Wychodzenie z uzależnienia jest trudne, ponieważ wymaga nieustannej czujności oraz walki samego z sobą. Warto podjąć ten wysiłek z myślą o swoim zdrowiu oraz przyszłym życiu bez nałogu. A w tym pomóc może prywatny ośrodek leczenia uzależnień, czyli placówka stworzona po to, aby pomóc ludziom wyjść na prostą.
Najpopularniejsze narkotyki w Polsce
Zażywanie narkotyków to bardzo poważny problem w USA, ale wraz z rozwojem społeczeństw, stał się zauważalnym i realnym kłopotem Europy, w tym Polski. Do najczęściej zażywanych substancji, które mogą być podstawą uzależnienia od narkotyków, zalicza się”
- Marihuana (Konopie Indyjskie) – bardzo często marihuana jest uważana za narkotyk nie tak groźny, jak tzw. narkotyki twarde. Jednocześnie, może to być droga właśnie do cięższych substancji, gdy konopie indyjskie przestaną dostarczać odpowiednich wrażeń. To, jakie dają działanie, zależy od przyjętej porcji, ale ponieważ wpływa ona na elementy mózgu i układu nerwowego, powodują uczucie euforii, spokoju lub rozdrażnienie. Niekiedy jest ona wykorzystywana w medycynie do kojenia bólu czy w leczeniu stwardnienia rozsianego.
- Amfetamina – twardy narkotyk, pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zatem po przyjęciu może powodować agresywne zachowania oraz silne pobudzenie psychomotoryczne, choć z początku daje odczucie euforii. Zmniejsza potrzebę snu i redukuje zmęczenie. Ponieważ jednocześnie podnosi ciśnienie krwi i ogranicza apetyt, prowadzi do znacznego wyniszczenia organizmu. Jej pochodna, metamfetamina, może powodować nawet stany psychozy.
- Ecstasy (MDMA) – są nieco lżejsze niż twarde narkotyki, ale mogą być bardziej niebezpieczne, gdy występują problemy z układem krążenia. Posiadają renomę środka weekendowego, towarzyskiego, rozrywkowego. Powodują chęć bycia z innymi ludźmi i poczucia jedności z nimi, a także wzrost empatii. Do tego osoba zażywająca czuje euforię, błogostan, powodują też wyostrzenie zmysłów oraz intensyfikują wrażenia emocjonalne.
- Kokaina – kolejna substancja uznawana za twardy narkotyk, działająca pobudzająco na układ nerwowy. Wyszczególnia się tutaj silne działanie pobudzające. Daje poczucie wszechmocy, potęgi, zwiększa pewność siebie oraz niszczy wszelkie hamulce. Właśnie z tego powodu pod wpływem tego środka występują zachowania bardzo niebezpieczne, irracjonalne, skutkujące uszczerbkiem na zdrowiu, śmiercią czy wyrządzeniem komuś krzywdy. Dodatkowo zwiększa popęd seksualny i jednocześnie pozwala zaniknąć wszelkim kompleksom. Gdy kokaina przestaje działać pojawia się dół, na tyle silny, że mogą wystąpić myśli samobójcze, kołatanie serca, lęki.
- Opioidy (np. kodeina, heroina, opium, morfina) – często występują w lekach przeciwbólowych, ponieważ substancje oddziałują na receptory opioidowe i hamują docieranie impulsów bólowych. Stąd też ich zastosowanie w medycynie, aby dawać ulgę cierpiącym pacjentom. Skutkiem ubocznym stosowania, nawet w celach leczniczych, jest łatwe uzależnienie, dlatego tak ważne jest zażywanie ich zgodnie z poleceniem lekarza. Powodują one podniesienie granicy odczuwania bólu, zmniejszenie apetytu, obniżają napięcie emocjonalne, ale też obniżają ciśnienie krwi lub powodują zwężenie źrenic.
Jak wygląda mechanizm uzależnienia od narkotyków?
Często głoszoną teorią na temat mechanizmu uzależnienia się od narkotyków jest ta, która opiera się na systemie nagrody. Najpierw poszukiwanie dane środka do zaspokojenia apetytu, co już może dać przyjemność, a druga część to zażycie, co zaspokaja potrzeby danej osoby.
Organizm broni się przed działaniem narkotyku. Ośrodkowy układ nerwowy stara się obniżyć poziom uzyskanej przyjemności, robi to zmniejszając wrażliwość receptorów. W konsekwencji powoduje to, że uzależniony musi przyjmować coraz więcej, aby uzyskać pożądane efekty. Jest to silne, przymusowe odczucie przyjęcia dawki.
Ponieważ tego typu nałogi są skomplikowane, warto szukać wsparcia w specjalistycznych miejscach, jak prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Bydgoszcz to miasto gdzie pracują najlepsi fachowcy z wieloletnim doświadczeniem.
Niebezpieczne skutki narkomanii
Zażywanie substancji uzależniających może prowadzić nawet do trwałych zmian w funkcjonowaniu emocjonalnym, fizycznym, psychicznym i społecznym. Wpływają one na organy wewnętrzne jak serce, wątroba, nerki, a w wymiarze psychicznym, mogą powodować lęki, fobie, wahania nastroju, zaburzenia osobowości. Wszystko to dalej może przynieść śmierć samego uzależnionego lub doprowadzić do tragicznych zdarzeń z jego udziałem.
Nałóg zmienia życie nie tylko tej jednej osoby, ale też jej otoczenia, stąd dobrym rozwiązaniem jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień.