Najważniejsze wyposażenie jachtu – co musi posiadać każdy żeglarz?

podstawowy osprzęt jachtowy

Dla bezpieczeństwa i komfortu żeglugi niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie jachtu, a przede wszystkim jego wyposażenie. Najlepszą tego gwarancją są umiejętności załogi, właściwa obsługa i konserwacja jachtu i nowoczesne technologie, umożliwiające wybór najkorzystniejszych rozwiązań. Rynek oferuje produkty najlepszych producentów wyposażenia jachtów, które zapewniają jego dobrą kondycję. 

Jaką jednostką pływającą jest jacht?

Jacht jest jednostką pływającą służącą przede wszystkim celom rekreacyjnym, a także turystycznym. Pasjonaci żeglowania zwykle korzystają z tego rodzaju jednostek pływających. Ze względu na zastosowany napęd jest wiele ich rodzajów. Są to jachty żaglowe, motorowe oraz ich kombinacje. Podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji jachtów jest drewno przede wszystkim świerkowe, mahoniowe, dębowe. Innymi materiałami stosowanymi do tego celu są: metal, aluminium i stal. Jacht to nie tylko kadłub, ale dodatkowy osprzęt. 

Jaki takielunek, czyli osprzęt jachtowy potrzebny jest do żeglowania?

Osprzęt jachtowy umożliwia nie tylko żeglugę, ale również bezpieczeństwo załogi, pasażerom i  samej łodzi, dlatego powinien być wysokiej jakości. Oprócz odpowiedniego takielunku rynek oferuje wiele produktów takich jak: nawigacja oraz radia jachtowe, które mają na celu zapewnienie wygody żeglarzom i pasażerom jachtu. Bez osprzętu żadna jednostka nie mogłaby pływać. Podstawowe wyposażenie to między innymi: 

  • Uchwyty pokładowe,
  • Owiewki jachtowe, których zadaniem jest ochrona żeglarzy przed wiatrem, deszczem i słońcem, a także rozbryzgami fal. Stanowi niezbędne wyposażenie każdej jednostki, dlatego powinny być wykonane niezwykle precyzyjnie z wysokiej jakości materiałów.
  • Okucia jachtowe, na przykład polery, bloczki, knagi.
  • Osprzęt umożliwiający dokowanie w postaci odbijaczy, lin ruchomych i stałych.
  • Osprzęt kotwiczny. 

osprzęt do jachtów

Niezwykle istotną sprawą jest bezpieczeństwo załogi i osób przebywających na jachcie, dlatego osprzęt powinien być wykonany z najwyższej jakości certyfikowanych materiałów, od renomowanych producentów, aby uchronić jednostkę przed awarią na środku morza. To gwarantuje jego odporność na działanie zmiennych i niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak: wysokie lub niskie temperatury, wilgoć, sól, wiatr. Takielunek powinien być odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Wysokiej jakość osprzęt od renomowanych producentów gwarantuje jego użytkowanie przez wiele lat.

Jakie urządzenia są niezbędne do nawigacji na jachcie?

Do nawigacji na jachcie można zaliczyć: urządzenia przenośne takie jak echosondy, które pozwalają zobaczyć wszystko, co znajduje się pod powierzchnią wody z maksymalnym kontrastem i kolorem. Urządzenie umożliwia zaznaczenie swoich ulubionych punktów, dzięki czemu jacht może powracać do nich zgodnie z życzeniem żeglarza, a także śledzenie przebytej trasy oraz prędkości łodzi. Echosondy pracują zarówno w słonych jak i słodkich wodach, pozwalają obserwować ryby, również pod lodem, strukturę dna i zmierzą temperaturę wody. Kolejnym elementem nawigacji są plotery nawigacyjne z kolorowym wyświetlaczem z przyciskami wielofunkcyjnymi i pokrętłem. Urządzenie to zostało stworzone dla entuzjastów sportów wodnych, gdyż umożliwia własne programowanie w celu uzyskania najbardziej potrzebnych informacji. Kolejną istotną sprawą jest stała łączność na wodzie, która zapewnia bezpieczeństwo, dlatego każdy jacht wyposażony jest w radio. Pozwala ono zobaczyć na ploterze jednostki pojawiające się dookoła jachtu, co zabezpiecza go przed kolizją i ułatwia poruszanie się po wodach całego świata. Natomiast radary umożliwiają operowanie jachtem przy ograniczonej widoczności. Radar wyświetla obiekty nawet z dużej odległości w różnych kolorach, także skupiska ptaków na wodzie, które zazwyczaj wskazują miejsca połowów. 

Jakie oświetlenie na jachcie?

Oświetlenie na jachcie jest podstawowym elementem jego wyposażenia, które zapewnia bezpieczeństwo wszystkich pasażerów łodzi. Rynek oferuje różnego rodzaju lampki podwodne i sufitowe oraz adapter do sterowania oświetleniem. Niektóre warianty lampek umożliwiają samodzielne wybranie koloru światła w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników. 

Pan Lotto