Nowoczesny salon – jak go urządzić? 

nowoczesne meble do salonu

Do urządzenia wnętrza domu lub mieszkania można zatrudnić profesjonalnego projektanta, jednak tego typu usługi nie należą do tanich. Wiele osób jest ponadto skrępowanych na myśl o nieznajomym podejmującym decyzje dotyczące wyglądu ich przestrzeni życiowej. Na szczęście także samodzielnie można zaprojektować piękne nowoczesne wnętrze, wystarczy tylko trzymać się kilku zasad. 

Co rozumiemy przez styl nowoczesny?

Główną zasadą stylu nowoczesnego w odniesieniu do wnętrz jest to, że mniej znaczy więcej. W stylu tym powszechnie stosuje się proste, nawet wręcz minimalistyczne formy. Projektując nowoczesne wnętrze, należy położyć nacisk przede wszystkim na umiar oraz na zachowanie dużej ilości wolnej przestrzeni. Nowoczesność zakłada prostotę i skromność objawiającą się przede wszystkim w wyglądzie sprzętów i mebli, wśród których dominują geometryczne, surowe formy. Naczelną wartością jest funkcjonalność wszystkich elementów wyposażenia wnętrza. Nowoczesny salon cechuje się więc prostotą, przejrzystością i przestrzennością bez zbędnych zdobień, posiada jednak swój unikalny charakter. Wszystko to można osiągnąć przy pomocy zastosowania odpowiednich form, kolorów i materiałów. 

Nowoczesne meble do salonu

Meble w stylu nowoczesnym są minimalistyczne i monochromatyczne, przybierają kształty geometryczne, najczęściej prostopadłościanów lub kul i ich wycinków. Cechują się wyważonymi proporcjami i perfekcyjnym wykończeniem oraz brakiem ozdobnych detali. Jak każdy element nowoczesnego wnętrza, tak i meble muszą być przede wszystkim użytkowe, dlatego duży nacisk kładziony jest na odpowiednie wyprofilowanie i dopasowanie do sylwetki człowieka krzeseł, foteli i kanap, by zapewnić najwyższy komfort użytkowania. Wybierając meble do nowoczesnego salonu, należy pamiętać, że nie może ich być za dużo, by nie zakłóciły przestrzeni wnętrza. Z tego też powodu wszystkie elementy wyposażenia powinny być lekkie i proporcjonalne w stosunku do wielkości pomieszczenia. 

nowoczesne meble do salonu 1

Jakie materiały wykorzystać w urządzaniu salonu w stylu nowoczesnym?

Materiały chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz nowoczesnych to głównie plastik, szkło i beton, a także elementy stalowe. Gdzieniegdzie pojawiają się również takie materiały, jak drewno i cegła, choć standardowo w połączeniu z tworzywami sztucznymi. Częste są lakierowane, połyskliwe obudowy. W wypadku mebli tapicerowanych o doborze materiału decyduje zarówno uroda, jak i jego funkcjonalność. Obicia krzeseł, foteli i kanap w nowoczesnym salonie powinny być wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz estetyczne i miłe w dotyku. Tapicerki w stylu nowoczesnym często produkowane są więc z ekoskóry, a także tkanin bawełnianych i materiałów wodoodpornych

Kolorystyka nowoczesnego salonu

Wystrój wnętrza w stylu nowoczesnym cechuje się zastosowaniem stonowanych barw, głównie bieli, szarości, beżu i czerni. Dotyczy to zarówno koloru ścian oraz podłogi, jak i mebli oraz lamp i innych sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że według projektantów w nowoczesnym wnętrzu dopuszczalne jest użycie dominującego elementu, który będzie wyróżniał się na tle pozostałych właśnie ze względu na kolor. By osiągnąć ten efekt, można więc zdecydować się na ostry kolor dywanu czy stołu bądź wyrazistą barwę tapicerki kanapy. Wybierając element dominujący, trzeba mieć jednak na uwadze, że styl nowoczesny nie toleruje wzorów, dlatego zarówno dywan, jak i meble wypoczynkowe powinny być uszyte z gładkiego materiału pozbawionego deseni i wzorów. 

Styl nowoczesny jest popularnym stylem urządzania wnętrz. Dzięki znajomości głównych cech tego typu aranżacji oraz producentom posiadającym w swojej ofercie nowoczesne meble do salonu i elementy wyposażenia wnętrz możliwe jest samodzielne zaprojektowanie pięknego salonu w tym stylu. 

 

Pan Lotto