Odszumianie nagrań – dlaczego to jest takie ważne?

odszumianie profesjonalnych nagrań

Technologia stale i niezwykle dynamicznie się rozwija, a XXI wiek przyniósł światu wiele niespotykanych dotąd rozwiązań. Telefony komórkowe przestały już służyć tylko do dzwonienia. Nowoczesne smartfony posiadają wiele innych funkcji, które mają na celu poprawić komfort życia. Telefon wielu osobom służy jako: przenośny aparat i kamera, kalkulator, czytnik książek, nawigator samochodowy czy nawet portfel. 

Dźwięk nagrywany za pomocą telefonu komórkowego lub dyktafonu – czy da się poprawić jego jakość?

Smartfony każdego roku posiadają coraz więcej funkcji, które nie zawsze działają jednak idealnie. Bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego osoby, które nagrywają dźwięk za pomocą telefonu komórkowego. W tego typu plikach audio często można usłyszeć szumy i hałasy. Takie nagrania są zazwyczaj nieczytelne, przez co nie zadowalają autora. Telefony komórkowe wyłapują wszystkie dźwięki dochodzące z zewnątrz, bez względu na miejsce i warunki nagrywania. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w przypadku dyktafonów. Mogłoby się wydawać, że urządzenie wynalezione ponad 100 lat mogłoby zostać przez tak długi okres dopracowane, aby działało idealnie. Niestety tak też się nie stało. Dyktafony, podobnie jak telefony komórkowe, również nie domagają. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możliwa jest poprawa jakości nagrań i jest to naprawdę bardzo łatwe!

Odszumianie nagrań – dlaczego to jest takie ważne?

Jakość nagrania w dużej mierze zależy od wykorzystywanego w tym celu sprzętu, jak również samych warunków nagrywania. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup profesjonalnego dyktafonu, a tym bardziej na wynajem studio do tworzenia nagrań. Dużo osób nagrywa sprzętem, jaki posiada – najczęściej jest to telefon komórkowy lub zwyczajny dyktafon. Nagrania najczęściej tworzone są na potrzeby własne, ale bardzo często też zawodowe – np. podczas realizowania projektów, docelowo przeznaczonych do publikacji. W drugim przypadku bardzo istotne jest, aby materiały dźwiękowe charakteryzowały się bardzo dobrą jakością. Można to wykonać dzięki odszumianiu, które przyczynia się do znacznej poprawy jakości samodzielnie nagrywanych plików audio.W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi odszumiania, dzięki której możliwe jest osiągnięcie świetnej jakości nagrań. 

odszumianie nagrań - dlaczego warto to zrobić

Odszumianie nagrań – na czym polega i kiedy należy je wykonać?

Proces odszumiania nagrań wykonywany jest poprzez niezwykle dokładną i wnikliwą analizę dźwięku przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Wykonanie odszumiania możliwe jest tylko przy pomocy profesjonalnego sprzętu, który jest swoistym kluczem do sukcesu. Wszystkie nagrania, które poza głównym śladem dźwiękowym, posiadają również inne dźwięki – szumy, trzaski, buczenie itp. – powinny zostać poddane odszumieniu. Usługę wykonuje się również w sytuacjach, gdy na pliku audio osoba mówiąca akcentuje zbyt mocno poszczególne głoski, jak również wtedy, gdy dialogi są niewyraźne lub nagrały się na zbyt niskich poziomach dźwięku. 

Musicphrase – odszumianie nagrań i nie tylko 

Musicphrase Production to firma założona przez muzyka i kompozytora – Jacka Żura. Na stronie internetowej znajduje się zakładka poświęcona odszumianiu nagrań, w której szczegółowo został opisany został cały proces usługi. Koszt za nagranie do 10 minut wynosi 59 złotych, zaś czas realizacji zlecenia wynosi do 3 dni. Odszumianie nagrań przez Musicphrase jest wykonywane tylko w profesjonalny sposób. Bardzo istotne, aby została załączona informacja, co ma zostać w przesłanym pliku poprawione

Pan Lotto