Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Przygotowanie do zabiegu usuwania zaćmy

Leczenie zaćmy było do niedawna bolesnym, inwazyjnym zabiegiem narażającym pacjenta na przykry i długi okres rekonwalescencji. Medycyna poszła jednak w ostatnich latach do przodu, dzięki czemu dziś pacjenci mogą cieszyć się zabiegiem małoinwazyjnym, trwającym krócej niż pół godziny i pozwalającym na opuszczenie szpitala tuż po operacji. Nowoczesne metody, w tym najpopularniejsza obecnie fakoemulsyfikacja to światowy standard w dziedzinie operowania zaćmy, stosowany także w szpitalach polskich oraz na terenie całej Unii Europejskiej. Jak wygląda dziś zabieg usunięcia zaćmy, na czym dokładnie polega i jak szybko można po nim wrócić do codziennych czynności?

Przebieg zabiegu

Zabieg usunięcia zaćmy trwa dziś średnio od 20 do 30 minut i jako taki nie wymaga długiego czasu przygotowawczego. Przed wejściem do gabinetu, w którym zostanie przeprowadzony zabieg, pacjent zostaje poddany przedoperacyjnemu badaniu wstępnemu, którego celem jest sprawdzenie, czy aktualny stan zdrowia pacjenta pozwala na wykonanie operacji oraz przygotowanie do niej pacjenta. Przed zabiegiem pacjent przebierany jest w ubiór operacyjny, który zapewni sterylność całej procedury – informuje OneDayClinic – specjalistyczna klinika usuwająca zaćmę.

Zabieg rozpoczyna się od podania pacjentowi kropel znieczulających oko, które będą równocześnie jedynym środkiem znieczulającym stosowanym podczas zabiegu. Lekarz może zastosować również krople z antybiotykiem w celu uniknięcia infekcji oraz krople przeciwzapalne, mające na celu zapobieganie obrzękowi. Po przygotowaniu oczu twarz pacjenta zostaje zakryta specjalną jałową folią oraz maseczką chirurgiczną. Tak przygotowane pole operacyjne zostaje oddane w ręce chirurga.

Pierwszym etapem właściwym zabiegu jest wykonanie nacięcia na rogówce. Nacięcie to jest niewielkie, bo około 2,2 mm długości. Nowoczesne, zminiaturyzowane sprzęty medyczne pozwalają na bezpieczne wykonanie operacji w formie mikroskopijnej, co jest właśnie główną zaletą dzisiejszych operacji usuwania zaćmy. Przez wykonany otwór do oka wprowadzana jest specjalna sonda, która za pomocą fal ultradźwiękowych rozbija chorą soczewkę na maleńkie części.

Te usuwane są z torebki oka za pomocą kolejnego mikroskopijnego urządzenia, które najłatwiej jest przyrównać do małego odkurzacza. Po usunięciu wszystkich fragmentów rozbitej soczewki i dokładnym oczyszczeniu dna oka, chirurg wprowadza do oka zwiniętą w rulon nową soczewkę wewnątrzgałkową. Umiejscowioną poprawnie soczewkę rozwija się, dopasowując ją do kształtu rogówki, indywidualnego dla każdego pacjenta. I na tym właściwie koniec. Po zakończonym zabiegu chirurg zakłada na oko pacjenta specjalny jałowy opatrunek, który zostanie tam na następne 24 godziny, chroniąc świeżo operowane oko przed zatarciami, kurzem i wszelkimi zanieczyszczeniami z powietrza. Zoperowany pacjent jest gotowy do opuszczenia placówki, choć to jeszcze nie koniec wizyt lekarskich. Dzień po zabiegu pacjent zgłasza się na badanie kontrolne, podczas którego pielęgniarka zdejmuje opatrunek, pozwalając tym samym lekarzowi na ocenę stanu oka i sprawdzenie, czy wszystko wygląda w porządku.

Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu

Zabieg usunięcia zaćmy jest zakończony wykonywanym w 24 godziny po zabiegu badaniem kontrolnym, podczas którego lekarz powinien wydać pacjentowi zalecenia pooperacyjne oraz wystawić wszelkie konieczne recepty.

Kolejne badania kontrolne powinny odbyć się w przeciągu 2-3 tygodni po zabiegu (już u lokalnego lekarza-okulisty), oraz rok po zabiegu w celu kontroli stanu dna oka. Warto jednak pamiętać, by wszelkie nieścisłości, wątpliwości czy niepokoje związane z procesem rekonwalescencji po zabiegu automatycznie zgłaszać do okulisty – tylko on będzie w stanie skontrolować, czy oko leczy się prawidłowo i ewentualnie zalecić stosowanie dodatkowych lekarstw w postaci kropel lub maści.

Po zabiegu możliwe jest, że oko będzie dawało wrażenie swędzenia lub obecności w nim ciała obcego. Odczucia te są normalne – pacjent powinien powstrzymać się od pocierania oka i stosować przepisane przez lekarza krople, które wspomogą gojenie się ran.

Badanie po usunięciu zaćmy

Badanie po usunięciu zaćmy [źródło: OneDayClinic]

Ważne, by w okresie pooperacyjnym zachować jak najwyższy poziom higieny, unikać przemęczania się i pochylania oraz gwałtownego podrywania głowy, nie spać na operowanym boku oraz na brzuchu, nie dźwigać i nie stosować makijażu. Czynności te pozwolą na szybsze dojście oka do pełnej sprawności i umożliwią powrót do normalnego trybu życia w bardzo szybkim czasie.

 

 

Pan Lotto