Prawidłowy wzrost dzieci jest niezwykle istotny, dlatego specjaliści zalecają, aby pierwsza wizyta malucha u ortopedy odbyła się w pierwszych tygodniach jego życia. Wynika to przede wszystkim z konieczności kontroli rozwoju kości i stawów oraz profilaktyki wykrywania problemów z poruszaniem i późniejszymi wadami postawy.
Bez wątpienia regularne wizyty z dzieckiem u ortopedy są niezbędne, aby mieć kontrolę nad prawidłowym rozwojem dziecka. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko zaczyna raczkować, siadać, a następnie poruszać się o własnych siłach. Aby uchronić swojego maluszka przed problemami ze stawami i kośćmi oraz pojawienia się wad postawy, konieczne jest przestrzeganie kalendarza wizyt w gabinecie ortopedycznym.
Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do ortopedy?
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie ortopedycznym jest kluczowa i nie powinno się o niej zapomnieć. To właśnie wtedy ortopeda sprawdza narządy ruchu dziecka, a także weryfikuje czy w pierwszych tygodniach jego życia nie doszło do dysplazji stawu biodrowego. To schorzenie jest niezwykle często diagnozowane wśród niemowląt, dlatego konieczne jest skontrolowanie za pomocą badania obrazowego USG. Takie badanie najbezpieczniej jest przeprowadzić w 4. tygodniu życia, ale najpóźniej do 6. tygodnia.
Dlaczego należy udać się z dzieckiem do ortopedy w pierwszych tygodniach życia?
W trakcie pierwszej wizyty możliwe jest wykrycie wad wrodzonych u dziecka i podjęcie leczenia, dzięki któremu w przyszłości maluszek nie będzie miał problemów z poruszaniem się. Do najczęściej występujących wad wrodzonych należy dysplazja stawu biodrowego, a wczesne jej wykrycie pozwala na wykształcenie prawidłowego stawu. Wynika to z tego, że kości u tak małego dziecka są najbardziej plastyczne, a co się z tym wiąże – najbardziej podatne na odpowiednie ukształtowanie się panewki stawu na główce.
Kolejna wizyta u ortopedy powinna przypaść po około 7 miesiącach, w zależności od tego czy odruchy patologiczne u dziecka uległy zanikowi. Zazwyczaj wtedy dziecko jest w stanie samodzielnie stabilizować tułów i rozpoczyna raczkowanie.
Warto jednak pamiętać, że niezależnie od harmonogramu wizyt u ortopedy, bezwzględnie należy się do niego udać jeśli obserwujemy niepokojące objawy związane z prawidłowym rozwojem dziecka i zakresu jego ruchu.
Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u ortopedy?
Pierwsza wizyta u ortopedy jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna dla dziecka. Lekarz ortopeda bada manualnie maluszka, a następnie za pomocą aparatu ultrasonograficznego upewnia się czy nie doszło do dysplazji stawu biodrowego.
Oprócz tego ortopeda przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami, aby upewnić się czy dziecko nie odczuwa dodatkowych dolegliwości oraz czy nie pojawiły się niepokojące objawy lub zniekształcenia. Lekarz ortopeda odpowiada także na wszystkie pytania rodziców, a jednocześnie daje niezbędne wskazówki, dzięki którym rodzice będą wiedzieć jak przebiega prawidłowy rozwój postawy i kości u dziecka.
Wady postawy u dzieci – jak im zapobiegać?
Ortopeda dziecięcy specjalizuje się także w leczeniu i korygowaniu wad postawy. To właśnie u dzieci najczęściej pojawiają się problemy z chodzeniem, bezpośrednio związane z nieprawidłowym rozwojem kości. Wynika to z tzw. skoku pokwitaniowego, czyli intensywnego wzrostu dzieci. Dlatego też wskazaniem do udania się na wizytę do ortopedy dziecięcego są m.in.:
- problemy z poruszaniem się, wynikające z płaskostopia czy koślawych kolan,
- krzywe plecy (skolioza, klifoza), nieleczone skrzywienie prowadzi do stałych wad kręgosłupa,
- różne długości kończyn dolnych lub górnych,
- nieprawidłowe, asymetryczne ułożenie łopatek.
Szybka diagnoza i podjęcie leczenia w przypadku wykrycia wad postawy umożliwi ich prawidłową korektę. Wpłynie to z pewnością na większą sprawność dziecka, a także zapobiegnie rozwojowi poważniejszych schorzeń narządu ruchu.
Ortopeda Opole – kompleksowe badanie dzieci i leczenie wad postawy
Ortopeda dziecięcy specjalizuje się przede wszystkim w diagnozowaniu i leczeniu problemów oraz chorób narządu ruchu u najmłodszych. Wykwalifikowany ortopeda dziecięcy z Opola posiada odpowiednią wiedzę niezbędną do przeprowadzania kompleksowych badań u dzieci i podejmowania leczenia wad postawy. Dodatkowo specjalista posiada odpowiednie podejście do dzieci, co znacząco wpływa na utrzymanie pozytywnej atmosfery w gabinecie i pomaga zachęcić maluchy do współpracy mającej na celu poprawienie ich postawy.