Montaż okien PCV

okna pcv

Prawidłowo zamontowane okna pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Wersje wykonane z plastiku są coraz chętniej wybierane i kupowane przez klientów na całym świecie. Jak zamontować okna, aby w maksymalny stopniu pełniły swoje funkcje?

Montaż okien – jak należy się przygotować?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć podczas montowania okna jest dokładne oczyszczenie miejsca, na którym osadzona będzie ościeżnica, czyli nieruchoma rama. Należy pozbyć się wszelkich zanieczyszczań oraz usunąć ewentualne nierówności. Następnie z ościeżnicy należy usunąć skrzydła okienne, a następnie na drewnianych klockach nośnych i ustawić je na murze. Nie można na tym etapie zapomnieć o pozostawieniu luzów montażowych. Przy pomocy klinów umiejscowionych w narożach możemy przystąpić do montowania wstępnego ościeżnicy. Posługując się poziomicą należy dokładnie ustalić pion i poziom. Następnie należy ustalić tzw. światło ościeżnicy poprzez ustalenie przekątnych. Różnice w ich długości nie mogą przekroczyć 2mm na długość 1 metra, a powyżej tej miary 3 mm. Po dokładnym dokonaniu pomiarów można trwale przymocować ościeżnicę do muru.

Można posłużyć się w tym celu wkrętami (dyblami) lub kotwami (kołkami).  Następnym etapem jest założenie skrzydeł okiennych i przetestowanie ich czy funkcjonują prawidłowo. Aby uzupełnić szczelinę pomiędzy murem a ościeżnicą niezbędne będzie wykorzystanie pianki. Należy nałożyć ją wzdłuż obwodu szczeliny na głębokość około 1/3. Aby nie zabrudzić ramy powinniśmy zabezpieczyć ją taśmą malarską. By nakładana przez nas pianka lepiej się trzymała, mur należy spryskać wodą. Gdy nałożona przez nas warstwa stwardnieje jej nadmiar należy ściąć nożem tak by była ona możliwie jak najbardziej równa. W celu wykończenia pracy, otwór okienny wykańczamy od wewnętrznej strony płytą kartonowo-gipsową, a w miejscu zetknięcia się ościeżnicy z murem wykorzystujemy sylikon.

okna

Dlaczego warto zamontować okna PCV we Wrocławiu?

Dobrze zamontowane okna zagwarantują szczelność, tłumienie hałasów i nie przepuszczanie wilgoci. Decydując się na montaż okien PCV we Wrocławiu możemy z łatwością samodzielnie wymienić gumowe uszczelki. Regularne dbanie o ten aspekt zapewnia nam ich prawidłowe działanie. Kupowane przez nas nowe uszczelki muszą koniecznie wybrane być wielkościowo do naszego okna. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać prawidłowego wyboru, dobrym pomysłem jest zabranie do sklepu dokumentów dołączonych podczas zakupu okien lub wystawionych przez firmę montującą je w naszym domu. Podejmując się własnoręcznej wymiany uszczelek, w pierwszej kolejności musimy zdemontować te stare. Następnie powinniśmy dokładnie oczyścić ramy skrzydła i ościeżnicę. Nowe uszczelni możemy montować tylko na dokładnie oczyszczoną, całkowicie wysuszoną powierzchnię. Aby dobrze je zamontować należy zdjąć folię zabezpieczającą i docisnąć uszczelkę do rowku. Czynność ta musi być wykonana z jak największą starannością i dokładnością, tak by zapobiec powstawaniu pęcherzyków powietrza i nierówności. Gdy nakleimy już uszczelkę, skrzydło okienne powinno zostać zamknięte i pozostawione do całkowitego wyschnięcia kleju, najlepiej na kilka godzin.

Decydując się okna plastikowe w naszym domu, możemy samodzielnie zajmować się wymianą uszczelek lub ich regulacją. Te czynności są stosunkowo proste i z łatwością wykonamy je bez pomocy specjalistów. Co prawda do tego typu prac możemy wynająć ekipę, jednak cena skorzystania z takiej opcji z pewnością nie będzie dla nas korzystna. Jedynym problematycznym elementem może być dobranie odpowiedniej wielkości uszczelek. Jeśli jednak podczas zakupu i montowania okien zadbamy o to by uzyskać informacje na ten temat, podczas późniejszych prac nie będziemy mieć żadnych problemów z ich samodzielnym wykonaniem.

Pan Lotto