Pandemia COVID-19 w Namibii – informacje dla podróżujących

wakacje koronawirus

Pandemia koronawirusa doprowadziła do wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu w niemal każdym państwie na świecie. Niezależnie od tego czy wybieramy się do kraju znajdującego się w Unii Europejskiej, czy wolimy bardziej egzotyczne kierunki – konieczne jest zapoznanie się z wytycznymi konkretnego państwa przed przylotem.

Podróżując do Namibii, czyli kraju znajdującego się poza Unią Europejską oraz bez polskiej placówki dyplomatycznej na miejscu, obowiązują nas szczególne zasady. Warto przed wylotem przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, a także posiadać stosowną dokumentację medyczną, która pozwoli na bezproblemowe zwiedzenie Namibii. Co zatem warto wiedzieć?

Pandemia COVID-19 w Namibii – najważniejsze informacje

Namibia położona jest w południowo-zachodniej Afryce, granicząc z RPA. W związku z tym, że znajduje się tuż nad Oceanem Atlantyckim stanowi doskonałe miejsce odpoczynku dla podróżujących po świecie Europejczyków. Niestety, pandemia koronawirusa dotarła również w te rejony, zmuszając władze Namibii do wprowadzenia określonych ograniczeń i wymagań, które pozwalają polskim turystom na pobyt.

Namibia otworzyła swoje granice już 1 września, ale do kraju mogą wjechać jedynie osoby, które spełniają określone warunki. Do tej pory kraj pozostawał w stanie zamknięcia (tzw. lockdown), a dla podróżujących organizowano awaryjne samoloty do domu. Warto jednak wiedzieć, że możliwość międzynarodowego ruchu turystycznego przywrócono jedynie na lotniku Windhuk, nazywanego inaczej Hosea Kutako International Airport.

Informacje dla podróżujących do Namibii podczas pandemii

Osoby przyjeżdżające do Namibii powinni posiadać odpowiednie pozwolenia i spełnić wszelkie wymagania stawiane przez kraj. Przybywający muszą spędzić w hotelu pierwsze 7 dni, bez możliwości podróżowania po kraju i brania udziału w atrakcjach turystycznych. Hotel powinien być zarezerwowany na własny koszt, a każdy pasażer na lotnisku przed opuszczeniem kontroli paszportowej musi pokazać bilet powrotny. Oprócz tego każdy polski obywatel powinien posiadać negatywny wynik testu na COVID-19, który należy wykonać w ciągu 72 godzin przed samym przylotem. Konieczne będzie również wykazanie, iż osoba przylatująca była szczepiona na obecne w kraju choroby – między innymi żółtą febrę.

Dodatkowo warto wiedzieć, że polscy obywatele przed przylotem powinni posiadać wizę pobytową w swoim paszporcie. Można ją otrzymać w konsulatach Namibii w Londynie, Berlinie oraz Moskwie. Kolejnym istotnym warunkiem, który należy spełnić, aby móc podróżować po kraju jest ważność paszportu – powinna być ona o 6 miesięcy dłuższa niż termin ważności wizy.

Pomoc dla podróżnych w trakcie pandemii COVID-19

W Namibii nie znajduje się żadna polska placówka dyplomatyczna, dlatego uzyskanie pomocy od naszego kraju jest niezwykle utrudnione. W przypadku, kiedy konieczna jest interwencja, można jednak bez problemu zgłosić się do konsulatu innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, gdzie pomogą naszemu obywatelowi w dokładnie taki sam sposób, w jakim pomagają swoim rodakom.

Przylatując do Namibii należy również zdawać sobie sprawę z jakości pomocy medycznej. O ile w stolicy służba zdrowia jest wysoko rozwinięta, o tyle w przypadku bardziej odległych terenów może pojawić się problem z uzyskaniem pomocy. W dobie pandemii COVID-19 odpowiednia opieka medyczna jest niezwykle istotna, dlatego warto zorientować się czy na miejscu pobytu znajdzie się pomoc.

Podróż do Namibii w pandemii

Mimo pandemii coraz więcej osób decyduje się na podróż do Namibii. Spędzenie urlopu w tym kraju jest możliwe, należy jednak przestrzegać wszystkich zaleceń władz, a także posiadać negatywny wynik testu na COVID-19.

Pan Lotto