Nasze zdrowie w ziarnach kawy – jak kawa wpływa na zdrowie

filiżanka kawy

Wszyscy wielbiciele kawy włączają ją do swojej codziennej rutyny, wierząc, że dodaje im ona energii, lecz mając jednocześnie świadomość, że jest to napój znacznie podnoszący ciśnienie i szkodliwy w zbyt dużych ilościach. Okazuje się jednak, że przeprowadzane badania nad kawą wskazują również na jej pozytywne właściwości.W tym artykule przeczytasz o ciekawostkach na temat relacji zdrowie – kawa.

Wpływ kawy na organizm człowieka

To prawda, że picie kawy zwiększa ryzyko takich chorób jak udar mózgu, powoduje bóle  u osób zmagających się z wrzodami żołądka oraz może prowadzić do powikłań u kobiet w ciąży, które nadużywają kofeiny. Kawa osłabia także działanie przyjmowanych leków, dlatego nie powinna być wypijana bezpośrednio po przyjęciu lekarstwa, ani na krótko przed lub po.

Z drugiej strony niektóre badania wykazują, że jest to napój, który przedłuża życie. W kawie znajdują się też przeciwutleniacze oraz dzięki niej ryzyko pojawienia się raka jest mniejsze. Uważa się też, że wypicie kilku filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko pojawienia się marskości wątroby.

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że kawa wpływa na pracę serca negatywnie z powodu zwiększenia ciśnienia w organizmie, warto wiedzieć, że badania wskazują na coś odwrotnego. Codzienne picie kawy zmniejsza ryzyko chorób serca o kilkanaście procent. Picie kawy zmniejsza również ryzyko wystąpienia nowotworu, szczególnie w konkretnych jego odmianach – nowotworu jelita grubego, prostaty, wątroby, a także innych.

filiżanka kawy i ziarna

Kofeina, czyli główny składnik kawy

Pobudzające działanie kawy jest, oczywiście, spowodowane jednym z jej składników, czyli kofeiną. Choć część kawoszy pije ten napój dlatego, że lubią smak kawy, dla wielu regularnych użytkowników kawy jest ona przede wszystkim nośnikiem energii, który przy okazji rozgrzewa. Warto wiedzieć, że innymi źródłami kofeiny są, na przykład, herbata, kakao czy napoje energetyzujące. Ilość kofeiny w danej filiżance czy kubku kawy zależy w dużej mierze od tego, czy jest to kawa rozpuszczalna, czy mielona, a także od wielkości naczynia oraz tego, czy jest to kawa czarna, czy mrożona (ta druga zawiera zdecydowanie mniej kofeiny).

To właśnie kofeina odpowiada w organizmie za częstsze oddawanie moczu, przyspieszenie akcji serca czy zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych. Jednocześnie reguluje metabolizm i pomaga w koncentracji, dlatego wypijana jest przed rozpoczęciem oraz w trakcie pracy czy też egzaminu bądź przed prowadzeniem samochodu, szczególnie w czasie wyczuwalnego zmęczenia.

Co ciekawe, kofeina jest również składnikiem niektórych lekarstw, zarówno tych na receptę, jak i tych dostępnych bez niej. Są to, na przykład, tabletki przeciwbólowe eliminujące bóle głowy i migreny, a także formuły przeciw astmie oraz leki pobudzające.

Uzależnienie od kofeiny

Warto podkreślić, że, tak jak każdy składnik, kofeina oddziałuje w różny sposób, zależnie od organizmu danej osoby. Niektórzy ludzie piją kawę bądź inne napoje z kofeiną regularnie i nie odczuwają w związku z tym żadnych powikłań. Inni z kolei potrafią się uzależnić od kofeiny i jej działania. Występuje u nich wówczas kołatanie serca czy też drżenie mięśni, a również apetyt się zmniejsza. Osoby, które muszą zrezygnować z kofeiny, przez kilka tygodni odczuwają objawy odstawienia takie jak, między innymi, poczucie zmęczenia czy pogorszenie efektywności podczas pracy.

Wysokiej jakości różnorodne kawy znajdują się w ofercie sklepu KawyHerbaty.pl.

Pan Lotto