Operacyjne leczenie tarczycy

endokrynolog wrocław

Operacja tarczycy jest częstym rozwiązaniem, jakie stosuje się w ramach leczenia tego gruczołu. Decyzja o leczeniu operacyjnym tarczycy, musi być jednak poparta wielką ilością badań. Dodatkowo, konieczność przeprowadzenia operacji następuje wówczas, gdy chorujemy na nadczynność tarczycy, wole lub wyczuwalne guzki. Lekarz prowadzący, który podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta na operację, musi mieć do tego jednoznaczne powody. Podczas leczenia, pacjent musi wykonać szereg różnorodnych badań, które pozwolą w dokładny sposób określić, czy konieczne jest wykonanie operacji. Badania, jakie wykonuje się w tym celu, to przede wszystkim biopsja, USG, pobieranie krwi i inne. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, który ma na celu potwierdzić lub wykluczyć obecność poważnego zagrożenia la zdrowia lub życia.

Kiedy konieczna jest operacja?

Wiele jest wskazań, które jednoznacznie świadczą o konieczności wykonania operacji gruczołu tarczycy. Między innymi, są to:

  • Guzki obecne w pobliżu tarczycy – guzki dość często pojawiają się przy tarczycy. Jednak te, które wydają się lekarzowi szczególnie podejrzane, powinny być usunięte.
  • Zmiany nowotworowe – ogniska takie, są jednym z powodów, dla których należy podjąć bardzo szybkie kroki. Podejrzane guzki oraz stany zapalne obok tarczycy, mogą być jednoznacznym powodem do zoperowania gruczołu.
  • Powikłania związane z nadczynnością tarczycy,
  • Powiększanie się wola pomimo odpowiedniego doboru leków i ich regularnego przyjmowania,
  • Duże wole, których rozmiar naciska na drogi oddechowe.

Jak operuje się tarczycę?

Tarczyca jest gruczołem, który mieści się na szyi. Składa się ona z dwóch płatów, które połączone są cienką tkanką gruczołową. W przypadku podjęcia decyzji o konieczności operacji tarczycy, najczęściej wycina się jeden płat lub cały gruczoł tarczycowy. Niekiedy, operacja wycięcia obejmuje jeden płat wraz z cieśnią, czyli łączącą oba płaty tkanką gruczołową.

Przebieg operacji

Przed wykonaniem operacji, pacjent jest znieczulany. Podczas zabiegu, leży na plecach z odchyloną do tyłu głową. Operacja zazwyczaj nie trwa dłużej niż dwie godziny. Pacjent, po operacji powinien pozostać w szpitalu około tygodnia. Jest to jednak zależne od stopnia gojenia się rany pooperacyjnej. Aby szybciej dojść do zdrowia, zaleca się regularne wykonywanie masażu karku.

Po przebytej operacji, konieczne jest, by pacjent pozostawał pod stałą opieką endokrynologa. Dzięki regularnym wizytom, zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań i chorób. Warto również dodać, że pacjent po operacji musi zwracać większą uwagę na dbałość o gruczoł tarczycowy. Po zabiegach i operacjach wycięcia gruczołu, najczęściej konieczne jest ustalenie nowej dawki leków. Odpowiednio dobrane leki trzeba często przyjmować do końca życia.

Rola, jaką pełni tarczyca dla naszego organizmu, jest szczególnie istotna. Jej zadaniem jest bowiem utrzymywanie właściwego poziomu hormonów. Rozregulowanie trybu pracy tarczycy najczęściej wiąże się z takimi chorobami jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy i przytarczyc. Często może występować zapalenie tarczycy, czyli choroba znana jako Hashimoto.

Oprócz tego, chorobom tarczycy towarzyszą ‘skoki’ hormonów, tycie lub chudnięcie oraz wahania nastrojów, senność i rozdrażnienie. Problemy z gruczołem tarczycowym, odbijają się również na całym układzie nerwowym. W razie jakichkolwiek objawów, jakie towarzyszą poważnym chorobom tarczycy, należy bezzwłocznie udać się do endokrynologa. Jeśli jesteśmy pod jego stałą opieką, musimy regularnie powiadamiać go o zaistniałych problemach z tarczycą.


Potrzebujesz konsultacji przedoperacyjnej? Pomoc lekarza endokrynologa otrzymasz w Centrum Medycznym Na Grobli.

Pan Lotto