Krzewuszka – gdzie warto ją posadzić?

Krzewuszka to jeden z najpopularniejszych rodzajów ozdobnych krzewów kwitnących. Mają przepiękne kwiaty w wielu różnych barwach, które dodatkowo wydzielają bardzo atrakcyjny zapach. Jest to roślina mało wymagająca. Dzięki temu nie trzeba wiele, aby krzew wyglądał bardzo okazale i był fantastyczną ozdobą ogrodu. Jak dbać o krzewuszkę i w jakim miejscu najlepiej ją posadzić, aby pięknie się prezentowała?

Cechy charakterystyczne krzewuszki

Weigela, czyli inaczej krzewuszka to roślina o zachwycających kwiatach w różnych kolorach i o intensywnym zapachu. Jest świetną ozdobą każdego ogrodu, zarówno na letniej działce, jak i obok domu rodzinnego. Jest to roślina, która rozkwita na przełomie wiosny i lata. Dzięki temu można cieszyć nią oko w momencie, gdy większość roślin wieloletnich zakańcza okres swojego kwitnienia. Sprawia to, że cieszy się ona dużym powodzeniem i bardzo często można spotkać ją w ogrodach o różnej wielkości.

Krzewuszka to stosunkowo duży krzew, który może osiągać wysokość nawet do 2-3 metrów. Zależy to od konkretnej odmiany oraz od sposobu przycinania. Jest to roślina o pokroju wzniesionym. Nie jest zwarta i nie nadaje się do stosowania jako żywopłot. Gałęzie krzewuszki są wiotkie i delikatnie opadają w dół pod ciężarem liści i kwiatów. Dzięki temu roślina prezentuje się niezwykle okazale i ciekawie. Stanowi bardzo okazałą ozdobę ogrodu.

W przypadku krzewuszki dużą uwagę warto zwrócić na jej liście. Są one długie i mają kolor bardzo intensywnej zieleni. Dzięki temu roślina odbija się na tle trawnika oraz innych roślin w ogrodzie i przyciąga wzrok swoją żywą, zdrową barwą, którą dodatkowo podkreślają kolorowe kwiaty krzewuszki. To one są jej największą ozdobą. Są duże i mają kształt dzwonkowaty. Rozkwitają z kątów liści, najczęściej po kilka sztuk, co dodatkowo sprawia, że wydają się jeszcze większe i pełniejsze.

Jak posadzić i pielęgnować krzewuszkę?

Krzewuszkę należy posadzić na żyznej, wilgotnej i próchniczej glebie. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Nie przepada za wiatrem, dlatego warto wybrać dla niej miejsce, które jest od niego osłonięte. Krzewuszka bardzo źle znosi przesuszenia, dlatego nie można sadzić jej na suchej glebie i należy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Należy również pamiętać, że jest to roślina wieloletnia, jednak nie jest ona odporna na bardzo niskie temperatury. Dlatego na okres zimowy należy odpowiednio ją zabezpieczyć.

Bardzo ważną kwestią jest regularne przycinanie tej rośliny. Pierwszy zabieg najlepiej wykonać tuż po posadzeniu, którego dobrze jest dokonać wczesną wiosną. Każde kolejne cięcie należy wykonywać po przekwitnięciu kwiatów. Przycinanie starych pędów i odcinanie opadających kwiatostanów sprawi, że roślina w kolejnym sezonie będzie jeszcze bujniejsza i zdrowsza. Kwiaty będą gęstsze, a młode pędy będą miały możliwość pięknie się rozwijać. W przypadku, gdy krzak jest zbyt gęsty lub widać w nim słabe, stare gałęzie można zdecydować się na ich całkowite wycięcie tuż u nasady.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację krzewuszki w Twoim ogrodzie!

Odpowiednia pielęgnacja roślin jest bardzo istotna. Nie ma znaczenia, czy to krzew wieloletni, czy jednoroczna sadzonka w gazonie. Zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim nawożeniu oraz podlewaniu rośliny. W przeciwnym razie osiągnięcie zadowalającego efektu oraz jej zdrowy wygląd nie będą możliwe. Tak jest również w przypadku krzewuszki. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana, dlatego tym bardziej warto się do niej przyłożyć. Dlatego jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicy i zdecydujesz się na posadzenie krzewuszki w swoim ogrodzie warto skonsultować się z firmą świadczącą usługi ogrodnicze w Warszawie, która nie tylko doradzi, gdzie posadzić krzewuszkę, ale także pomoże w pielęgnacji i zakładaniu ogrodu.

Pan Lotto