kotłów wyposażonych w palnik. Z tego względu tak chętnie są one wybierane przez inwestorów szukających sprawdzonego i niezawodnego urządzenia grzewczego do swojej instalacji gazowej.

Jak działają kotły pulsacyjne?

Kocioł pulsacyjny wykorzystuje zasadę spalania gazu podobną do tej, która stosowana była pierwotnie w silnikach lotniczych. Do komory spalania poprzez otwartą klapkę zaworową dostaje się mieszanka powietrza i gazu. Następnie zostaje ona zapalona przy pomocy iskry wygenerowanej przez zapalnik elektryczny lub wysokiej temperatury uzyskanej podczas poprzedniego procesu spalania. Wybuch mieszanki powoduje nagły wzrost ciśnienia, czego skutkiem jest domknięcie klapki regulującej dopływ gazu i przedostanie się spalin do wymiennika ciepła

Powstałe podczas tego procesu podciśnienie w komorze spalania sprawia, że klapka zaworu otwiera się ponownie i do komory dostarczana jest kolejna dawka mieszanki. W tym przypadku iskra zapalająca nie jest potrzebna, ponieważ do zapłonu dochodzi poprzez kontakt mieszanki ze świecą zapłonową, która nadal jest mocno rozgrzana po poprzednim procesie spalania. 

Zalety kotłów pulsacyjnych

Podstawową zaletą kotłów pulsacyjnych jest to, że cała komora spalania otoczona jest wodą, przez co powierzchnia wymiany ciepła jest bardzo duża. Dzięki temu kotły pulsacyjne są tak wydajne i  pozwalają na szybkie i sprawne podgrzewanie wody. Sporą zaletą są również niższe koszty eksploatacyjne związane z brakiem konieczności wykonywania regularnych przeglądów i regulacji palnika.

Kotły pulsacyjne mogą także pracować ze zróżnicowaną mocą, która w dość płynny sposób jest modulowana i dostosowywana do aktualnych potrzeb. Funkcja ta jest bardzo przydatna szczególnie w czasie, gdy pełna moc kotła nie jest potrzebna, na przykład w okresie letnim. Ponadto proces spalania w takim kotle jest bezpieczny, ponieważ ciśnienie powstające w wyniku spalania mieszanki jest znikome, a temperatura w komorze jest znacznie niższa niż w przypadku innych kotłów kondensacyjnych wyposażonych w tradycyjny palnik.

Kiedy warto wybrać kocioł pulsacyjny?

Kocioł pulsacyjny na pewno warto wybrać w sytuacji, gdy zależy nam na wydajnym i niezawodnym urządzeniu grzewczym, które będziemy mogli zastosować w swojej instalacji gazowej. Tego typu kotły są niewielkie, przez co można je zamontować zarówno w specjalnie wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu, jak i w innym miejscu lub nawet skutecznie wkomponować w zabudowę meblową. Kotły o tego typu konstrukcji świetnie spiszą się w małych domach jednorodzinnych, budownictwie wielorodzinnym, obiektach użyteczności publicznej oraz obiektach przemysłowych. Ponadto dzięki zautomatyzowanemu działaniu i łatwej obsłudze będą one znakomitym rozwiązaniem dla większości osób.

Pan Lotto