Noce stają się coraz dłuższe i oświetlenie uliczne zaczyna działać coraz wcześniej. Warto zastanowić się jak ono działa i ile zużywa energii. Co zrobić, aby oświetlenie na zewnątrz było odporne na deszcz, śnieg, upały, działało przez wiele lat i nie zużywało wiele energii?
Oświetlenie uliczne LED jest oszczędne
Jedną z najbardziej oczywistych zalet oświetlenia tego typu jest oszczędność. Diody LED o mocy 3,5 W produkują tyle samo światła co tradycyjne żarówki o mocy 50 W. To zasadniczo zmniejsza zużycie energii. Różne szacunki podają, że zmniejsza to wydatki o 50, a nawet 80%. Według danych podanych przez BBC, Kopenhaga jest obecnie na dobrej drodze, by przekroczyć 50% oszczędności. Niezależnie od tego czy zastanawiamy się nad oświetleniem wewnętrznych dróg w naszej firmie, czy głosujemy nad zmianą oświetlenia na naszym osiedlu, to istotne. W końcu publiczne systemy oświetlenia są finansowane z naszych podatków.
Oświetlenie LED ma jeszcze tę zaletę, że jest bardzo żywotne i bezawaryjne. Więc jest to inwestycja, która zaoszczędzi nam pieniądze na lata. Zaoszczędzimy również na serwisie, dzięki temu, że nasze lampy nie będą się cały czas psuć.
Oświetlenie uliczne wspiera nasze bezpieczeństwo
Latem kiedy nasze dzieci bawią się na podwórku o 20 nie martwimy się. Jednak w listopadzie na pewno byśmy na to nie pozwolili. Dużą rolę odgrywa tu światło – kiedy jest widno więcej widzimy i my, i inni, więc łatwiej zapobiec wypadkom, napadom i innym niepożądanym wydarzeniom. Z tego powodu instalujemy też oświetlenie uliczne, które ma zapewnić nam bezpieczny powrót do domu. Diody LED świecą jaśniej niż zwykłe żarówki, więc ciemnych plam po drodze jest mniej. Czasem chodzi o to, że nie potkniemy się na nierównym chodniku, czasem dzięki temu ominiemy szerokim łukiem podejrzanego typa.
Naprawa oświetlenia ulicznego często zajmuje sporo czasu. Jeżeli musimy przechodzić przez kilka wieczorów przez ciemne przejście to nie poprawia nam nastroju i nie podnosi naszego poczucia bezpieczeństwa. Dzięki temu, że systemy LED mają długą żywotność i są mało awaryjne, takie sytuacje nie będą często miały miejsca.
Oświetlenie uliczne LED jest ekologiczne
Oświetlenie typu LED wymaga niewielkich ilości energii, by działać. Zmniejsza to zużycie prądu, i jak wspominaliśmy obniża nasze rachunki, ale to nie jedyny pozytywny skutek. Dzięki zużywaniu małych ilości energii zmniejsza się emisja dwutlenku węgla.
Tego typu oświetlenie działa dłużej, oznacza to, że rzadziej musimy kupować nowe żarówki, które muszą zostać wyprodukowane i pozostawiają ślad węglowy. Oznacza to też, że produkujemy mniejsze ilości śmieci. Diody LED mogą pracować nawet do 60 000 godzin, czyli znacznie dłużej niż oświetlenie żarowe czy fluorescencyjne.
Oświetlenie uliczne LED nie zawiera fosforu czy toksycznej rtęci. Te elementy innych systemów świetlnych nie nadają się do recyklingu i muszą być specjalnie składowane. Diody Led nadają się do recyklingu i nie zanieczyszczają środowiska tak mocno.
Co więcej możemy połączyć oświetlenie uliczne LED z systemem solarnym. Panele słoneczne rewolucjonizują przemysł energetyczny. Istnieje możliwość zainstalowania ich na wierzchołkach latarni dzięki czemu nie musimy znajdować miejsca na duże panele. To pozwala nam pozyskać w 100% zieloną energię i zaoszczędzić dodatkowe fundusze.
Czy oświetlenie LED ma jakieś wady?
Wiele osób nie wierzy, że oświetlenie LED jest tak idealne. Rzeczywiście Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne wydało oświadczenie ostrzegające, że diody LED, emitując dużo niebieskiego światła, mogą zakłócać wzorce snu zwierząt i ludzi. Jednak w odpowiedzi na te zagrożenia producenci sprzedają żarówki w coraz bardziej miękkich i ciepłych kolorach.
Wybierając oświetlenie uliczne LED zyskujemy wiele więcej niż tylko oszczędność na energii. Dzięki ich żywotności mamy pewność, że wystarczą nam one na lata. Rzadko zdarzają się ich awarie, więc nie wydajemy wiele na naprawy. Zapewniają nam one bezpieczeństwo, co jest bezcenne. Dodatkowo to sposób oświetlenia przyjazny dla naszego środowiska na wielu płaszczyznach. Warto więc w nie inwestować zarówno ze względu na swoje dobro, jak i na dobro publiczne.