Na czym polega zawód architekta?

architekt Szczecin

Zawód architekta wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, umiejętności, ale także wyczucia estetycznego i wyobraźni. Trzeba posiadać prawdziwy talent by móc dobrze spisywać się w tej pracy. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą potrafić współpracować z ludźmi, być otwarci na pomysły i zaangażowani w każdy projekt. Architekci mogą pracować w agencjach architektonicznych lu prowadzić własną działalność. Na ich usługi będzie zapotrzebowanie wszędzie gdzie potrzebne jest planowanie przestrzenne, budowanie obiektów czy zarządzani terenem.

Pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa się na myśl w odpowiedzi na pytania „Kim jest architekt?” to, że jest to osoba procująca przy budowie, projektująca budynki i nadzorująca przebieganie prac. Podczas wznoszenia jakiegokolwiek obiektu niezbędna będzie akceptacja projektu przez architekta i jego kontrola pod względem bezpieczeństwa budynku. Warto jednak pamiętać, że możemy wyróżnić kilka rodzajów tego zawodu.

Urbanistą określamy osobę zajmująca się projektowaniem miast, rozbudową i problematyką związana właśnie w tych kwestiach. Ich działania mają na celu rozwój oraz maksymalne zagospodarowanie terenów danego miasta. Planowaniem przestrzennym wsi zajmuje się natomiast ruralista. Do jego obowiązków zawodowych zaliczają się nie tylko projekty dotyczące obszarów rolnych, ale również te odnośnie terenów wypoczynkowych.

architekt Szczecin

Architekt wnętrz zajmuje się projektami dotyczącymi urządzenia pomieszczeń. Zajmuje się on przygotowywaniem projektów wnętrza mieszkania czy pokoju z uwzględnieniem maksymalnego wykorzystania możliwości przy jednoczesnym spełnieniu oczekiwań klienta. Architekt wybiera meble i decyduje o ich rozmieszczaniu, dobiera kolory i dodatki. Jego usługi mogą przydać się także podczas organizacji imprez, wesel czy pokazów mody.

Architekt krajobrazu wykonuje projekty ogrodów oraz parków. Jego głównym zadaniem jest nie tylko rozplanowanie roślinności w przestrzeni, ale także dobranie odpowiednich krzewów czy kwiatów. Osoba pracująca w takim zawodzie musi znać dokładnie okresy kwitnienia, gatunki różnorodnych krzewów czy roślin. Ogród musi być przygotowany tak by pięknie prezentował się nie tylko w okresie wiosennym czy letnim, ale także na zimę.

Praca architekta nie należy do łatwych. Każdy dzień wymaga od nich maksymalnego skupienia. Zawód ten jest bardzo odpowiedzialny, zwłaszcza, że źle zaprojektowany budynek może stanowić realne zagrożenie dla mieszkańców. Architekt musi ciągle się doszkalać, śledzić nowe trendy i technologia. Praca w tym zawodzie wymaga także biegłego obsługiwania się w programach projektowych takich jak AutoCad, 3DMax lub ArchiCad. Deski kreślarskie w obecnych czasach są już praktycznie nie używane. Decydując się na współpracę z architektem koniecznie przejrzyjmy jego portfolio oraz zapoznajmy się z opiniami innych klientów dotyczącymi współpracy. Podstawą udanej kooperacji jest zachowanie dobrego kontaktu, dzięki której praca będzie szła sprawnie i obie strony będą usatysfakcjonowane jej efektami.

Pan Lotto