Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego zdecydowanie jest jedną z tych chorób, które mogą utrudniać pacjentowi życie. Powodują mnóstwo bólu, mogą także charakteryzować się nieprzyjemnym mrowieniem w nogach a nawet częściowym zanikiem czucia w nich. Dyskopatia lędźwiowa nie jest jedyną odmianą dyskopatii, jednak jest zdecydowanie najpopularniejszą. Ze wszystkich rodzajów dyskopatii, ta dotykająca odcinek lędźwiowy dotyka aż 70% chorych. Dla porównania dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa jest diagnozowana w zaledwie 20% przypadków, z kolei dyskopatia odcinka piersiowego zdarza się najrzadziej, bo zaledwie w 10% przypadków. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, że to właśnie odcinek lędźwiowy najczęściej szwankuje i coraz więcej młodych ludzi na niego narzeka.
Przyczyny dyskopatii
Oczywiście tak, jak wszystko, tak też i dyskopatia może mieć swoje przyczyny w wielu różnych działaniach. Tak samo, jak wszystkie inne problemy z kręgosłupem, może być po prostu wynikiem jakiegoś wcześniejszego urazu. Prawda jest jednak taka, że coraz częściej na dyskopatię cierpią osoby młode, które wcześniej nie uczestniczyły w żadnym wypadku.
Jeżeli chodzi o najczęstsze przyczyny, to zdecydowanie jest to przeciążenie kręgosłupa. Na dyskopatię narażeni więc są ci ludzie, którzy na co dzień muszą dźwigać duże ilości kilogramów. Często dotyka więc ona pracowników sklepów, fabryk, czy też magazynów.
Także osłabienie mięśni grzbietu może ułatwić pojawienie się dyskopatii. To z kolei sprawia, że na tę przypadłość narażeni są wszyscy ci, którzy długie godziny spędzają za biurkiem: osoby pracujące w korporacjach, w urzędach czy innych tego tupu miejscach.
Na szkoleniach z BHP, które musi być wykonane na każdym stanowisku, mówi się o tym, w jaki sposób poprawnie można podnosić ciężkie przedmioty z ziemi. Niestety wielu ludzi nie stosuje się do tych zasad i zamiast uginania nóg w kolanach, woli schylić się po rzecz leżącą na ziemi i co za tym idzie, wygiąć kręgosłup. Taka czynność także może doprowadzić do powstania dyskopatii.
Metoda małoinwazyjna w leczeniu dyskopatii – czyli jaka?
Operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego, jak najbardziej może być wykonana przy pomocy metody małoinwazyjne. Jedną z takich metod jest zabieg dynamicznej stabilizacji kręgosłupa – DIAM.
Polega ona na użyciu specjalnego, bardzo elastycznego implantu dynamicznego. Implant ten nosi nazwę DIAM właśnie. Dzięki niemu możliwe jest nie usztywnianie kręgosłupa, ponieważ za jego sprawą przejmowane jest obciążenie, które wywoływane jest przez segment ruchowy kręgosłupa. Dzięki wszczepieniu elastycznego implantu, możliwe jest zachowanie naturalnej ruchliwości poszczególnych elementów kręgosłupa.
Dzięki temu, że odciążona zostaje tylna kolumna kręgosłupa, to nacisk na wszelkiego rodzaju korzenie rdzeniowe, wyrostki stawowe a także na tylnią część kręgosłupa jest mniejszy. To z kolei sprawia, że naturalne napięcia więzadeł zostają odtworzone, przestrzeń międzykręgowa, która dotychczas była zwężona, zostanie poszerzona. Oraz oczywiście kręgosłup zyska utraconą wcześniej stabilizację.
Co więcej, jeśli chodzi o metodę DIAM, to jest ona małoinwazyjna i spełnia warunki MAST, czyli Minimal Access Spine Technique. W trakcie implantacji, lekarz przeprowadzający zabieg nie musi penetrować nasad oraz łuków kręgów, czy też trzonu i kanału kręgowego. Ani implant, ani narzędzia nie muszą stykać się w bezpośredni sposób ze strukturami nerwowymi. Dzięki temu właśnie cała operacja jest bezpieczna, małoinwazyjna i nie powoduje ryzyka.
Jak już zostało wspomniane, zespoły przeciążeniowo-bólowe są najczęstszą przyczyną wykonywania tego typu zabiegów. Ale nie tylko: także niestabilność kręgosłupa, stenoza kanału kręgowego, kręgozmyk, stan po operacyjnym usunięciu przepukliny dysku, stenoza kanału korzenia, skolioza a także kifoza.
Tak, taka małoinwazyjna operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego może pomóc ci przy aż takiej ilości bolesnych problemów. Jeżeli więc czujesz, że coś jest nie tak z odcinkiem lędźwiowym twojego kręgosłupa, to jak najszybciej udaj się do lekarza na egzaminację. To właśnie on będzie w stanie stwierdzić, co dokładnie ci dolega i podpowiedzieć metody leczenia. Dobrze więc wybierać doświadczonych specjalistów, którzy wiele już kręgosłupów wyleczyli.