Ludzki zmysł węchu jest niesamowicie potężny. Dorośli potrafią rozróżnić do 10 000 różnych zapachów. Jest to pierwszy ze zmysłów, którego używamy po urodzeniu. Wszystko dzięki nabłonkowi węchowemu, znajdującemu się w tylnej części nosa, który wykrywa aromaty milionami neuronów. Pomimo tego, że różnie możemy je doświadczać, wszyscy zgodzimy się, że niektóre zapachy są złe. „Gryzące” lub „zepsute” wonie mogą siać spustoszenie w naszych kanałach nosowych i są niezwykle trudne do wyeliminowania. Niestety wiele metod po prostu maskuje nieprzyjemne zapachy, zamiast je usunąć. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi ozonowanie.
Ozon – potężny utleniacz
Dzięki potędze utleniającej 3 tysiące razy bardziej skutecznej niż wybielacz, ozon to drugi najpotężniejszy utleniacz. Po wprowadzeniu do środowiska w stanie gazowym ozon niszczy bakterie, pleśń i inne materiały organiczne, dzięki czemu likwiduje też nieprzyjemne zapachy.
Jednym z częstych pytań, które pojawia się w związku z używaniem ozonu jest to, w jaki sposób ten gaz może usunąć zapachy z domu, samochodu czy odzieży. Zasadniczo usuwa on zapach niszcząc cząsteczki, bakterie i zarodniki, które są jego przyczyną. Ozon to wysoce reaktywne cząsteczki, które szybko wchodzą w reakcje z innymi chemicznymi cząsteczkami. Dodatkowy atom tlenu w ozonie przyłącza się do innych cząsteczek i chemicznie zmienia ich skład. W konsekwencji eliminuje przykre aromaty.
Jak ozon likwiduje bakterie i zarodniki?
W przypadku bakterii i zarodników proces wygląda podobnie. Ozon atakuje zewnętrzną powłokę komórki i powoduje jej rozpad. Kiedy zewnętrzna powłoka ulega degradacji, sama komórka ulega rozpadowi i umiera
– opowiada specjalista firmy Vector
Mając to na uwadze, trzeba pamiętać, ze jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo brzydką wonią, prawdopodobnie jest wiele cząsteczek, które ją powoduje. Potrzebujemy więc więcej ozonu, aby usunąć zapach. Musimy mieć wystarczającą ilość gazu, by zareagował ze wszystkimi cząsteczkami, które napotka. Możemy więc wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Pierwszym jest dłuższe ozonowanie. Drugim jest wybór gazu z większym stężeniem ozonu.
Wyjątkowo uciążliwe zapachy
Ozonowanie jest wyjątkowo skuteczne w sytuacjach, kiedy próbowaliśmy już wszystkiego, a nieprzyjemny aromat nie znika. Wydaje się, że on po prostu nie chce odejść. Ozon jest skuteczny ponieważ jako gaz oczyszcza każde miejsce, z którego może przyjść powietrze. „Czyści” ściany, sufity, kable. Włókna dywanowe, szczeliny między deskami podłogowymi, pęknięcia ścian i każdą inną powierzchnię, którą napotka. Dzięki swojemu stanowi skupienia, może dotrzeć tam, gdzie nie uda nam się dotrzeć w żaden inny sposób, i usunąć źródło przykrych zapachów.
Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie?
Ozonowanie warto przeprowadzić zwłaszcza w przypadkach, kiedy zapach jest szczególnie trudny do usunięcia. Często decydują się na nie właściciele zwierząt domowych, którzy będąc w domu już nie wyczuwają przykrych aromatów, ale widzą reakcję osób z zewnątrz. Niestety nasi pupile nie zawsze są idealnie czyści i często mają kontakt z dywanami, pościelą, kanapami i innymi materiałami, z których ciężko usunąć zapach w klasyczny sposób.
Ta metoda będzie również skuteczna kiedy chcemy usunąć swąd spalenizny po pożarze w naszym mieszkaniu. Zwłaszcza, że cząsteczki dymu mogą być głęboko osadzone w przedmiotach domowych czy kanałach wentylacyjnych.
Także w sytuacjach, kiedy mieliśmy problemy z wilgocią, po usunięciu źródła pleśni ozonowanie usunie wszelkie pozostałości zapachu. Możemy wykorzystać ozon do usuwania pleśni, gdy jest podawany w większych ilościach (około 7000 mg/godz). Ozon pomoże także usunąć przykre zapachy po zalaniu mieszkania.
Takie urządzenia to również idealne rozwiązanie dla palaczy. Dym tytoniowy wnika we wszystko i jest się go niezwykle ciężko pozbyć, jednak ozon da sobie z nim radę.
Ozonowanie to technika, którą możemy usunąć brzydkie zapachy z kuchni i z łazienki. Tak naprawdę w każdym domu warto ją od czasu do czasu zastosować, aby odświeżyć powietrze. Pamiętajmy również, że możemy ją wykorzystać w samochodzie, co jest szczególnie ważne, ponieważ dokładne wypranie siedzeń nie zawsze usuwa wszystkie nieprzyjemne aromaty.