Zaniedbywanie regularnych wizyt u dentysty połączone z nieodpowiednią higieną jamy ustnej to prosta droga do próchnicy, która często niepostrzeżenie doprowadza do poważnych stanów zapalnych miazgi zębowej. Te, choć początkowo mogą nie dawać wyraźnych sygnałów bólowych, szybko przeradzają się w poważny problem grożący nawet utratą chorego zęba. Szybkie podjęcie leczenia endodoncyjnego, czyli popularnego leczenia kanałowego jest kluczem do ratowania tego tpu zębów, choć oczywiście o jego skuteczności świadczy przede wszystkim doświadczenie i wiedza dentysty. Niestety, nie każdy ząb można wyleczyć w sposób tradycyjny, co często prowadzi do przykrych powikłań i jeszcze większego bólu. W takim wypadku pozostaje już tylko mikroskopowe leczenie zębów. Na czym polega?
Nieleczone ubytki to poważny problem
Zanim omówimy techniczną stronę leczenia mikroskopowego, warto uświadomić sobie co tak naprawdę doprowadza pacjentów pod mikroskop stomatologiczny. Nieleczona próchnica będąca wynikiem złej profilaktyki i higieny jamy ustnej bardzo często doprowadza do szybkiego rozwoju stanów zapalnych wywołanych bakteriami, które w jamie ustnej człowieka mają idealne warunki rozwoju. Bakterie te szybko atakują silnie unerwioną miazgę zębową i w ostateczności mogą doprowadzić do obumarcia zęba i konieczności jego usunięcia. Czasami zdarza się szansa na uratowanie miazgi, jednak często zmiany w niej są nieodwracalne i wymagają szybkiej reakcji endodontycznej. Procedura leczenia kanałowego jest skomplikowana, lecz dobrze przeprowadzona pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej i uniknięcie dalszego rozwoju choroby.
Kiedy konieczne jest leczenie pod mikroskopem?
Tradycyjne leczenie kanałowe jest dobrym rozwiązaniem w przypadkach łatwych, a więc tam gdzie dostęp do zęba jest stosunkowo prosty, a same kanały zęba są wyjątkowo proste i dość szerokie. Niestety, w wielu przypadkach wymagania te nie są spełnione, a leczenie tradycyjnymi metodami mogłoby się wiązać z dużym ryzkiem powikłań. W sytuacjach takich dentyści coraz częściej stawiają na leczenie mikroskopowe. Dzięki mikroskopowi możliwy jest nie tylko wygodny dostęp do bardziej odległych i niedostępnych zębów, ale i lepsze spojrzenie do wnętrza zęba i zbadanie faktycznego stanu i krzywizny kanału zębowego. Zdarza się bowiem, że z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi lekarz nie potrafi precyzyjnie określić lub odnaleźć kanałów zębowych. Mikroskop z 25-krotnym powiększeniem daje tę możliwość, jednocześnie pozwalając na bardzo wysoką precyzję pracy i dokładne usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej z kanałów.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Aby przystąpić do leczenia kanałowego pod mikroskopem, dentysta przygotowuje swoje pole pracy w taki sam sposób, jak wykonałby to podczas standardowej procedury. Następnie, wykorzystując mikroskop wyposażony w kamerę i silne światło, dentysta jest w stanie zajrzeć do wnętrza zęba i ocenić nie tylko krzywiznę i długość kanału, ale także sprawdzić jak bardzo zainfekowana jest miazga i jak wiele trzeba jej usunąć, by dokładnie oczyścić kanał. Podczas leczenia za pomocą mikroskopu dentysta dokładnie oczyszcza i wypłukuje chorą zawartość kanału, poszerzając go jednocześnie i upewniając się że w zębie nie pozostają żadne martwe tkanki.
Mikroskop jest tu wykorzystywany jako stały podgląd sytuacji i narzędzie zapewniające dokładność pracy. Dopiero w momencie całkowitego oczyszczenia wszystkich kanałów zęba (a często jest ich nawet 4), dentysta zajmuje się szczelnym wypełnianiem kanału specjalną masą, która uchroni ząb przed nawrotem bakterii do wnętrza kanału. Następnie kanał zostaje zabezpieczony, a cały ubytek zaplombowany i utwardzony tak, by pacjent mógł z powodzeniem korzystać z niegdyś chorego zęba przez długie lata.