Metody ocieplania budynków

Budowane dawniej budynki nie były w żaden sposób ocieplane, dlatego w dzisiejszych czasach docieplanie ich jest niemal koniecznością. Bez tego, z budynków ulatuje ciepło w zimniejsze miesiące oraz chłód w trakcie miesięcy cieplejszych. Aby je zachować w pomieszczeniach należy ocieplić dach, a także ściany zewnętrzne, które są w głównej mierze odpowiedzialne za uciekanie ciepła. Dzięki czemuś takiemu można sprawić, by w pomieszczeniach było przyjemnie, niezależnie od tego, jaka panuje w danym momencie pora roku.

Ogromną zaletą ocieplania budynków jest także fakt, że w pomieszczeniach nie będzie gromadzić się wilgoć oraz pleśń, która znacząco wpływa na komfort mieszkańców. Ponadto, materiały które są wykorzystywane podczas ociepleń potrafią wyglądać naprawdę atrakcyjnie – nie musisz się więc obawiać tego, że twój dom będzie wyglądać nieestetycznie. Jeżeli chodzi o ocieplenia to jest wiele metod, jak je wykonać w tym dwie najpopularniejsze. Wśród dwóch najpopularniejszych są metody lekka sucha oraz lekka mokra. Czym się one różnią i którą warto wybrać?

Metoda lekka sucha

Metoda lekko sucha polega na ocieplaniu budynku i nie używaniu żadnych produktów, które zawierają wodę. Nie ma więc tutaj stosowania różnych zapraw czy klejów, jeżeli coś trzeba zamocować, używa się gwoździ, zszywek, plastikowych kołków czy też śrub. Przeważnie metoda jest wykorzystywana przez osoby, które nie ociepliły swojego budynku przed nadejściem zimniejszych miesięcy. Jest szybsza w wykonaniu i nie trzeba czekać na odpowiednią pogodę.

Zdecydowanie jest to metoda prostsza od lekkiej mokrej, ponieważ wystarczy posiadać wyłącznie bardzo proste narzędzia. Trzeba jednak pamiętać, aby wykonywać ocieplenie budynku ostrożnie i dokładnie. Kolejną zaletą tej metody, że można ją użyć praktycznie wszędzie – zarówno przy stawianiu nowych budowli, jak i ocieplaniu starych. Można ją zastosować na drewnie, betonie, cegłach czy też innych materiałach. Jest to metoda uniwersalna. I co więcej, późniejsze ewentualne naprawy także są proste w wykonaniu. Zdecydowanie warta sprawdzenia.

Metoda lekka mokra

Drugą, bardzo popularną metodą jest metoda lekka mokra, w której w przeciwieństwie od metody lekkiej suchej, używa się materiałów, które zawierają wodę. Do muru przykleja się wełnę mineralną lub styropian, który następnie przykrywany jest cienkowarstwowym tynkiem. Metoda ta ma wiele zalet, do których zaliczają się takie rzeczy, jak wyeliminowanie mostków termicznych czy łatwy dostęp do najlepszych technologii. Co więcej, ocieplanie tą metodą nie zabiera cennej powierzchni użytkowej, ponieważ jest ona nie grubsza od kartki papieru.

Oczywiście taka metoda musi być odpowiednio wykonana – nie można zająć się pracami, gdy na dworze szaleje deszcz czy śnieg. Musi być odpowiednia temperatura, najlepiej nie przekraczająca 25 stopni Celsjusza.

Którą metodę wybrać?

Obie metody są bardzo dobre, chociaż zdecydowanie częściej w polskich warunkach ludzie wybierają metodę lekką mokrą. Jest łatwa w wykonaniu, solidna i naprawdę ociepla budynek. Zdecydowanie dzięki użyciu tej metody można sprawić, aby w końcu w budynku można było mieszkać zarówno latem, jak i zimą – by w końcu było przyjemnie i komfortowo, nie za gorąco i nie za zimno. A chyba każdy człowiek chce mieszkać w warunkach dobrych i komfortowych, tak by mógł z chęcią wracać po pracy do domu? Warto zatem zdecydować się na ocieplanie nawet dowolną metodą.

 

Pan Lotto