Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie dla rodziny?

Poszukiwanie idealnego mieszkania to przełomowy okres dla wielu ludzi. Wiąże się z tym duży stres, ale również ekscytacja nową przygodą. O ile wynajmowanie mieszkań przez studentów i młode pary nie jest tak dużym wyzwaniem, o tyle dla par szukających lokum będącego azylem dla rodziny założonej w przyszłości wiąże się już z kilkoma trudnościami.

Trzeba bowiem zwrócić uwagę na kilka aspektów, które na dłuższą metę będą bardzo znaczące przy tej jednej z najważniejszych decyzji w życiu. Jakie zatem udogodnienia są ważne?

Okolica

Jednym z czynników, który wpływa na podjęcie decyzji, jest lokalizacja mieszkania. Niewielka odległość od miejsca pracy, szkoły czy przedszkola ma duże znaczenie przede wszystkim w komforcie poruszania się. Takim samym udogodnieniem jest to, czy w okolicy znajduje się dużo przystanków komunikacji miejskiej lub sklepów handlowo-spożywczych.

Wiadomo, że dla niektórych liczy się spokój i chcą żyć na obrzeżach miejskiego zgiełku, ale ciągły trudny dojazd do często odwiedzanych miejsc na dłuższą metę będzie bardzo uciążliwy nie tylko dla nas, ale i dla dzieci, które od najmłodszych lat będą musiały marnować czas i energię na dojazdy do szkoły czy sklepu.

Bezpieczeństwo

Równie istotną kwestią, zwłaszcza dla młodych rodziców jest bezpieczeństwo na osiedlu mieszkaniowym. Na wielu osiedlach znajduje się przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Jest ona zazwyczaj przestrzenią zamkniętą tylko dla mieszkańców, gdzie przebywają dzieci i młodzież, dlatego przy poszukiwaniach istotne jest przede wszystkim to, czy w tych przestrzeniach działa stały monitoring oraz, czy osiedle jest wyłączone z ruchu kołowego.

Dzięki temu mamy pewność, że dzieci są bezpieczne, a w wypadku włamań i kradzieży zyskujemy materiał mogący pomóc w złapaniu sprawcy.

Infrastruktura osiedla

W tym wypadku podjęcie wiele zależy od upodobań osób poszukujących mieszkania. Na wielu osiedlach znajdują się tereny zielone, place zabaw, drogi rowerowe i wspomniana już wspólna przestrzeń z ławkami i kanapami na świeżym powietrzu, które są idealnym miejscem do spędzania czasu wolnego dla wielu ludzi.

Natomiast dla niektórych dużo ważniejsze jest np. to czy osiedle jest dobrze odgrodzone, jakie jest rozmieszczenie miejsc parkingowych, albo na terenie osiedla znajdują się miejsca przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W tym wypadku trzeba zastanowić się, na czym bardziej zależy przyszłym lokatorom. Jeśli jednak nie chcą rezygnować z żadnych z tych udogodnień, to po nieco dłuższych poszukiwaniach również znajdzie się idealne miejsce 😉

Pośrednictwo w zakupie

Czasem poszukiwanie mieszkania wiąże się nie tylko z jego wynajęciem, ale również zakupem. Tak na przykład zakup nieruchomości we Wrocławiu odbywa się za pomocą pośredników, którzy dostając szczegółowe wytyczne od poszukujących, są w stanie znaleźć nie tylko wymarzone lokum z idealną okolicą, ale także ciekawe oferty, które nieraz pozwolą rodzinie zaoszczędzić na zakupie.

Układ mieszkania

Tym na co wiele rodzin patrzy najczęściej, jest urządzenie mieszkania – jego aranżacja, ale także infrastruktura. Nawet jeśli początkowo nasza rodzina jest niewielka, to warto pamiętać, że jeśli chcemy zadomowić się w jakimś miejscu na stałe, to z czasem ilość lokatorów może się powiększy (czy to o dzieci, czy domowych pupili). Istotne jest zatem czy w przestrzeni mieszkaniowej można wprowadzać zmiany, czy ilość pokoi jest wystarczająca, lub nawet czy pokój dzienny jest wystarczająco przestrzenny, by pomieścić w nim dużą liczbę gości. Są to już aspekty, o których nie myślimy na co dzień, dlatego warto pomyśleć o nich nieco dłużej i uzgodnić czego szczególnie oczekujemy lub będziemy w przyszłości oczekiwać od mieszkania.

Widać więc, że zakup mieszkania dla całej rodziny czy obecnej, czy tej przyszłej wiąże się z kilkoma ważnymi aspektami przy poszukiwaniach. Warto zwracać na nie uwagę przed podjęciem decyzji, która jest przecież znacząca i zadecyduje o tym czy będziemy się cieszyć spokojem domowego zacisza przez wiele następnych lat.

Redaktor MK