Nieprawidłowy chód dziecka – co robić?

dziecko

Zaburzenia chodu, zwłaszcza u małych dzieci pojawiają się bardzo często. Wynika to z nieprawidłowej budowy ciała, nieumiejętnej nauki chodzenia, a także problemami neurologicznymi, które mogą przyczynić się do powstania zaburzeń. Nieprawidłowy chód u dzieci można zaobserwować bardzo szybko, gdyż kroki wykonywane przez dziecko są niezwykle charakterystyczne. Na jakie aspekty nieprawidłowego chodu należy zwrócić uwagę?

Leczenie nieprawidłowego chodu u dzieci jest możliwe, ale wymaga wiele cierpliwości i ćwiczeń korekcyjnych wykonywanych przez malucha. Nie obejdzie się również bez wizyty u specjalisty, który potwierdzi nieprawidłowości i wskaże ich przyczynę. To właśnie diagnoza pozwoli na dopasowanie sposobu leczenia do zaburzeń chodu u dzieci.

Co zatem należy zrobić jeśli zaobserwujemy problemy z chodzeniem u swojego dziecka? Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Na czym polega nieprawidłowy chód u dzieci

Chód dziecka, które dopiero zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, jest znacznie odmienny od sposobu poruszania się starszych dzieci, a nawet dorosłych. Małe kroki są wykonywane na szerokiej postawie, dzięki czemu maluchy stabilnie stawiają stopy, nie ryzykując tym samym upadku. Charakterystyczne jest także unoszenie rąk wspomagających stabilizację, wypinanie brzuszka do przodu oraz pośladków.

To, na co powinni zwrócić uwagę rodzice, którzy obserwują pierwsze kroki swojego dziecka, to sposób ustawiania jego stóp. U dzieci dopiero rozpoczynających chodzenie nie rozpoczynają kroku od pięty – stawiają całą, płaską stopę. Wszystko oczywiście jest jak najbardziej prawidłowe. Jeśli jednak dziecko w międzyczasie utyka, stawia nogi asymetrycznie i mocno się chwieje – to oznaka, iż konieczna może być interwencja lekarza.

Niektóre dzieci w trakcie odpoczynku nie potrafią stać na całych stopach i zatrzymują się, podpierając ciężar całego ciała na palcach. To także sygnał, że lokomocja dziecka może wymagać konsultacji ze specjalistą.

Rodzaje nieprawidłowego chodu u dzieci

Istnieje kilka nieprawidłowości związanych z chodzeniem u dzieci. Znaczna część z nich ma bezpośredni związek ze stopami maluszka. Płaskostopie wbrew pozorom bardzo często występuje u dzieci i młodzieży w każdym wieku. Objawy płaskostopia są zauważalne przez niemal każdego – charakterystyczne ustawiania stóp do środka, a także częste upadki świadczą o tym, że konieczna może być wizyta u ortopedy.

W przypadku małych dzieci często pojawia się tzw. gołębi chód, czyli dochodzi do wykrzywiania kolan u malucha, ścierając tym samym obcasy w butach. Zamiast prawidłowego rozkładania stóp na zewnątrz, dziecko porusza się kierując je do środka, co skutkuje potykaniem się o nie podczas chodzenia.

Gołębi chód i inne nieprawidłowości ze stopami przysparzają dzieciom wiele bólu, co skutkuje brakiem chęci do samodzielnego poruszania się.

Leczenie nieprawidłowości w chodzie u dzieci

Wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości w chodzie u dzieci, a także zupełny brak chęci do nauki chodzenia po skończeniu 18. miesiąca życia, to idealny moment na to, aby zapisać się na konsultację u ortopedy. Z racji tego, że znaczna większość problemów z poruszaniem się jest związana z płaskimi stopami, a także nieprawidłowościami w budowie kostnej u dziecka, tylko ortopeda będzie w stanie zweryfikować jakość chodu i ustalić przyczynę.

W przypadku dzieci odpowiednia diagnoza postawiona przez ortopedę dziecięcego, pozwala na natychmiastowe wdrożenie rehabilitacji i fizjoterapii. Ćwiczenia korekcyjne oraz prawidłowe ustawianie stóp dziecka w trakcie ich wykonywania, to skuteczny sposób na to, aby całkowicie wyeliminować problemy związane z poruszaniem się. Niezależnie od tego, czy dziecko zmaga się z gołębim chodem, przyczyną problemów z chodzeniem są płaskie stopy czy kwestie związane ze stawami kolanowymi – konieczna jest natychmiastowa pomoc specjalisty.

dziecko

Ortopeda dziecięcy w Gdańsku przyjmuje najmłodszych pacjentów zmagających się z nieprawidłowym chodem. Specjalista posiada odpowiednie podejście do dzieci, dzięki czemu całe badanie przebiega w sposób kontrolowany i mało stresujący dla maluszka. Dodatkowo odpowiednia wiedza związana z nieprawidłowościami chodu u dziecka, pozwala na szybkie ustalenie przyczyny zaburzeń i rozpoczęcie leczenia, a także rehabilitacji. Dzięki temu przy większym nakładzie pracy ze strony rodziców i dzieci, istnieje spora szansa na wyprowadzenie chodu u dziecka.

Redaktor MK