O klasie roweru świadczy kilka czynników. Podstawa to rama wysokiej, jakości. Może być wykonana z różnych materiałów, w zależności od modelu roweru. Oprócz ramy ważne są też koła czy amortyzowany przedni widelec. Wszystkie te elementy składają się na rower o dobrych parametrach.
Kupując rower warto też pamiętać o innym sprzęcie, w jaki jest wyposażony. Niezwykle istotne składniki to hamulce, przerzutki i siodełko. Swoje znaczenie mają też takie elementy jak sztyca podsiodłowa oraz suport. Warto dowiedzieć się więcej o każdym z tych akcesoriów.
Hamulce i przerzutki
Hamulce to bardzo ważny element, przesądzający o naszym bezpieczeństwie na drodze. Nie warto, więc na nich oszczędzać. Najtańsze rozwiązania cechuje najmniejsza skuteczność. Największą popularnością cieszą się dwa rodzaje hamulców, V-brake i hamulce tarczowe. Pierwszą odmianę stosuje się w rowerach MTB, trekkingowych i miejskich. Idealne do amatorskiej jazdy, łatwe w serwisowaniu.
Hamulce tarczowe dzielą się na mechaniczne i hydrauliczne. Oba rodzaje są niezawodne w każdej pogodzie, dają duże możliwości dopasowania siły hamowania do potrzeb. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić to lepiej kupić hamulce V-brake niż tanie wersje tarczowych.
W rowerach szosowych najczęściej stosowane są hamulce Dual Pivot. Są aerodynamiczne, dają łatwość dostosowywania siły hamowania.
Przerzutki w formie osłoniętych zębatek funkcjonują w rowerach szosowych i we wszystkich odmianach rowerów górskich. Na rynku znajdują się wyroby dwóch wiodących producentów, Shimano i SRAM. Obecnie przerzutki tylne obsługują zestawy liczące od 5 do 11 zębatek.
Pozostały sprzęt
Oprócz hamulców i przerzutek ważna jest też sztyca i suport. Sztyca jest to łączenie siodełka z ramą roweru. Umożliwia regulację wysokości i ustawienia pozycji przód-tył siodełka. Sztyce wysokiej, jakości umożliwiają też zmianę konta nachylenia. Element ten występuje w różnych rozmiarach.
Suport to część o ogromnym znaczeniu. Jest ściśle połączony z mechanizmem korbowym, czyli napędem roweru. Suport to oś z łożyskami, do której przymocowana jest korba z ramionami i pedałami.
Ostatni istotny element to siodełko. Ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Występują trzy podstawowe odmiany siodełek. Szerokie i miękkie z wkładkami żelowymi do rowerów miejskich. Rowery górskie wyposażone są w węższe i nie tak miękkie siodła. Nie powodują otarć ani odparzeń.
Ostatni z podstawowych typów to siodełka do rowerów szosowych. Są wąskie, nie posiadają dodatkowych wkładek. Dzięki temu minimalizują powierzchnię styku z ciałem.
Wpływ, na jakość roweru ma kilka elementów. Nie tylko rama, kierownica czy opony. Wymieniony powyżej sprzęt, choć może na to nie wyglądać, jest bardzo ważny. Najlepiej, gdy jest idealnie dostosowany do typu roweru. Dlatego też podstawowa wiedza o nim ma spore znaczenie.