Lutowanie BGA – kto może wziąć udział w szkoleniu

lutowanie BGA

Uszkodzenia komponentów komputerowych i innych przenośnych urządzeń elektronicznych to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi ludzie zgłaszają się do serwisu. Naprawa tych komponentów jest niezwykle skomplikowana, a do jej przeprowadzenia konieczny jest specjalistyczny sprzęt, który nie jest dostępny w każdym serwisie. Dodatkowo mały odsetek serwisantów posiada odpowiednie umiejętności, aby przeprowadzić naprawę za pomocą lutowania BGA. Czym jest lutowanie układów BGA i kiedy będzie przydatne?

Nowoczesny sprzęt komputerowy wymaga od pracowników serwisów umiejętności, które pozwolą na profesjonalne naprawianie sprzętu. Stąd też tak istotne jest, aby brali udział w licznych szkoleniach, na przykład z zakresu lutowania układów BGA. Dlaczego umiejętność lutowania jest przydatna dla pracowników serwisów komputerowych? W jakich przypadkach mogą ją wykorzystać? 

Co to jest lutowanie układów BGA? 

Lutowanie układów BGA jest skomplikowanym procesem, wymagającym specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu można bez problemu zamontować, a także usunąć elementy układów BGA, zwłaszcza tych, które charakteryzują się nieregularnymi kształtami

Lutowanie układów BGA to nic innego, jak przytwierdzenie komponentu w taki sposób, aby idealnie współgrał z urządzeniem. Układy BGA są wykorzystywane najczęściej w telefonach komórkowych, tabletach czy laptopach

Czym właściwie jest układ BGA? BGA czyli z angielskiego Ball Grid Array to obudowa z wprowadzeniami sferycznymi, umieszczonymi na siatce rastrowej. Na siatce znajduje się duża ilość połączeń. Za pomocą układów BGA można bez problemu ograniczyć ilość miejsca, jakie zajmuje układ scalony urządzenia, a także reszta podzespołów. 

Najczęstsze problemy z układem BGA 

Do najczęstszych problemów z układem BGA są najczęściej zimne luty. Do usterki dochodzi poprzez pękanie kulek, stanowiących połączenie pomiędzy krzemowym rdzeniem a obudowy. Do awarii dochodzi jednak stopniowo – układy BGA nagrzewając się, zaczynają topić wszystkie spoiwa, czego efektem jest całkowite przerwanie połączenia pomiędzy poszczególnymi komponentami. 

Problemy z układami BGA występują również bardzo często w przypadku sprzętu kiepskiej jakości – nierzadko jednego producenta. Do licznych usterek dochodzi ze względu na brak spoiw, które charakteryzowałyby się wytrzymałością na wysokie temperatury. W momencie wystąpienia takiej awarii, sprzęt można uratować za pomocą lutowania układów BGA przez doświadczonego specjalistę. Uszkodzenia układów BGA są przyczyną większości problemów z laptopem. Lutowanie układów BGA pozwoli na przedłużenie żywotności każdego sprzętu. 

Gdzie lutowanie układów BGA znajdzie swoje zastosowanie? 

Lutowanie układów BGA znajdzie swoje zastosowanie w niemal każdym przenośnym urządzeniu elektronicznym. Układy BGA znajdują się zatem w laptopach, tabletach oraz telefonach komórkowych. W praktyce jednak układy BGA można zamontować wszędzie, zwłaszcza w tych urządzeniach, gdzie do poprawnego ich działania jest wymagana duża ilość połączeń na małej powierzchni. 

szkolenia z lutowania układów BGA

Lutowanie BGA na szkoleniach

Brak doświadczenia pracowników serwisów sprzętu elektronicznego w szybki sposób może doprowadzić do zniszczenia elektroniki, która została im powierzona do naprawienia. Wielu serwisantów nie tylko nie dysponuje odpowiednim sprzętem, ale również umiejętnościami. W ten sposób mogą nieprawidłowo zdiagnozować problem związany z komputerem czy laptopem, ale również błędnie przeprowadzić cały proces lutowania BGA. Efektem braku doświadczenia są późniejsze problemy związane z brakującymi kulkami lutowania czy powstające podczas lutowania ubytki. Brak szkoleń związanych z lutowaniem układów BGA może doprowadzić również do złej polaryzacji układy czy słabego rozpływu lutowania

Z tego też powodu wszyscy pracownicy serwisów komputerowych powinni brać udział w szkoleniach z zakresu lutowania układów BGA i nieustannie pogłębiać swoją wiedzę. Podczas szkolenia priorytetem jest zapoznanie kursanta z różnymi sposobami lutowania układów BGA, przede wszystkim za pomocą praktycznych ćwiczeń. Szkolenia podzielone są na etapy, dzięki czemu nowa wiedza jest łatwa w opanowaniu. 

Pracownik serwisu komputerowego, który weźmie udział w szkoleniu nauczy się wymiany i regeneracji układów BGA. W efekcie nabyte umiejętności będzie mógł wykorzystać w codziennej pracy, znacznie podnosząc jakość swoich usług.

Szkolenia z lutowania BGA prowadzi m.in. A&D Serwis – centrum serwisowe z siedzibą we Wrocławiu.

 

Pan Lotto